SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

To nie deszcz, to ludzie (twarda)

Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Agora
Data wydania 2019
Oprawa twarda
Liczba stron 456

Opis produktu:

Miłość i pamięć ocalone z holocaustu.

Zawsze patrzy przed siebie: `Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością``. Jeśli kocha, to całą sobą: `Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko`. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria - książka pisana z perspektywy kobiecej - to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania - nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Agora
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wywiady, rozmowy,  książki o auschwitz,  książki o Holokauście,  książki o obozach koncentracyjnych
Wydawnictwo: Agora
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 165
Liczba stron: 456
ISBN: 978-83-2682-837-9
Wprowadzono: 31.03.2022

RECENZJE - książki - To nie deszcz, to ludzie, Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll - Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2412

15-04-2020 17:38

Nie spodziewałam się, że ten tytuł ma tak optymistyczną wymowę, autorka przekonuje, że zachowanie ludzi można zmienić, można na nie wpłynąć, w przeciwieństwie do deszczu. Opad atmosferyczny jest głuchy na nasze prośby i żądania. Tym przekonaniem pani Halina tłumaczy, dlaczego udało jej się przeżyć pobyt w obozach koncentracyjnych. Zawsze znalazł się człowiek, który jej pomógł, ktoś zmienił zdanie, inny się ulitował. Jej opowieść jest niezwykle emocjonalna. Opisuje codzienne życie obozowe, całą egzystencję. Nie tylko ból i cierpienie, lecz też wieczorne opowieści, żarty, kłótnie, miłość. Przekonuje, że ludzie w obozach, to nie tylko liczby, ale przede wszystkim osoby, pełne emocji i wspomnień. To pierwsza książka, która pokazała mi, że w ekstremalnych warunkach zmieniają się zasady. Ludzie chronią nie najsłabszych, lecz tych, którzy mają szansę przeżyć. Rozmowa nie skupia się jedynie na czasie wojny. Opowieść o świecie powojennym, o kibucach w Izraelu jest równie interesująca. Pani Halina mówi o tym, jak ciężkie było to życie, jak trudno było wychowywać synów. Z całą szczerością pokazuje jak jej wspomnienia obozowe wpłynęły na jej dorosłe życie, na to co i jak mówiła synom. Nie wstydzi się przyznać do błędów wychowawczych, otwarcie mówi o porażkach. Jednocześnie uzasadnia swoje wybory, dlaczego zależało jej na tym, by synowie znali jej przeszłość, by byli dobrymi ludźmi. Wspaniałym dodatkiem była poezja, zwłaszcza "Obrachunek z Bogiem" Władysława Szlengla. Książka, od której nie mogłam się oderwać. Sprawiła, że chcę sięgnąć po inne tej autorki.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?