Seria Książek Wiedźmin | Księgarnia Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wiedźmin

Wiedźmin to franczyza, w której skład wchodzą powieści, komiksy, gry komputerowe, serial, pełnometrażowy film, a nawet zabawki. Swoje korzenie ma jednak w literaturze. Autorem książek o wiedźminie jest Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi). Pisarz rozpoczął karierę literacką dopiero w latach 80. tłumaczeniem opowiadania Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha. Wcześniej – po ukończeniu studiów ekonomicznych – pracował jako sprzedawca futer. Chociaż dzisiaj kojarzony jest głównie z wiedźminem, to ma na koncie znacznie więcej historii: Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), czy powieść Żmija. Saga o wiedźminie, Geralcie z Rivii, stanowi kontynuację zbiorów opowiadań autora pod tytułem Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia. Na cykl składają się powieści: Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora. Obok nich istnieją też dwa opowiadania (Coś się kończy, coś się zaczyna oraz Droga, z której się nie wraca) oraz powieść Sezon burz, które nie zaliczają się do głównej serii. Pierwszym tekstem, w którym pojawił się Geralt z Rivii, było opowiadanie Wiedźmin opublikowane w 1986 roku w czasopiśmie Fantastyka, które wygrało organizowany przez magazyn konkurs literacki.

O czym jest Wiedźmin?

Seria Wiedźmin koncentruje się wokół tytułowego bohatera, wiedźmina o imieniu Geralt. Odebrany rodzinie, poddany mutacjom i wychowany na zabójcę potworów, podróżuje po świecie rozwiązując problemy z mnożącymi się stworami przy pomocy srebrnego miecza (na ludzi ma drugi, żelazny). Jednym z ważniejszych wątków sagi jest relacja Geralta z Ciri, dzieckiem, z którym los związał go na mocy prawa niespodzianki. Fabuła toczy się w czasie wielkiej inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na Północne Królestwa, co dodatkowo komplikuje i tak już niełatwe życie wiedźmina. Wielu chciałoby bowiem wykorzystać jego umiejętności dla swoich celów. On jednak stara się pozostać neutralny. Książki o wiedźminie wzbogacone są również wątkiem romansowym. Obiektem westchnień Geralta jest potężna czarodziejka Yennefer, która także musi zmagać się z zawirowaniami świata oraz decyzjami z przeszłości.

Wiedźmin - kolejność czytania

Na serię książek o Wiedźminie składają się opowiadania i saga powieści. Czytanie należy zatem rozpocząć od zbioru Ostatnie życzenie, w którym po raz pierwszy pojawia się Geralt. Następnie dobrze zapoznać się z opowiadaniami z książki Miecz przeznaczenia. Jeśli chodzi o sagę Wiedźmin, kolejność czytania jest następująca:

1. Krew elfów
2. Czas pogardy
3. Chrzest ognia
4. Wieża jaskółki
5. Pani Jeziora

O przygodach Wiedźmina Geralta, Yennefer i Ciri traktują także dwie inne książki Andrzeja Sapkowskiego. Dzięki dwóm opowiadaniom ze zbioru Coś się kończy, coś się zaczyna dowiedzieć się można co nieco o rodzicach Białego Wilka, a także poznać alternatywne zakończenie historii jego i pięknej czarodziejki. Za prequel sagi o Wiedźminie uważana jest z kolei powieść Sezon burz. Jeżeli zależy Ci na tym, by w pełni poznać świat stworzony przez Sapkowskiego, warto przeczytać wszystkie książki o Wiedźminie po kolei. 

Wiedźmin adaptacje

Chociaż sama seria książek o Wiedźminie jest uważana za jedną z najbardziej popularnych historii fantastycznych polskich autorów, to sławy na całym świecie doczekała się dopiero za sprawą serii gier komputerowych stworzonych przez CD Projekt oraz serialu Netflixa (serial Wiedźmin można oglądać na platformie od grudnia 2019 roku). Chociaż to za sprawą tego drugiego książki Sapkowskiego zaczęły się sprzedawać na Amazonie lepiej od stale goszczących w czołówce J.K. Rowling oraz Stephena Kinga, to matką sukcesu polskiego fantasty z pewnością są jednak gry komputerowe. Gra Wiedźmin 3 autorstwa CD Projektu uważana jest za jeden z najlepszych tytułów na świecie i od momentu premiery sprzedała się w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy. Książki o wiedźminie są drugim najczęściej tłumaczonym z języka polskiego tekstem literackim. Aktualnie można przeczytać go w ponad 20 językach, ale liczba ta z roku na rok rośnie.


z2