To, co najlepsze / Harlan Ellison 45,33 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

To, co najlepsze (twarda)

Tom 2

książka

 • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 816
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

To, co najlepsze, Tom 2 - opis produktu:

Stylem Harlana Ellisona zachwycają się miliony czytelników na świecie, w tym sam Stephen King, który w `Danse macabre` wspomina, że `styl prozy Ellisona fascynuje uczucie grozy wyrasta z wizji jaskrawej niesprawiedliwości, a antidotum na nią okazuje się najczęściej ludzka zdolność bohaterów do przezwyciężania niesprzyjających okoliczności albo, w najgorszym razie, godzenia się z nimi. Jednak w Polsce Ellison pozostaje mniej znany.

`To, co najlepsze. Tom 2` to gratka dla tych, którzy nigdy nie mieli szansy poznać dzieł autora i wspaniała okazja dla dawnych wielbicieli, by ponownie zagłębić się w jego nietuzinkowy, surrealistyczny świat.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

To, co najlepsze - mobi, epub Tom 2

H. Ellison

44,23 zł 52.04
S
Szczegóły

Zobacz również

 • -25%
Flota Alfa Rebel Fleet, tom 3

B. Larson

29,85 zł 39.81
 • -25%
Iris Mcblack Kryształowe serce Tom 1

M. Bergel

28,35 zł 37.80
 • -25%
 • -25%
Na Warcie

D. Lipiński

34,38 zł 45.83
 • RRecenzje
 • Książka
 • To, co najlepsze, Tom 2
Średnia ocena:
4.5
  9
  1
  1
  1
  0
Twoja ocena:
imię, nazwisko lub nick:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!


brak oceny
 • 19-09-2018
 • 14:06

Cytując sam siebie, zajdę zapewne na manowce, ale nic się nie zmieniło od tamtego czasu. Tak że?:

Harlan Ellison należy do tych pisarzy, których nie sposób zaszufladkować. Sam pisarz nie życzy sobie, aby przypinać mu łatkę pisarza science fiction. Uważa, że jego powieści oscylują wokół fantasy i realizmu magicznego. Jak jest naprawdę, to tylko czytelnicy mogą osądzić. A wracając do jego powieści, są one niezwykle utytułowane nebulami, hugami i innymi prestiżowymi wyróżnieniami, a pisarz uchodzi za kontrowersyjnego twórcę, którego proza może sprawiać trudność niektórym czytelnikom.
Niestety twórca ten zmarł całkiem niedawno, a wiadomość ta zasmuciła miliony czytelników na całym świecie. Wydawnictwo Prószyński i s-ka wydało właśnie drugi tom jego opowiadań, zatytułowany?To co najlepsze?.

W sumie, to nie można tego nazwać jedynie zbiorem opowiadań. Znajdziemy tu także felietony, eseje, wspomnienia. Co daje nam doskonały przekrój przez twórczość tego autora. W tym zbiorze możemy się dowiedzieć na przykład o tym, jak autor niemalże został twórcą świetnego serialu science fiction. Jednak różnice zdań między realizatorami a pisarzem, doprowadziły do wycofania autora z projektu, a to co powstało, w żadnym stopniu nie odpowiadało wizji Ellisona. W tym tomie znajdziemy najsłynniejszy utwór Harlana. Chodzi tu oczywiście o chłopca i jego psa, czyli mało optymistyczna wizja świata po zagładzie i pewnym chłopcu opętanym bez mała przez swoje instynkty. Czy?Jeffty ma pięć lat?, o dziecku, które dosłownie nie dorasta. Historia inspirowana motywami biblijnymi, albo ta opowiadająca o seryjnym mordercy. I o wiele więcej.

Tematyka jest tu tak różna, że praktycznie każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. I recenzja, scenariusz, esej, wspomnienie. W każdym z tych utworów autor ukazuje swoją wszechstronność. Wnikliwie ukazuje świat, jego zepsucie, w którym praktycznie nie ma miejsca na jakieś wyższe uczucia jak miłość, czy miłosierdzie. Sądzę, że Harlan Ellison zasłużył na to aby o nim pamiętać, a taki zbiór, jest najlepszym uhonorowaniem doskonałego warsztatu. Polecam wszystkim.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 27-08-2018
 • 13:02

TO, CO W FANTASTYCE NAJLEPSZE

Harlan Ellison, jeden z najlepszych, choć w Polsce mało znanych pisarzy science ficion, zmarł w czerwcu tego roku w wieku 84 lat. Jego śmierć zbiegła się z wydaniem pierwszego tomu antologii jego prac ?To, co najlepsze?, który ukazał się na naszym rynku kilka miesięcy wcześniej. Teraz na rynek trafia jej drugi i ostatni tom, stając się nie tylko domknięciem swoistego przekroju twórczości amerykańskiego pisarza, ale też i pożegnaniem z nim samym. Jednocześnie to kawał znakomitej lektury dla każdego miłośnika dobrej fantastyki, takiej wykraczającej poza ramy rozrywki i satysfakcjonującej także wymagających czytelników.

Opowiedzieć o treści tego zbioru nie jest łatwo. Można wspomnieć o świetnym tekście ?Chłopiec i jego pies?, w którym autor mierzy się z tematem postapokliptycznego świata, gdy jego bohater, owładnięty przez pierwotne instynktu, przemierza świat z psem-telepatą u boku. Można wspomnieć o ?Ptaku śmierci? reinterpretującym motywy biblijne czy ?Jeffty ma pięć lat?, historię chłopca, który nigdy nie wyrósł ponad swój wiek ? w każdym tego słowa znaczeniu. Ale to tylko trzy z wielu przykładów tego, co znajdziecie w niniejszym zbiorze. Bo czego w nim właściwie nie ma. Jest dosadna analiza Hollywood, dla którego Harlan pisywał przecież scenariusze, jest scenariusz także, skoro już jesteśmy w temacie, jest antywojenna polemika, są sentymentalne powroty do młodości i dzieciństwa, posplatane z niezwykłymi, niepokojącymi wizjami. Są i wizje inspirowane obrazami, jest seryjny morderca prostytutek w opowiadaniu powstałym pod wpływem Chrisa Cartera, twórcy ?Z archiwum X?. Jest tu dużo fikcji, jest też sporo tekstów, które śmiało można zaliczyć do literatury faktu: artykuł, recenzja, list itd. Są sprawy przyziemne, jak wpadka pewnej dziewczyny i wiążące się z tym konsekwencje i rzeczy na światową i wszechświatową skalę. Czy małe to jednak sprawy, czy wielkie, niezmiennie robią takie samo wrażenie.

Już po powyższym opisie doskonale widać, jak kompleksowy jest ten zbiór. Jaki przekrój przez twórczość Ellisona stanowi i jak zgłębia najróżniejsze jej aspekty. I to wszystko w dwóch tylko, choć trzeba przyznać, że obszernych (i jakże znakomicie wydanych) tomach. Aż chciałoby się, żeby więcej mało znanych w naszym kraju autorów fantastyki doczekało się takich podsumowań ich pracy. Mi osobiście marzy się podobna kompilacja tekstów Richarda Mathesona, ale wróćmy do sedna.

Jaka jest twórczość Ellisona? To, że różnorodna chyba nie muszę mówić, przede wszystkim jednak jest to twórczość, która ma służyć przekazaniu czegoś. Zaprezentowaniu nam pewnych przemyśleń i wartości. Bywa, że twórca serwuje nam tekstu kontrowersyjne, nie jest w końcu autorem delikatnym, choć bywa także, że nie wszystko przekazuje nam na poziomie otwartego ataku na nasze zmysły. Ale jednocześnie oferuje nam także to, czego od fantastyki oczekujemy: widowiskowość, niezwykłość, obrazy pobudzające wyobraźnię i niesamowity klimat. A wszystko to podane stylem lekkim, ale literacko bardzo udanym i zapadającym w pamięć.

Warto. Pod każdym względem warto, bo oba tomy serwują nam dokładnie to, co obiecuje tytuł ? wszystko, co w fantastyce najlepsze. A kropką nad i niech stanie się posłowie Ellisona, jakże wymownie zamknięte w jednym tylko zdaniu: ?Byłem tu przez krótki czas i przez krótki czas miałem znaczenie.? Nic bowiem lepiej nie podsumuje całości ? jego twórczości i życia ? jak te jedenaście słów.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -25%
Meandry losu Tom 5: Non Omnis Moriar

Niwen

33,60 zł 44.80
 • -37%
Dom na wyspie

D. Milli

25,05 zł 39.77
Zapowiedź - 11.9.2019
 • -35%
Sto dni wdzięczności

A. Niemczynow
25,85 zł 39.77
Zapowiedź - 19.9.2019

 • -40%
Nie pozwól mu odejść

T. Kieres

23,89 zł 39.81
Zapowiedź - 19.9.2019
 • -25%
Kim byłbym bez ciebie?

G. Musso

11,20 zł 14.94

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 69.73 zł
  45.33 zł

  Harlan Ellison - kontrowersyjny geniusz światowej literatury, prowokator nieustannie testujący granice wyobraźni. Obsypany nagrodami, zaliczony w poczet wielkich mistrzów SF i horroru. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Neila Gaimana, Dana Simmonsa, Jamesa Camerona i rodzeństwa Wachowskich....

 • Choć na ogół przyjmuje się do wiadomości, że w związku dwojga ludzi bywają lepsze i gorsze chwile, niewielu z nas rozumie, że małżeństwo musi przejść przez etap, w którym czujemy się oddaleni od drugiej osoby i pozbawieni z nią więzi, kiedy nasz małżonek wydaje się nam kimś zupełnie obcym i gdy...

 • Odkryj ogromne pokłady energii w każdym pracowniku. Twoje zadanie jako menedżera polega na tym, by osiągnąć jak najwyższy zwrot z fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych wysiłków swoich ludzi. W tym przypadku nie chodzi o zwrot z inwestycji, lecz o zwrot z energii. Jak jednak rozpalić ogień w...

 • Najważniejsza premiera fantastyczna ostatnich lat! Harlan Ellison - kontrowersyjny geniusz światowej literatury, prowokator nieustannie testujący granice wyobraźni. Obsypany nagrodami, zaliczony w poczet wielkich mistrzów SF i horroru. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Neila Gaimana,...

 • Odkryj ogromne pokłady energii w każdym pracowniku. Twoje zadanie jako menedżera polega na tym, by osiągnąć jak najwyższy zwrot z fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych wysiłków swoich ludzi. W tym przypadku nie chodzi o zwrot z inwestycji, lecz o zwrot z energii. Jak jednak rozpalić ogień w...

 • Reedycja trzeciego albumu w dorobku irlandzkiej formacji The Cranberries wydanego pierwotnie w 1996 r.