SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy to seria powieści przygodowych z gatunku fantasy. Jej autorem jest amerykański pisarz Rick Riordan. Pierwsza książka ukazała się w Polsce w 2009 roku.

Percy Jackson książka – jak powstała?

Pewnego wieczoru syn Ricka, Haley, poprosił go, by opowiedział mu na dobranoc kilka historii o bogach i bohaterach. Ponieważ pisarz przez wiele lat nauczał o greckiej mitologii w szkole, ucieszył się, że może zapoznać z nią także swojego syna. Gdy wyczerpała się pula znanych mitów, Haley zasugerował, by ojciec wymyślił nowe historie z tymi samymi postaciami. Rick Riordan przypomniał sobie o projekcie twórczego pisania, który realizował ze swoimi uczniami. Polecił im wówczas stworzyć własnego bohatera, półboga, syna lub córkę dowolnego mieszkańca Olimpu i opisać jego przygody. Tak wymyślił Percy'ego Jacksona, który podróżował po współczesnej Ameryce, próbując odzyskać Piorun Zeusa. Opowiedzenie całej historii Haleyowi zajęło około trzech wieczorów. Kiedy Rick skończył, syn zasugerował mu, by o przygodach Percy’ego napisał książkę. Pierwsza powieść, Złodziej Pioruna, ukazała się już rok później.

Kim jest Percy Jackson?

Perseusz „Percy” Jackson to główny bohater i narrator serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, a także jedna z głównych postaci cyklu Olimpijscy Herosi. Urodził się 18 sierpnia 1993 roku i jest synem Posejdona, greckiego boga oraz śmiertelniczki Sally Jackson. Matka nadała mu imię na cześć herosa Perseusza. Ojciec Percy’ego odszedł jeszcze przed jego narodzinami, aby chronić rodzinę przed gniewem Zeusa. Gdy chłopiec był mały, mama opowiadała mu, że tata zaginął na morzu. Percy’emu często przydarzały się dziwne rzeczy, wpędzając go w kłopoty. Prawdę o swoim pochodzeniu poznał dopiero po 12 urodzinach, co zostało opisane w pierwszej książce Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Autor przedstawia bohatera jako przystojnego młodego mężczyznę, bruneta, o oczach barwy morza.

Percy Jackson – seria

Seria Percy Jackson Bogowie Olimpijscy liczy obecnie 5 książek. W pierwszej z nich, Złodzieju Pioruna, dwunastoletni Percy Jackson wyrusza na niebezpieczną wyprawę. Z pomocą satyra i córki bogini Ateny przemierza Stany Zjednoczone w poszukiwaniu złodzieja, który ukradł unikalną broń – piorun Zeusa. Po drodze musi stawić czoło wielu wrogom, którzy chcą go powstrzymać, a także dojść do porozumienia z ojcem, którego nigdy nie poznał. W drugiej książce z serii Percy Jackson i Bogowie OlimpijscyMorze Potworów – bohater wyrusza na poszukiwanie magicznego przedmiotu, który pomoże uratować Obóz Herosów. Ratuje również z opresji swojego przyjaciela, a także dowiaduje się czegoś strasznego o swojej rodzinie. Zastanawia się, czy bycie synem Posejdona to zaszczyt, czy przekleństwo. Percy Jackson książka 3, zatytułowana Klątwa Tytana, traktuje o zdradzieckim spisku władcy tytanów Kronosa. Jego ofiarą pada oczywiście główny bohater. Ponadto Percy poszukuje porwanej bogini Artemidy. W Bitwie w Labiryncie, czyli części czwartej, autor opisuje nieuchronnie zbliżającą się wojnę między bogami a Tytanami. Aby ją powstrzymać Percy Jackson wraz z przyjaciółmi wyrusza na wyprawę przez Labirynt, podziemny świat, w którym czyha wiele niebezpieczeństw. Ostatnia książka Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Ostatni Olimpijczyk, to opis bitwy o cywilizację Zachodu. Ujawnia się w niej również długo oczekiwana przepowiednia, związana z szesnastymi urodzinami bohatera. Percy zaczyna podejrzewać, że walczy z własnym losem.

Percy Jackson i bogowie olimpijscy – adaptacje filmowe

W 2010 roku na ekranach kin pojawił się film Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna, w reżyserii Chrisa Columbusa. Trzy lata później nakręcono także adaptację drugiej części cyklu, Morze Potworów. Columbusa w roli reżysera zastąpił Thor Freudenthal. Głównego bohatera w obu filmach zagrał Logan Lerman. Ekranizacje Percy Jackson Bogowie Olimpijscy były krytykowane ze względu na scenariusz i zbyt luźny związek z fabułą książek. Dobre recenzje zebrały gra Lermana i sceny akcji.


... ...