SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Malowane henną

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo REBIS
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 384

Opis produktu:

Powieść, którą poleca Reese Witherspoon!

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnie symbolika i soczysty styl.

Po ucieczce od męża i od życia w zapadłej wsi Lakszmi pokonuje drogę, która ostatecznie doprowadzi ją do Dźajpuru, rozedrganego kolorami i dźwiękami Różowego Miasta, i do pozycji wybitnej hennistki.

Jako słynąca z niepowtarzalnych wzorów rozchwytywana artystka i powierniczka kobiet z najwyższych kast poznaje ich najgłębiej skrywane tajemnice, lecz nikomu nie może zdradzić swojej... Zawiść i plotki mogłyby zniszczyć jej reputację i unicestwić marzenie o niezależności.

Ta fascynująca opowieść o zmaganiach kobiety, która pragnie realizować własne cele w społeczeństwie oscylującym między tradycją a nowoczesnością, otwiera przed nami drzwi do świata zarazem barwnego, pasjonującego i okrutnego. I jest tak sugestywna, że pozwala poczuć chłodny dotyk henny na skórze, słodycz kardamonowych rabri na języku i aromat egzotycznych olejków w powietrzu.

Joshi po mistrzowsku równoważy pragnienie samopoznania z potrzebą rodzinnej miłości. - Publishers Weekly.

Barwna i pełna smaków i wzorów powieść Malowane henną jest niezwykłym spojrzeniem na kulturę Indii. - recenzja Bookpage.

Świat tak barwny, pełen świateł i dźwięków, tak bogaty w upajające zapachy i obrazy Indii, że chciałoby się zamieszkać na stronach tej powieści. - Janis Cooke Newman, autorka A Master Plan for Rescue.

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnię symbolika i soczysty styl - wszystko to składa się na stworzoną przez Alkę Joshi niezapomnianą opowieść. - `Christian Science Magazine`
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Literatura piękna,  Powieść społeczno-obyczajowa
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 135x215
Liczba stron: 384
ISBN: 9788381882675
Wprowadzono: 30.04.2021

RECENZJE - książki - Malowane henną - Alka Joshi

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Magdalena

ilość recenzji:147

11-08-2022 12:46

Indie - kraj olbrzymich kontrastów, niewyobrażalnego bogactwa, ale i biedy, nędzy ludzkiej egzystencji, kraj ze skomplikowanym systemem kastowym; kraj mieszkańców najróżniejszych wyznań, mówiących w ponad dwustu językach; kraj pełen egzotyki, kolorowych tłumów, gwaru i przeróżnych zapachów? Do takich Indii przenosi nas w swej debiutanckiej powieści ?Malowane henną? Alka Joshi. Jesteśmy więc w Różowym Mieście, w Dżajpurze, stolicy Radżasthanu, słynnego z hennowych plantacji, na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, tuż po odzyskaniu przez Indie niepodległości.
Autorka uczyniła swoją główną bohaterką Lakszmi Śastri, niepospolitą, jak na owe czasy, kobietę, bo samodzielną, niezależną, zarabiającą na swoje utrzymanie. Lakszmi jest hennistką, wyśmienitą w swoim fachu, nakładającą rysunki henną przedstawicielkom najznakomitszych rodów, sypiącą cudne mandale, uzdolnioną znawczynią ziół, która potrafi wyleczyć swymi olejkami, wywarami, mieszankami różne dolegliwości. Ta młoda kobieta zostawiła (dosłownie) za sobą trudną przeszłość i takie tajemnice, które najlepiej by było, żeby nie ujrzały światła dziennego. Dzięki swej determinacji, uporowi i pracowitości wiele osiągnęła. Jest profesjonalistką w swoim fachu, ma wiele ofert, buduje dom, powoli zaczynają się więc spełniać jej marzenia. Pojawienie się Radhy, młodszej siostry, o której istnieniu nie wiedziała, to nie tylko niespodzianka, ale i początek kłopotów Lakszmi. Wokół losów obu sióstr, ich trudnych relacji skupiona jest dalsza fabuła powieści, wielowątkowa, rozbudowana, emocjonująca.
Wracając do naszej głównej bohaterki, Lakszmi to postać niejednoznaczna i wielowymiarowa, a pewne jej zachowania mogą być oceniane jako wątpliwe moralnie. Mimo że jest samodzielna, jej powodzenie, zarobki zależą od kaprysu przedstawicielek bogatych kast, a jedna plotka może zniszczyć karierę sławnej hennistki.
Autorka nakreśliła postać Lakszmi bardzo wyraziście i sugestywnie, obdarzając ją przeróżnymi uczuciami od radości, szczęścia, empatii po smutek, strach, rozpacz. Podczas lektury podziwiałam jednak Lakszmi, która w tym męskim, kastowym świecie potrafiła obronić swoją kobiecość, niezależność i dumę.
?Malowane henną? to książka poruszająca wiele istotnych wtedy dla Indii problemów społecznych, mówiąca zatem o zróżnicowaniu kastowym, przeludnieniu, biedzie, braku opieki medycznej, ale przede wszystkim jest to powieść o kobietach - tych najzamożniejszych, maharanin, z najbogatszych kast, opływających w luksusy i tych najbiedniejszych, wykorzystywanych przez mężczyzn, bez prawa głosu, dla których czasami jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest samospalenie się. Bardzo współczułam tym biednym, poniżanym kobietom ich dramatycznego losu!
Powieść Alki Joshi to także wspaniała lekcja egzotycznej dla nas, orientalnej kultury indyjskiej. Tyle w niej oszałamiających zapachów, barw, smaków, dźwięków Indii. Te oryginalne, wymyślne potrawy: kremowe rasmalai, smażone bhadźi, dal bati, khir, kofty, mocny ćaj, mleko z syropem różanym. Te nadzwyczajne, pachnące i skuteczne w swym działaniu olejki i balsamy: jaśminowy, goździkowy, z baući, kokosa, z nim, geranium, pasty z henny, z mielonego sandałowca, woda perfumowana jaśminem. A te niezwykłe, zachwycające, wręcz hipnotyzujące wzory rysowane henną na skórze, te muślinowe czy jedwabne sari mieniące się kolorami, ćunni, śalwar kamiz czy inne dodatki do kobiecych strojów. To wszystko stworzyło w powieści fascynującą mieszankę Indii, zachęcającą do dokładniejszego zgłębienia kultury tego odległego i niezwykłego kraju.
Zachęcam do przeczytania tej książki, bo to bardzo smakowita lektura!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mysilicielka

ilość recenzji:530

17-08-2021 09:56

Alka Joshi funduje nam prawdziwą podróż do Indii lat 50. Opisy są niezwykle plastyczne, czuć ciepło w powietrzu, zapach potraw, a nawet kurz na stopach. Bohaterowie tutaj co rusz przygotowują jakieś ziołowe napary albo gotują coś do zjedzenia. Poznamy wszystkie zapachy i kolory, które świetnie odwzorowują ten egzotyczny kraj, więc jeśli ktoś chciałby wyobraźnią przenieść się w czasie i przestrzeni, to sięgnięcie po tę powieść będzie dobrym pomysłem.

Oprócz pięknych opisów, poznamy również wiele nowych i ciekawych powiedzonek. Kto lubi zaznaczać cytaty w książkach, ten będzie miał ręce pełne roboty. Niektóre wywołują uśmiech na twarzy, a niektóre noszą w sobie życiowe mądrości. Najbardziej zapadło mi w pamięć to przysłowie - jeśli mieszkasz w wodzie, to nie możesz mieć za wroga krokodyla. Taka indyjska wersja naszego krakania wśród wron.

W powieści jest sporo słów w hindi (i pewnie nie tylko, ludzie w Indiach posługują się dziesiątkami różnych języków...), co może być kłopotliwe dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z tą kulturą. Znaczenia większości można domyśleć się z kontekstu (np. taki fragment, cytuję z pamięci "- Dźidźi? / Co ona mówi, nie jestem niczyją starszą siostrą"), a jeśli któreś wyrażenie sprawia nam wyjątkową trudność, to na końcu książki został umieszczony słowniczek. Jest również spis bohaterów, gdyby komuś pomieszały się postacie z imionami, ja akurat nie miałam z tym żadnego problemu, bo bohaterowie są dosyć charakterystyczni. Niemniej, z czasem czytelnik do tego się przyzwyczaja i nie jest to już taka trudność.

Historia jest ciekawa, wciągająca, czyta się to z lekkością i chce więcej. Jednocześnie autorka potrafi z nas wycisnąć łzy i przekazać cały wachlarz emocji. Lektura jest świetnym sposobem na wejście do indyjskiej kultury, gdzie m.in. trzeba być spostrzegawczym i podstępnym i chodzić targować się do krawcowej rano, kiedy jest głodna i się spieszy :) Nie można być bezpośrednim, bo stwarzane pozory i dana pozycja w społeczeństwie są bardzo ważne.

Jeśli ktoś chce wybrać się do Dźajpuru albo po prostu poznać piękną historię indyjskiej artystki to serdecznie polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:1

28-05-2021 13:56

?MALOWANE HENNĄ?

Alka Joshi Dom Wydawniczy Rebis

Witajcie. Jak wiecie uwielbiam czytać książki w orientalnych klimatach. Tym razem poznajemy mieszkańców Indii. ?Malowane henną? to bardzo wzruszająca i pouczająca powieść. Nie obyło się bez łez. Bardzo poruszyła mnie historia Lakszmi.
Niesamowity debiut literacki Alki Joshi. Wielkie brawa dla autorki.
Lakszmi w celu ratowania swojego życia ucieka od męża kata. Robiąc ten krok musiała niestety porzucić także swoich rodziców. Rodzice się jej wyrzekli, ponieważ w tamtym kraju jej czyn to hańba dla całej rodziny. Żona wg nich powinna być przy mężu bez względu na to jakim człowiekiem on jest.
W naszej kulturze jej czyn nie byłby hańbą a wybawieniem.
Od swojej teściowej nauczyła się przyrządzać leki z ziół oraz robić piękne wzory z henny. W ten sposób pomogła nie jednej kobiecie. Robiła różne mieszanki między innymi takie, które pomagały w zajściu w ciążę lub jej usunięciu przed 4 mc. Na początku nowego życia było jej bardzo ciężko. Intensywnie pracowała. Po 10 latach stała się bardzo znaną i rozchwytywaną hennistką. Kobiety z najwyższych kast zabiegały o jej czas, żeby zrobiłam im przepiękne wzory henną. Przy okazji zdradzały jej swoje sekrety. Jak je wykorzystała? Zachęcam do przeczytania tej powieści.
W jej życiu pojawiali się dobrzy ludzie jak i tacy, którzy chcieli jej zaszkodzić. Plotka raz zasiana przynosi ogromne straty. Jak potoczyło się jej życie? Czy w końcu była szczęśliwa? W jej życiu pojawi się pewna osoba przez którą jej świat odwróci się do góry nogami.
W ?Malowane henną? poznacie świat inny niż nasz. Możecie oczyma wyobraźni zobaczyć piękne krajobrazy, cudownie pachnące zapachy, cudne jedzenie, przecudowne wzory robione henną i odmienne wierzenia. Poznacie również jak wygląda życie ludzi należących do różnych kast. Niestety w Indiach pochodzenie ma ogromne znaczenie. Dziewczyna z wyższej kasty nie może wyjść za mąż za mężczyznę z niższej kasty i odwrotnie. Tu nie liczy się prawdziwa miłość. Rodzice wybierają swoim dzieciom drugie połówki. Często ich dzieci na tym tracą. Kobieta również w tym kraju jest mniej warta niż mężczyzna. A co robi mąż z żoną, która nie może dać mu dziecka?
Bardzo polubiłam główną bohaterkę Lakszmi. W swoim życiu bardzo wiele przeszła. Polecam przeczytajcie ?Malowane henną?.
Lakszmi zmierzy się nie z jednym cierpieniem. Czy dla niej wzejdzie słońce? Podobały mi się również cudowne wzory, które robiła henną.
Powieść wciągnęła mnie od samego początku. Jak już wam pisałam uwielbiam książki w tym klimacie. Główna bohaterka jest rewelacyjna. Pokazuje nam, żeby nigdy się nie poddawać i walczyć o swoje. W naszym życiu pojawia się czasem słońce czasem deszcz. Nie warto przejmować się deszczem tylko iść do przodu. Zapamiętajcie kobiety potrafią być silne. Wartka akcja. Fabuła niesamowita. Ta książka jest nieodkładalna. Weźmiecie ją do ręki i nie będziecie chcieli jej odłożyć. Gwarantuje wam niesamowite i niezapomniane emocje. Doskonała powieść obyczajowa.
Autorka swoją pierwszą powieść dedykowała swojej mamie, której rodzice wybrali męża. Moim zdaniem na całym świecie ludzie sami powinni wybierać sobie swoje drugie połówki. Nie można nikomu mówić z kim ma żyć.
Debiut jak marzenie. Nie możecie przegapić tego tytułu. Zapamiętajcie ?Malowane henną? ? to będzie bestseller.

Ps.
Nie mogę doczekać się kolejnej części.

Czy recenzja była pomocna?

Ambros

ilość recenzji:664

20-05-2021 21:12

Dzięki wspaniałomyślności Alki Joshi zjawiamy się w kolorowych i pachnących kwiatami Indiach. Tam poznajemy Lakszmi, która wiele przeszła w swoim młodym życiu. Postawiła wszystko na jedną kartę, zostawiła za sobą traumatyczną przeszłość, skalaną złymi wspomnieniami. Nie chce do niej wracać. Po ucieczce od męża stara się usamodzielnić. Staje się słynną w Dźajpur hennistką. Jej dzieła są niepowtarzalne i cudowne. Zachwycają się nimi kobiety z każdej klasy i grupy społecznej. Ma liczne klientki ze znakomitych i majętnych rodów. Dzięki swojej pracy poznaje wiele dobrych dusz, z niektórymi się zaprzyjaźnia i staje się powierniczką ich skrytych tajemnic. Niespodziewanie dowiaduje się, że ma młodszą siostrę, której musi zastąpić nieżyjących rodziców. Ta nowa sytuacja wprowadza trochę zamętu w jej życie i komplikuje plany. Ale to jest siostra, i nie może jej nie pomóc. Jak mocno zmieni się jej życie? Czy sprosta wyzwaniom, jakie stoją przed matką? Przecież nie było jej dane mieć własnych dzieci, a tu nagle taką niespodziankę dał jej los. Czy uda jej się zapomnieć o przeszłości i zamknąć ten rozdział w swoim życiu?
Malowane henną to intrygująca historia o młodej kobiecie, skrzywdzonej przez los, która miała w sobie ogromne pokłady siły, wytrwałości i miłości, aby pokonać przeszłość. Odważyła się zerwać więzy z mężem, co jest nieakceptowane w takim kraju, jak barwne Indie. Zaryzykowała, dzięki ciężkiej pracy chciała coś w życiu osiągnąć, mieć swój dom i ułożyć sobie przyszłość. Nie zawsze jej życie było barwne i pozbawione łez, wiele krzywd wyrządzili jej inni ludzie. Ale ona potrafiła wybaczać, zawsze wyciągała do bliźniego pomocną dłoń. Wspierała innych, a w tym czasie sama potrzebowała pomocy, o którą nie zawsze chciała prosić.
Autorka, oprócz pięknej i malowniczej opowieści, ukazała nam kawałek Indii. Bliżej poznaliśmy historię i zwyczaje tego kraju, zasady w nim panujące, podział społeczny w kraju. Dotknęliśmy zjawisko biedy i wykluczenia społecznego, podziały na biednych i bogatych, obecna była prostytucja, poniżanie kobiet, aranżowane małżeństwa kilkunastoletnich dzieci. Bardzo wyraźnie autorka ukazała marginalną rolę kobiety w związku, akceptowalną powszechnie przemoc fizyczną i psychiczną wobec kobiet. Takie obrazy nie napawają optymizmem i radością, raczej wywołują ogromy ból i ranę w naszym sercu. Nie są przez nas akceptowane, nie ma naszej zgody na takie poniżające zachowania.
Można śmiało stwierdzić, że Indie to kraj wielkich kontrastów, widocznych w wielu dziedzinach życia, na każdym kroku. Bieda kontrastuje z bogactwem, korupcja z uczciwością i prawością, slamsy z wytwornymi majątkami.
Z przyjemnością zachęcam do sięgnięcia po tę wspaniałą historię, pełną wzruszeń, miłości i nadziei na lepsze jutro. Miła w dotyku i rozkoszna w odczuciu. Magiczna w całej swojej okazałości.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Katarzyna M

ilość recenzji:414

19-05-2021 10:50

Wspaniała, zachwycająca i zmuszająca do myślenia książka.
Przebogaty, niezwykle barwny, ale i poruszający i szokujący obraz życia w Indiach, portret kobiety, która....
Indie to niezwykły, rozległy, bogaty w kolory, kulturę, ale i łamanie praw człowieka, nędzę, podziały klasowe kraj. Każda książka dot. Indii niezwykle mnie porusza. Nie inaczej było i w tym przypadku.
Akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w północno-zachodnich Indiach, w Dźajpurze. Bohaterką jest Lakshmi, hennistka, która na ciałach ludzi tworzy zachwycające, wyjątkowe wzory, obrazy malowane henną.
Lakshmi pracuje głównie dla bogatych, zamożnych, żyjących jakby w innym świecie kobiet. Jest dobrze opłacana, a możliwość przebywania w świecie wyższych kast, zamożnych kobiet daje jej wyjątkową i niedostępną dla większości obywateli Indii szansę zobaczenia, poznania czegoś nowego, innego.
Lakshmi nie tylko tworzy zachwycające wzory. Ona także wysłuchuje, jest powiernikiem, doradcą bogatych. Zdaje się, iż żyje się jej idealnie, lepiej niż większości osób z jej kasty, środowiska. Ale czy tak jest na pewno? Szybko okaże się, iż nie. Kobieta skrywa bowiem wiele sekretów. Tylko z pozoru, na zewnątrz jest nieskomplikowana, szczęśliwa, zadowolona. Prawda jest inna.
Lakshmi chroni swoje sekrety z narażeniem życia. Nikt nie może ich poznać. Środowisko w Indiach, ludzie tam żyjący są inni od nas Europejczyków. Społeczeństwo kastowe jest hermetyczne. Wystarczyłoby, ze ktoś pozna choćby fragment sekretów Lakshmi, a cały jej świat, tak misternie zbudowany, runąłby niczym domek z kart.
Co z tego wyniknie? Jak potoczą się losy Laksmi? Tego dowiecie się z lektury tej niezwykłej, poruszającej i bardzo barwnej opowieści.
Malowane henną to barwna, zachwycająca, ale i w wielu miejscach szokująca opowieść, przez którą czytelnik wręcz mknie i nie chce zatrzymywać się nawet na moment.
Opowieść jest co prawda fikcyjna, ale jestem przekonana, iż mogłaby przydarzyć się w każdym momencie. Społeczeństwo kastowe w Indiach jest nadal w XXI wieku niezwykle silne, a życie w tym kraju bardzo trudne, szczególnie dla kobiet.
Malowane henną to nie tylko poruszająca opowieść o życiu kobiety w Indiach, ale także jakby książka -protest, emancypacyjna opowieść, głośny krzyk kobiet.
Alka Joshi oczarowuje, zachwyca, porusza. Niewiarygodne, że jest to jej debiut pisarski. Gorąco polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ilo99

ilość recenzji:2418

17-05-2021 11:58

Nawet nie zauważyłam, gdy dałam się wciągnąć narracji. Nagle nic nie było istotne. Ani późna pora, ani obowiązki domowe, ani przyjemności. Znacie to uczucie, gdy postanawiacie, że to już ostatnia strona, by następnie przeczytać kolejną, i powtarzacie? tę procedurę, aż dotrzecie do końca książki? Miejcie się na baczności, bo taki egzemplarz właśnie macie przed sobą. Świat Indii w latach pięćdziesiątych urzeka. Bogaci Hindusi, Anglicy, którzy postanowili pozostać w byłej kolonii, biedacy żyjący z pracy własnych rąk, a między nimi krąży hennistka. Upiększa kobiety, dzięki jej pracy stają się ponętne, a dzięki jej wiedzy z zakresu ziołolecznictwa - przestają chorować, poprawia im się nastrój. Czy uda jej się zrealizować plan? Czy zbuduje własny dom, o którym tak marzy? Czy będzie niezależna finansowo? Historia trochę jak z Bollywood, ale zaskakująco realistyczna, jak na beletrystykę. Polecam

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?