SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Kategoria książek historycznych poświęcona historii Polski do końca XVIII wieku obejmuje fascynujący okres od wczesnych etapów państwowości na ziemiach polskich aż po rozbiory. Te dzieła analizują ewolucję Polski od plemiennych początków przez chrystianizację, formowanie się państwa średniowiecznego, złoty wiek Rzeczypospolitej, aż po kryzysy, które doprowadziły do zaniku państwowości na końcu XVIII wieku.

Państwo Piastów i Jagiellonów

Wczesne dzieje Polski są często przedstawiane poprzez pryzmat kształtowania się państwa polskiego w kontekście chrystianizacji, rządów pierwszych Piastów, a także kształtowania się polskiej tożsamości narodowej i kulturowej. Książki te biorą pod uwagę również procesy urbanizacji, rozwój gospodarczy i społeczny, a także relacje z sąsiadującymi narodami i państwami.

Epoce Jagiellonów, będącej czasem dynamicznego rozwoju i ekspansji terytorialnej, poświęcone są prace badające unie personalne i realne z Litwą, wpływ Polski na scenę europejską, a także wewnętrzne przemiany polityczne i społeczne, w tym rozwój parlamentaryzmu i unikalny system wolności szlacheckich.

Rozkwit kultury, nauki i sztuki

Złoty wiek Polski, okres prosperity i rozkwitu kultury, nauki i sztuki, jest bogato reprezentowany w literaturze historycznej. Autorzy skupiają się na roli Polski jako ważnego ośrodka tolerancji religijnej, na wpływie renesansu na polską kulturę, a także na politycznych i militarnych sukcesach Rzeczypospolitej.

Walka o niepodległość

Kontrastowo, dzieła poświęcone schyłkowi Rzeczypospolitej w XVIII wieku biorą pod lupę wewnętrzne konflikty, stopniowy upadek potęgi państwa, wpływ sąsiadujących mocarstw oraz ostateczne rozbioru Polski, analizując przyczyny i konsekwencje tego przełomowego dla historii Polski procesu.

Książki te często łączą szczegółową analizę polityczną i militarną z badaniem życia codziennego, kultury, sztuki, nauki i religii, oferując czytelnikom kompleksowy obraz historii Polski do końca XVIII wieku. Publikacje te przyciągają zarówno historyków, studentów, jak i szerszą publiczność zainteresowaną bogatą historią Polski, jej wkładem w kulturę europejską oraz unikalnymi aspektami polskiej tożsamości narodowej.


... ...