Marta Kisiel książki, ebooki i audiobooki | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Marta Kisiel - biografia

Sama siebie nazywa ałtorką. To po to, by za bardzo nie przewróciło jej się w głowie. Miłośniczka czarnego romantyzmu (frenetyzmu romantycznego), z którego narodziła się literatura grozy. Pisze powieści i opowiadania fantasy, a także książki dla dzieci i młodzieży. W swoich tekstach uśmierciła dwóch znajomych. Jednego z nich dlatego, bo sam chciał. Marta Kisiel – pisarka, tłumaczka i redaktorka, z wykształcenia polonistka, urodziła się 18 października 1982 r. we Wrocławiu. Od dziecka ciągnęło ją do książek i opisywanych w nich światów. Dziś pisarka uważa, że czytanie rozwija w ludziach empatię, spojrzenie na świat z różnych punktów widzenia i pozwala dostrzec, że niektórzy myślą inaczej. Marta Kisiel książki zaczęła pisać w szkole podstawowej. Pierwszą był opis dalszych, albo raczej alternatywnych (bo w nich nie zginął) przygód Robin Hooda. W liceum nastoletnia Marta pisała już systematycznie, wspierana przez nauczycielkę od języka polskiego.

Marta Kisiel z dwiema (póki co) Nagrodami Zajdla


Autorka Dożywocia i Toni zadebiutowała Rozmową dyskwalifikacyjną, opowiadaniem opublikowanym w 2006 r. w internetowym magazynie literackim Fahrenheit. Cztery lata później na rynku wydawniczym pojawiła się jej pierwsza książka pt. Dożywocie. Jak podkreśla w wywiadach, do pisania motywuje ją wewnętrzny przymus, by wyrzucić z głowy natłok myśli, postaci, zdarzeń... Gdy tworzy, niekoniecznie ma już nakreśloną fabułę, czasem zaczyna od opisu jakiegoś szczególnego miejsca, innym razem – postaci. Czytelnicy i krytycy doceniają fantastyczną twórczość Marty Kisiel – do Nagrody Zajdla (wręczanej corocznie autorom najlepszych publikacji z gatunku fantastyki) nominowana była sześciokrotnie, dwukrotnie zaś została jej laureatką. Nagrodę otrzymała za opowiadania: Szaławiła w 2018 r. oraz Pierwsze słowo w 2019 r. Dlaczego tworzy teksty z szeroko pojmowanego gatunku fantasy? Bo uważa, że każdego człowieka zanurzonego w codzienności ciągnie do niezwykłości, do zjawisk niedających się racjonalnie wytłumaczyć. Autorka poczytnych książek dla dorosłych tworzy też teksty dla najmłodszych, za które również zgarnia nagrody. W 2018 r. Małe Licho i tajemnicę Niebożątka dwukrotnie wybrano najlepszą książką dla dzieci, z kolei Małe Licho i anioł z kamienia zdobyła tytuł Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY. Skoro już przy nagrodach jesteśmy, wymieńmy pozostałe, którymi uhonorowano Martę Kisiel. Są to: Złota Zakładka: Nagroda Blogerów Książkowych 2011 — w kategorii najzabawniejsza książka (Dożywocie); Złota Zakładka: Nagroda Blogerów Książkowych 2014 — w kategorii najzabawniejsza książka (Nomen omen); Złota Zakładka: Nagroda Blogerów Książkowych 2014 — w kategorii najlepsza powieść fantastyczna (Nomen omen); Książka Roku 2018 Lubimyczytac.pl — w kategorii literatura dla dzieci (Małe Licho i tajemnica Niebożątka); Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci 2018 (Małe Licho i tajemnica Niebożątka).

W Hardej Hordzie Marty Kisiel nie mogło zabraknąć


Ta nieformalna grupa literacka istnieje od 2017 r. i skupia polskie autorki piszące fantastykę. Panie nie stworzyły literackiego manifestu i nie mają ideologicznego programu, ale że w grupie siła, zebrały się w celu promowania i wzajemnego wspierania w swojej twórczości. No i po to, by czasami coś razem wydać. W 2019 r. ukazała się antologia opowiadań pisarek Hardej Hordy (zatytułowana Harda Horda), w której swój tekst umieściła również Marta Kisiel. Który? Pamiętacie dziecięcą piosnkę Jawor, jawor, jaworowi ludzie? Po lekturze Jaworu Marty Kisiel już zawsze będziecie pamiętać…
z2