SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ebook Masada 66-73 n.e mobi,epub

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
  • mobi
  • epub

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

ebook

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2023
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

Wszyscy powstańcy postanowili jednomyślnie, że jedynym wyjściem jest śmierć samobójcza i to taka, o której wszyscy Żydzi będą długo pamiętać (prawdopodobnie gdyby nie dzieło Józefa Flawiusza, pamięć ta byłaby jednak krótka, niepełna, zniekształcona i mimo wszystko mogłaby nie dotrwać do naszych czasów). Natychmiast przystąpili do realizacji tego planu. Każdy z bojowników udał się do miejsca przebywania rodziny i tam, `chociaż w sercach wszystkie żywe były uczucia dla osób i ukochanych, zwyciężył głos rozumu, który im mówił, że powzięli najlepsze postanowienie co do losu swoich najdroższych`. Masada - ruiny starożytnej twierdzy żydowskiej w Izraelu, w Okręgu Południowym, na północny-wschód od miejscowości Arad, która znajdowała się na górze wznoszącej się ponad 400 m nad poziomem Morza Martwego w pobliżu jego zachodniego brzegu. Pierwsze umocnienia pochodzą z II w. p.n.e.; rozbudowane i ufortyfikowane w latach 37-31 p.n.e. Przez Heroda Wielkiego, po jego śmierci obsadzone przez garnizon rzymski. W 66 r. n.e. w czasie wojny żydowskiej Masadę zajęli zeloci. W 73 r. n.e. Masada była jednym z trzech ostatnich punktów oporu przeciw Rzymianom. Oblężenia twierdzy podjął się Flawiusz Silwa. Na czele broniących się zelotów stał Eleazar ben Jair.
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Bellona
Rok publikacji: 2023
Liczba stron: 256
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook, multiformat: mobi, epub - Masada 66-73 n.e - mobi, epub

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1089

6-11-2023 10:29

Twórczość pana Bernarda Nowaczyka kompletnie nie była mi wcześniej znana. Szybki przegląd jego dotychczasowych dzieł i średnia ich ocen (na poziomie 5.5 z czterech książek) wywołały jednak pewien niepokój. Nie zawsze jednak warto kierować się ?ocenami? z internetu, które jak każdy doskonale wie, potrafią być czasem tendencyjne. Czy tak też jest z jego pracami? Nie wiem jak wygląda to w przypadku pozostałych książek, ale Masada 66-73 n.e. do dzieł wybitnych z pewnością się nie zalicza.

Nadrzędnym celem każdego autora książek historycznych (przynajmniej z takiego wychodzę założenia ? być może błędnego) powinno być przedstawienie czytelnikowi w rzetelny i wyczerpujący sposób danego zagadnienia/wydarzenia z przeszłości. W tym konkretnym przypadku chodzi o oblężenie tytułowej Masady, do której doszło w samej końcówce pierwszej wojny żydowskiej i heroiczna obrona twierdzy przez garstkę powstańców. Biorąc pod uwagę sam tytuł pozycji i fakt wydania jej w ramach serii Historyczne Bitwy, takiej właśnie treści oczekiwać może czytelnik decydujący się na zakup tej pozycji.

Niestety, ale założenia dość znacząco mijają się tu z rzeczywistością. Całość publikacji zamyka się tu w 256 stronach (razem z mapami i bibliografią). Ściśle tytułowemu tematowi poświęcone są zaś strony od 202 do 208. Jest to więc bardzo poważny zarzut, który dla wielu odbiorców automatycznie wyklucza tę pozycję z listy zakupów. Co w takim razie znajduje się na pozostałych stronach?

Autor, zanim przeszedł do konkretów, postanowił przedstawić nam obraz całego tła wydarzeń, które doprowadziły do oblężenia twierdzy. W kolejnych rozdziałach mamy więc do czynienia z mieszanką historii narodu żydowskiego (gdzie źródłem jest Biblia) i opisem przebiegu wspomnianej wojny z lat 66-73 n.e. Treść ta jest dość rozbudowana i potrafi być nawet ciekawa. Nie jest to jednak to, czego można byłoby oczekiwać po tym konkretnym tytule.

Ponadto nawet w ?tej? treści twórca nie uniknął kilku błędów. Jednym z nich jest wybiórczość materiałów źródłowych. Autor skupia się tu bowiem głównie na relacji Józefa Flawiusza, która delikatnie pisząc, jest bardzo stronnicza (wybielanie się) i nie można do końca być pewnym czy ma ona poparcie w realnych wydarzeniach. Brakuje tu wzięcia pod uwagę innych źródeł, które mogłyby uzupełnić lub zweryfikować wspomnienia Flawiusza. Kilka zastrzeżeń można mieć również do tez, jakie z przedstawionych faktów wysuwa sam autor, ale to już sprawa mocno indywidualna dla każdego odbiorcy.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?