SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Smak kamienicy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Novae Res
Oprawa miękka
Liczba stron 116
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

"Smak kamienicy" to nostalgiczna, ale przede wszystkim ciepła opowieść o wielopokoleniowej rodzinie i jej rodzinnym gnieździe - starej kamienicy przy ulicy Dworcowej w Chojnicach. Choć śmierć i wojna położyły się cieniem na życiu Kreftów to jednak we wspomnieniach autorki dominują echa dziecięcych zabaw, wspólnie spędzanego czasu, codzienności, a także... zapachy.

Czy dom może mieć smak? Czy może przywodzić na myśl nie tylko reminiscencje, ale i aromaty? Oczywiście! Kamienica przy ulicy Dworcowej pachniała przygotowywanymi przez mieszkańców posiłkami i zimowymi zapasami, wędzonym mięsem, świeżym praniem ściągniętym ze sznura, mydlinami, którymi szorowano schody. A przede wszystkim pachniała tym niepowtarzalnym zapachem bezpiecznego domu, w którym nie brakowało wzajemnego szacunku i miłości: dziadków, rodziców i rodzeństwa.

Dodatkowo opowieść została okraszona rodzinnymi przepisami autorki na pyszne dania i desery babci Wiktorii i mamy Broni: zupę brukwiową na gęsinie, plińce, golce, śledzia w śmietanie po kaszubsku, cytrynowy krem i wiele innych.


Maria Danuta Kordykiewicz - trochę szalona, zadowolona z życia człuchowianka z chojnickimi korzeniami, dla której najważniejsza jest rodzina: mąż, czworo dzieci (ze swoimi połówkami) i ośmioro wnucząt. Choć Człuchów zajmuje w jej sercu najważniejsze miejsce, to wspomnienia lat dziecięcych i młodzieńczych co chwila powracają smakami, zapachami i kolorami chojnickich klimatów.

W przygotowaniu są inne powieści autorki: "Zapachy szkoły" oraz "Kolory miłości".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 120x195
Liczba stron: 116
ISBN: 978-83-7942-101-5
Wprowadzono: 19.03.2014

RECENZJE - książki - Smak kamienicy - Maria Kordykiewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Aga CM

ilość recenzji:415

brak oceny 13-04-2014 06:39

Książka rozpoczyna się w 2009 roku. Maria jest dorosła. Mieszka w Człuchowie. Ma czworo dzieci, ośmioro wnucząt i męża - Tadeusza. Przeprowadzili się tu z najstarszym synem w 1970 roku ze Szczecina. Zamieszkali najpierw w małym mieszkaniu zakładowym. Z czasem rodzina się powiększała zatem zdecydowali się wybudować dom. Jakiś czas temu zmarł jej ojciec, który co 5 lat jej się ukazuje. Za każdym razem zwiastuje to coś złego...

Tytułowa kamienica to miejsce bliskie autorce tej książki. Tam toczyło się życie jej przodków. Tam dorastała. Mieszkanie odziedziczyła jej najmłodsza siostra - Barbara, która wyjechała do Niemiec i zostawiła je pod opieką swojemu byłemu mężowi i jego matce. Niestety osoby te doprowadziły do zadłużenia i zdecydowały o tym, że się go pozbędą. Gdy Maria dowiedziała się o wystawieniu na sprzedaż tego miejsca - poczuła się nieswojo...

"Smak kamienicy" to saga rodzinna. Historia o losach poszczególnych członków klanu Kreftów. Autorka rozpoczyna swą opowieść od roku 1928 gdy Jan i Wiktoria (jej dziadkowie) wprowadzili się do tytułowej kamienicy przy ul. Dworcowej. Na początku powodziło im się dobrze, można by rzec, że byli majętni. Jednak wybuch wojny zmienił wszystko. Zostali przekwaterowani na obrzeża Chojnic - do "Nowej Ameryki". Syn Jana z pierwszego małżeństwa - Paweł (ojciec Marii) - w latach wojennych przeżył gehennę. Pobyt w obozach jenieckich naznaczył go na zawsze. W 1940 roku ożenił się z Bronką. Zamieszkali w dwupokojowym mieszkaniu przy ul. Gdańskiej. Ojciec Marii został wcielony do wojska niemieckiego. W trakcie wojny urodziło im się 3 dzieci, z czego tylko jeden syn przeżył - Romek. Gdy Paweł powrócił cały w 1945 roku zastał żonę i syna mieszkających na ul. Dworcowej. Maria to dziecko, które urodziło się jako pierwsze po wojnie. Jak była mała wszyscy ją rozpieszczali.

W książce autorka wspomina święta, wyjazdy do wujostwa, prezenty z USA, bajki opowiadane przez babcię, grzybobranie, czasy przedszkolne u sióstr franciszkanek, dekorowanie grobów na cmentarzu, odgłosy ciężkich buciorów dziadka, "handlu" cukierkami, tradycje świąteczne, bale karnawałowe, dziadka reperującego obuwie, sprawdzanie zeszytów przez ojca, "wybielanie" tenisówek, rowery z tzw. "ramą", pogrzeby. A przede wszystkim wspomina zmieniające się wraz z porami roku zapachy: pomarańczy, prania, ciast, szyszek, zup, parzonej kawy, pieczonej gęsi, pastowanych podłóg, smażonego karpia, smażonych pączków, tabaki, tranu, wędzonego mięsa...

Po śmierci "babci" Wiktorii wszystko się zmieniło. Dziadek zaczął szukać nowej partnerki życiowej, ojciec Marii - Paweł powoli zatracał się w nałogu alkoholowym, matka naszej autorki zaczęła pracować. Domem zajęła się Jasia - i pojawiły się nowe potrawy, zapachy, smaki...

Pisarka bardzo szczegółowo przedstawia zdarzenia, miejsca, charakterystyki bohaterów. Zamieściła tu również wiele przepisów na kaszubskie specjały. Wszystko wzbogaciła starymi, czarno-białymi fotografiami.

Dzięki stylowi autorki szybko utożsamiłam się z bohaterami, których tak wyraźnie nakreśliła. W trakcie lektury powróciły wspomnienia z dziejów własnej familii. Jednak zauważam, że z czasem nie pamiętam tych gorszych a pozostają jedynie te szczęśliwe.

Niepozorna, cienka, niewielkich rozmiarów. Bardzo wzruszająca, melancholijna. Mnogość wątków. Przepełniona wspomnieniami wesołymi ale również tymi tragicznymi. Historia o codziennym życiu wielopokoleniowej rodziny.

Czy recenzja była pomocna?