SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Korona ziemi

Nie-poradnik zdobywcy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Stapis
Oprawa miękka
Liczba stron 224
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy

Opis produktu:

Historia zdobywania najwyższych szczytów kontynentów opowiedziana inaczej - z punktu widzenia człowieka, dla którego są one nie tylko miejscem ucieczki od cywilizacji, sportowej walki, życiowych sprawdzianów, ale i miejscem przeróżnych socjologicznych zjawisk. Autor pokazuje nam Koronę Ziemi z innej perspektywy. Uświadamia, że za każdą górą stoi jakiś człowiek. Przybliża ich życiorysy, a przy tym zaskakująco sytuuje ich w czasie i miejscu. Udało mu się - a przecież nie jest to łatwe - opowiedzieć o najwyższych szczytach coś nowego, czego wielu nie wie, a jeszcze więcej nawet nie podejrzewa. JANUSZ KURCZAB NAZWAŁ TĘ KSIĄŻKĘ NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĄ GÓRSKĄ OSTATNIEJ DEKADY. Książka została zilustrowana bardzo dużą ilością czarno-białych fotografii.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: biografie i wspomnienia,  wspomnienia,  sport i rekreacja,  alpinizm i wspinaczka
Wydawnictwo: Stapis
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 160x235
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7967-015-4
Wprowadzono: 09.09.2013

RECENZJE - książki - Korona ziemi, Nie-poradnik zdobywcy - Artur Hajzer

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Justyna Gul (Qultura słowa)

ilość recenzji:467

brak oceny 16-04-2017 21:22

Najwyższe szczyty
"Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą ? poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności" ? tak o górach mówił ich wielki miłośnik, Jan Paweł II. Ale góry to nie tylko przeżywanie uniesień, to nie tylko sukcesy związane ze zdobywaniem szczytów. To również trud wpisany w gromadzenie funduszy na kolejne wyprawy, to chorobliwa ambicja wspinaczy, która ? jeśli dodamy do niej presję tłumu ? zmusza niekiedy do kłamstwa, to również śmiercionośna potęga i majestat gór, które upominają się o ofiarę.
Jednym z tych, którzy w górach stracili życie, był Artur Hajzer, wybitny taternik i himalaista, zaliczany do ścisłej czołówki polskiego himalaizmu. Śmierć poniósł on w 2013 roku, w trakcie wyprawy na Gasherbrum I, podczas zejścia Kuluarem Japońskim. ?Korona Ziemi?, opublikowana nakładem wydawnictwa Stapis, to druga książka autorstwa Hajzera ? w 1994 roku ukazał się jego ?Atak rozpaczy?. Rozczaruje się ten, kto w publikacji Hajzera doszukiwać się będzie szczegółów technicznych i instrukcji związanych ze zdobywaniem kolejnych szczytów. Autor stworzył bowiem barwną opowieść o górach, o związanych z nimi ludziach, a przytaczając wiele anegdot i dzieląc się również swoimi refleksjami oraz wspomnieniami. Zamiast poradnika dla wspinaczy otrzymujemy zatem osobliwy nie-poradnik zdobywcy, będący jednocześnie misternie utkanym ze słów obrazem gór i ludzi, których one przyciągają. Książka jest prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników wspinaczki, a także dla tych, którzy pragną zatopić się w lekturze książki pełnej emocji i pasji.
W kolejnych rozdziałach książki wraz z autorem zliczać będziemy najwyższe szczyty dochodząc do wniosku, że prawdopodobnie powinno być ich dużo więcej, przeczytamy o pewnych niedopowiedzeniach z nimi związanych, a także będziemy musieli zakwestionować niemal wszystko, czego na temat gór dowiedzieliśmy się w szkole, począwszy od najwyższego szczytu. Kontrowersje związane z Mont Blanc to dopiero wstęp do rozważań na temat mitów i legend związanych z górami, a które znalazły swoje miejsce nawet w podręcznikach. Sporo miejsca w książce zajmują kwestie etyczne, zaś wstępem do dyskusji na temat prawdy i tzw. półprawdy jest pytanie: skąd wiadomo, że taternik, alpinista czy himalaista był na szczycie? Prowadząc na ten temat rozważania autor przytacza chociażby przykład Tomo Česena, którego samotne i pierwsze przejście południowej ściany Lhotse zostało podważone. Czytamy także o wątpliwościach, które nie ominęły naszej rodzimej alpinistki, Anny Czerwińskiej, z które dotyczyły zdobycia szczytu Shisha Pangmy. Hajzer przybliża nam ponadto kilka spektakularnych oszustw zastanawiając się równocześnie, czy są one znakiem naszych czasów i coraz większej komercjalizacji, która wkracza również do świata alpinistów.
Autor przedstawia nam również postać Philipa Temple, eksploratora, pisarza, autora książek przyrodniczych i ekologicznych, pisze także o zdobyciu Piramidy Carstensza i Heinrichu Harrerze, odkrywając jednocześnie przed nami nie Harrera ? zdobywcę, ale przede wszystkim Harrera ? fascynującego człowieka. Czytamy również o zdobyciu Elbrusa, o wnuku byłego prezydenta USA, który zapragnął być pierwszym Amerykaninem, który wejdzie na Mount Everest, o powodach, dla których wejście na tę najwyższy szczyt ziemi stało się limitowane oraz wspinaczce na Kilimandżaro, wymagającej ?rasowego, profesjonalnego alpinisty?.
To tylko kilka tematów poruszonych w książce ?Korona Ziemi? przy okazji omawiania wspinaczek na najwyższe szczyty. To, co zwraca uwagę podczas lektury, to barwne portrety ludzi, którzy dla gór byli w stanie wiele poświęcić, a dzięki talentowi Hajzera do snucia opowieści i mistrzowskiemu użyciu słowa, postacie te ożywają na kartach jego książki. Czarno-białe zdjęcia uzupełniają ten zbiór fascynujących, słodko-gorzkich anegdot, a także doświadczeń autora, zwracając jeszcze większą uwagę na stratę, jaką była jego tragiczna śmierć. W książce znajdziemy również fragment wywiadu z autorem, przeprowadzonego za pośrednictwem poczty elektronicznej, którego niestety Hajzer nie zdążył już uzupełnić, a także fragment rozdziału przygotowywanej nakładem wydawnictwa Stapis książki ?Prawdopodobnie widziałem Yeti?, autorstwa Walka Nendzy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?