SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Gra Teotihuacan: Miasto bogów Portal Games

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

gry / zabawki

Portal Games

Opis produktu:

Przenieś się w czasie do największego miasta w Mezoameryki. Bądź świadkiem chwały i zmierzchu potężnej cywilizacji prekolumbijskiej. Zarządzaj, zdobądź bogactwo, zyskaj łaskę bogów i zostań budowniczym wspaniałej Piramidy Słońca.



W grze Teotihuacan: Miasto bogów, każdy gracz zarządza robotnikami reprezentowanymi przez kostki, których silą rośnie wraz z każdym ruchem. W swojej turze przesuwasz robotników wokół modularnej planszy, zawsze wybierając jeden z dwóch obszarów na kafelku, na którym się wylądujesz: jeden oferuje ci akcję (i ulepszenie pracownika), drugi daje ci potężną premię (ale bez bonusu dla robotnika).



Zarządzając swoją siłą roboczą i zasobami, gracze rozwijają nowe technologie, wspinają się po schodach trzech wielkich świątyń, budują domy dla mieszkańców miasta i wznoszą legendarną i zapierającą dech w piersiach Piramidę Słońca w centrum miasta.

Każda gra rozgrywana jest w trzech epokach. Wraz z nadejściem końca epoki Azteków, wysiłki graczy wraz z ich zdolność do wyżywienia swoich pracowników, są oceniane w sumie trzy razy. Gracz z największą sławą jest zwycięzcą.



Wydanie polskie.



Zawartość pudełka:


- Plansza
- 6 tablic akcji
- 32 płytki piramidowe
- 15 płytek dekoracyjnych
- 18 płytek startowych
- 11 budynków
- 9 królewskich płytek
- 9 płytek technologicznych
- 7 świątynnych płytek bonusowych
- 2 płyty z kalendarzem
- Żetony rozkazów 4 graczy
- 60 zasobów drewnianych
- 4 żetony mnożnika
- Żetony kakao
- Księga reguł

Liczba graczy: 1-4 graczy
Wiek:12+
Czas gry: 90-120 minut.

Teotihuacan: Miasto bogów - opinie


Nie jesteś przekonany, czy powinieneś zakupić Teotihuacan: Miasto bogów?
Opinie o grze znajdziesz w sklepie Gandalf. Zachęcamy naszych użytkowników do pozostawiania recenzji ulubionych (i nie tylko) produktów.
Zapoznaj się z nimi i przekonaj, że warto wejść w posiadanie nowej gry planszowej.
Przetestowałeś już grę planszową Teotihuacan: Miasto Bogów?
Opinią koniecznie podziel się z innymi Klientami Gandalfa.

S
Szczegóły
Dział: Gry / Zabawki
Producent: Portal Games
Wymiary opakowania: 295x295x75

RECENZJE - Gry / Zabawki - Gra Teotihuacan: Miasto bogów

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 60 ocen )
  • 5
    48
  • 4
    5
  • 3
    2
  • 2
    2
  • 1
    3

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Sara i Mateusz

ilość recenzji:1

4-09-2020 15:15

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Gra Teotihuacan przyciąga swoim wyglądem oraz tematyką, ale czy rozgrywka również jest warta uwagi? Według nas zdecydowanie tak!

W grze wcielamy się w robotników ciężko pracujących, by wznieść Piramidę Słońca a także zyskać chwałę wielu bogów. Wraz z wykonaniem każdej akcji robotnicy stają się coraz silniejsi, dzięki czemu akcje wykonywane przez nich są bardziej efektywne. W swoim ruchu można zrobić jedną z 3 rzeczy ? wykonać akcję, zdobyć kakao (główny surowiec w grze) lub odprawić rytuał. Gra podzielona jest na 3 ery (zaćmienia słońca), a każda kolejna jest krótsza o jedną turę. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobył najwięcej punktów (a więc najlepiej zarządził swoimi surowcami, robotnikami oraz przyczynił się do wybudowania oraz ozdobienia Piramidy Słońca).

Na początku gra wydaje się dosyć zagmatwana, ale po 1-2 rozgrywkach wiele rzeczy staje się intuicyjnych, przestaje się myśleć o zasadach i zaczyna zastanawiać nad optymalizacją swoich ruchów. Jak dla nas każda kolejna rozgrywka była lepsza od poprzedniej, dróg do zwycięstwa jest mnóstwo, ale i tak zawsze chciałoby się zrobić więcej niż pozwala na to liczba dozwolonych ruchów. Delikatnym minusem jest fakt, że nie ma żadnego mechanizmu przypominającego o przesuwaniu słońca w kierunku zaćmienia (czyli przybliżenia się do zakończenia ery) i zawsze ostatni gracz musi pamiętać, by to zrobić.

Wykonanie gry jest rewelacyjne. Plansza jest gruba, duża i posiada niesamowicie wiele szczegółów (podobno artysta, który tworzył rysunki w Teotihuacan, wzorował się na oryginalnych malunkach znalezionych przez archeologów). Tak samo wszystkie znaczniki czy kostki są bardzo porządne, na plus również zasługuje fakt, że drewienka symbolizujące drewno, złoto i kamień różnią się nie tylko kolorem, ale też kształtem. Wszystko to sprawia, że wrażenia z gry są jeszcze lepsze. Niestety z tego powodu rozkładanie zajmuje chwilę, ale gdy każdy przy stole pomaga, nie powinno to trwać dłużej niż 5-10 minut.

Podsumowując, jest to świetna gra, raczej nie dla zupełnych nowicjuszy, ale wcale nie trzeba wiele, by zrozumieć zasady i dobrze się bawić. Budowanie piramidy jest bardzo satysfakcjonujące, szczególnie gdy dołożymy do tego porządnie wykonane komponenty. Według nas warto dać tej grze szanse i samemu się przekonać, dlaczego została nominowana do tylu nagród!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Neiti

ilość recenzji:16

5-05-2023 09:32

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Teotihuacan to średnio ciężkie euro, z mechaniką rondla w roli głównej. Trzeba pomyśleć o wszystkim: rozwinąć technologię, wznosić piramidę, wykonać ozdoby, postawić budynek, złożyć ofiarę bóstwom, a w międzyczasie zebrać na to wszystko niezbędne zasoby i wykarmić pracowników. Zawsze mam wrażenie "krótkiej kołderki" - chciałabym zrobić tak wiele, a gra tak szybko się kończy! Wykonanie jest naprawdę porządne, a rosnąca na środku planszy piramida cieszy oczy. Fajne jest też to, że przy każdej rozgrywce plansza może wyglądać trochę inaczej, przez co gra się nie nudzi i każdorawozo zmusza do obrania trochę innej strategii. Jeśli jesteście w nastroju na trochę więcej myślenia, to Teo polecam w ciemno.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Mariusz Ł

ilość recenzji:1

15-09-2020 16:49

Jestem graczem Euro (czyli gry ekonomiczne) to jest odkrycie roku lub nawet ostatnich 5 ciu lat. Gra miażdży mechanicznie wszystko co znałem, a znam b. dużo. Dziwi miejsce na BGG, no ale być może za trudna dla hamerykanów.

Czy recenzja była pomocna?

OPT OUT

ilość recenzji:18

10-07-2020 17:04

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

.

Czy recenzja była pomocna?

ArturL

ilość recenzji:1

brak oceny 30-06-2019 12:33

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

W grze Teotihuacan: Miasto bogów naszą rolą jest prowadzenie naszych robotników (kostek ) w taki sposób aby zdobyć jak największą liczbę punktów zwycięstwa. Punkty te zdobywać możemy na wiele sposobów co bardzo urozmaica i komplikuje rozgrywkę. W trakcie rozgrywki zdobywamy surowce (kakao - podstawowa waluta w grze, drewno, kamień i złoto) odprawiamy rytuały by awansować w świątyniach bóstw, rozwijamy technologie, budujemy i ozdabiamy piramidę.

Pod względem wizualnym gra mi się bardzo podoba, oferuje mnóstwo elementów w formie drewnianych płytek piramidy i znaczników graczy oraz kilka rodzajów kartonowych płytek służących do ozdabiania piramidy, rozwoju technologii czy porostu tzw. płytek odkryć, które dają różne bonusy. Kolorystyka jest dość stonowana i blada jednak moim zdaniem jest to na plus tej gry gdyż nadaje jej antycznego charakteru. Jedyną rzeczą do jakiej mogę mieć zarzut (trochę na siłę) to kostki symbolizujące robotników które są bardzo ... zwyczajne. Psują troskę ogólny dobry klimat jeżeli chodzi o wizualizację gry.

Pod kontem rozgrywki, jak wspomniałem we wstępie, gra jest skomplikowana ale nie jest trudna. Owszem ma wiele zasad do opanowania i o wielu rzeczach trzeba pamiętać(np. ostatni gracz musi pamiętać by po swoim ruchu przesunąć znacznik zaćmienia). Jednak już po kilku rundach "niedzielny gracz" daje sobie radę. Na uwagę zasługuje mechanika awansu robotników po wykonaniu akcji i ich śmierci po osiągnięciu konkretnego poziomu. Innym bardzo dobrym elementem gry jest budowa piramidy, pozwala na zdobywanie dużej liczby punktów a jednocześnie daje sposobność do pogłówkowania, ponieważ od tego jak bardzo uda nam się dopasować symbole elementów piramidy tyle dodatkowych punktów dostaniemy oraz ewentualnie awansujemy w odpowiedniej świątyni. Reasumując Teotihuacan oferuje graczowi mnóstwo możliwości do realizowania rozmaitych strategii. Minusem natomiast jest ilość elementów, które trzeba rozłożyć przygotowując rozgrywkę, dla gracza który rozpoczyna przygodę z tą pozycje przygotowanie planszy do gry zajmuje sporo czasu, sam czas rozgrywki również jest dość długi wiec nie jest to gra na szybki wieczorny relaks po dniu pracy. Jest to pozycja raczej na zaplanowane popołudniu-wieczór. Jednakże sytuacja z życia, gra obudziła zaspaną i zmęczoną żonę i to jest najlepsza recenzja dla tej gry ?.
Podsumowanie:
Plusy:
+ regrywalność
+ duża ilość strategii do realizowania
+ aspekty wizualne
+ mechanika awansu robotników
+ budowanie piramidy
+ gra rozbudza gracza

Minusy:
- kostki robotników - mogły by być bardziej klimatyczne
- czas rozkładania gry

Ocena końcowa 9,5/10

Czy recenzja była pomocna?

Morti

ilość recenzji:1

brak oceny 18-02-2019 20:52

Teotihuacan to kolejny przedstawiciel tak popularnych gier euro, których mamy całe mnóstwo do wyboru,a więc czy warto po niego sięgnąć? Zdecydowanie tak. Gra ta daje ogromną ilość decyzji do podejmowania dla gracza, dróg którymi może podążać do zwycięstwa, a to wszystko przy minimalnym udziale losowości. Słyszałem opinie odnośnie tego tytułu, że jest to gra "mózgo-żerna". Ja odpowiem tak. "Nie taki diabeł straszny", ale po kolei.

WYKONANIE: Teotihuacan jest pięknie wydaną grą. Sam temat gry tj. świat ameryki łacińskiej okresu prekolumbijskiego musze przyznać się trafił do mnie bardziej niż się spodziewałem. Jest to gra euro więc oczywiście nie mamy tu żadnego tła fabularnego, czy narracji w czasie gry jednak klimat tego "świata" jest widoczny i odczuwalny w czasie rozgrywki np podczas rozbudowy piramidy. Piękna, duża plansza, którą aż się chce oglądać z każdej strony, kawałek po kawałku, szczegół po szczególe, których nie brakuje na niej. Wszystkie grafiki, na planszy kaflach, kafelkach są utrzymane w jednakowej konwencji idealnie dopasowanej do tematu gry. Wielkie brawa dla grafika. W grze nie ma kart, ciekawe i jak dla mnie jest to miłe urozmaicenie w porównaniu z innymi grami, tak samo jak fakt, że w Teotihuacan nie ma planszetek graczy. Całość gry odbywa się na planszy głównej, dzięki czemu wszyscy gracze skupieni są na środkowej części stołu, co tylko stymuluje do tzw. gry "nad stołem" a nie są pochowani ze spuszczonymi nosami nad własnym bohaterem.

W standardowym portalowym kwadratowym pudełku wraz z planszą główną otrzymujemy dużą ilość komponentów. Są to tekturowe żetony, duża ilość różnego rodzaju kafelków, czy wręcz kafli oraz całą masę drewnianych znaczników surowców czy wreszcie fenomenalnych drewnianych kafli piramidy. W skrócie dostajemy całą masę komponentów wysokiej jakoście pięknie wykonanych i ilustrowanych. Autorzy gry naprawdę się postarali, a do tego Portal przyzwyczaił nas, że nie wydają gier poniżej pewnego, dobrego poziomu.

MECHANIKA: Teotihuacan jest zaawansowaną grą planszową i nie jest to tytuł dla osób które grają w planszówki okazjonalnie lub szukają gier krótkich. łatwych i przyjemnych. Bez dwóch zdań. Spotkać się też można z opiniami, że jest to ten tak coraz cześciej zwany "mózgożer" albo że w czasie gry "czacha dymi" od myślenia. Ja powiem, "nie taki diabeł straszny jak go malują". Zaryzykuję stwierdzenie i powiem że dla mnie, wśród zaawansowanych gier planszowych to gra typu "Easy to play, hard to master". Dlaczego? Bo de facto gra sprowadza się do ciągłego robienia akcji przez graczy, jeden po drugim, gdzie każdy z nich ma do wyboru w większości przypadków jedną z trzech czynności. Smaczek dodaje w tym wszystkim spora lista małych zależności i "mini zasad" ale sam rdzeń gry jest tak prosty. Jeśli ktoś lubi planowanie własnej strategii i to na kilka ruchów do przodu to znajdzie tutaj dużo pola do popisu, a często zmieniająca się sytuacja z tury na turę tylko jeszcze bardziej podniesie poprzeczkę. Jeśli ktoś natomiast nie przepada za tak koronkowym tworzeniem planu na własne zwycięstwo i po prostu gra z tury na turę to uwierzcie i tak będzie miał w czym wybierać i będzie się świetnie bawił.

Dzięki ogromnemu zróżnicowaniu i rozbudowaniu gra pozwala na pozyskiwanie surowców z wielu źródeł, następnie daje możliwość wydawania ich na wiele sposobów i jeszcze jak by było mało do różnych zadań, od rozwijania technologi, rozbudowywania piramidy aż po jej zdobienie. Wszystko to za sprawą robotników-kostek które tworzą bardzo sprytnie przemyślaną mechanikę worker-placement. Do tego ta klimatyczna piramida na środku mapy, która w czasie gry rośnie nam w oczach!

Na wyróżnienie zasługuje poziom regrywalności tej gry. Chyba nigdy nie widziałem tak przygotowanej gry pod kątem regrywalności. Oprócz tego że gra sama w sobie jest na tyle bogato rozbudowana, że gwarantuję wiele różnych rozgrywek to do tego mamy w zestawie z grą ogromną ilość komponentów, gdzie do pojedynczej rozgrywki wykorzystujemy tylko część z nich. Przed każdą grą możemy wylosować sobie nie tylko skład poszczególnych "dziedzin" ale i ich układ. Kafle czy płytki posiadają po kilka wariantów, są one od siebie uzależnione w czasie gry, ale wystarczy zmienić jeden element i już cały obraz zostaje odmieniony. Ta gra zapewnia niezliczoną ilość godzin różnych rozgrywek.

PODSUMOWANIE: Dla mnie Teotihuacan to po prostu świetna gra. Bez wahania 5/5. Jest pięknie wykonana, w pudełku dostajemy całą masę porządnie wydanych komponentów a do tego za naprawdę rozsądną cenę jak na zawartość oraz to ile przyjemności i na jak długie godziny jest w stanie zapewnić. Nic tylko kupować całując sprzedawcę po rękach i grać, grać i jeszcze raz grać.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?