SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Tego się nie krytykuje, na kogo się nie liczy. Polska krytyka artystyczna okresu realizmu socjalistycznego pdf

  • pdf

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Data wydania 2010
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

Wolno chyba uznać, że niniejsza praca łączy typologicznie (co najmniej) dwa wskazane przez Sławińskiego modele pisania o krytyce, bo nie rezygnując ze zdarzeń, podejmuję próbę potraktowania jej jako system, na który składają się wypowiedzi metakrytyczne, wybory, komentarze i oceny sztuki współczesnej, język, interpretacje i oceny rodzimej tradycji, wreszcie sztuki obcej. Przyjęte grupy zagadnień stanowią niejako linie poziome siatki badawczej, pionowe wyznaczają względnie synchroniczne fakty artystyczne i okołoartystyczne, wokół których się krytyka koncentrowała. Przez te ostatnie rozumieć należy elementy zinstytucjonalizowanego, zmonopolizowanego układu tzw. polityki kulturalnej, w praktyce służącej podporządkowaniu i sprawowaniu kontroli nad sztuką. Tworzyły go narady, konferencje, zjazdy, towarzyszące wystawom zaaranżowane dyskusje etc.; wytwarzały one teksty, które stanowiły wykładnię dla krytyki, zawierały też bezpośrednie treści metakrytyczne, dlatego jako specyficzna kategoria, obok innych wyartykułowanych stanowisk wobec sztuki i twórczości, zostały uwzględnione w analizie. Porządek chronologiczny w obrębie wydzielonych pionów problemowych pozwala na ukazanie dynamiki postaw krytycznych, ewoluujących zaleĹśnie od cyrkulacji politycznej, korekt i modernizacji doktryny.
Teksty źródłowe do moich rozwaĹśań i wniosków pochodzą w przewaĹśającej części z czasopism - jedynego wówczas w całości poświęconego sztuce Przeglądu Artystycznego oraz tzw. prasy kulturalnej lub społeczno-kulturalnej, miesięcznika Twórczość, pierwszych powojennych tygodników Kuźnica i Odrodzenie oraz powstałej z ich połączenia Nowej Kultury, z Przeglądu Kulturalnego, Tygodnika Powszechnego, Po prostu, niekiedy posiłkuję się też tekstami z pism takich, jak Dziś i Jutro, czy Od A do Z. Obfitych źródeł dostarczają Materiały do Studiów i Dyskusji, wydawane przez Państwowy Instytut Sztuki, któremu, co istotne, podlegał też Przegląd Artystyczny i co już uzasadnia badanie zamieszczanych tam artykułów w celu wykazania hierarchizacji nie tylko instytucjonalnej, ale i tekstowej krytyki. Uwzględnienie piśmiennictwa z naukowego periodyku motywuje socrealistyczna koncepcja unieważnienia różnicy między nauką i krytyką (też twórczością), objętych rygorami tej samej metody. (Fragment Wstępu)
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Uniwersytet Pomorski w Słupsku
Rok publikacji: 2010
Liczba stron: 424
Język: polski
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook pdf - Tego się nie krytykuje, na kogo się nie liczy. Polska krytyka artystyczna okresu realizmu socjalistycznego - pdf

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: