SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 264

Opis produktu:

Ta historia jest trochę jak baśń. Są w niej poszukiwacze skarbów i ich strażnicy. Jest pełna klejnotów cukiernica Rosenthala, dwanaście złotych jaj i tajemnicza mapa dziadka Pinchasa. Jest podróż w głąb czasu tropem utraconego dziedzictwa.

W 2017 roku Patrycja Dołowy została poproszona o pomoc - jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. Tak zaczęła się wędrówka, która potoczyła się w niespodziewany sposób i poprowadziła w nieoczekiwanych kierunkach. W jej trakcie Dołowy spotkała innych poszukiwaczy - amerykańskich potomków polskich Żydów, których przywiodła do Polski legenda o rodzinnym skarbie lub wizja utraconego raju. Trafiła też na Polaków, którzy stali się lokalnymi strażnikami żydowskiej pamięci. Zaintrygowało ją, co tak naprawdę popycha ich do działania. Co znaczy wciąż żyć na grobach, a co znaczy żyć zupełnie bez nich?

Polska pełna jest żydowskich rzeczy. Porzuconych, wziętych pod opiekę, przywłaszczonych, przejętych, znalezionych i takich, które wciąż czekają na odkrycie. Nie jest to złoto, lecz coś cenniejszego od złota: to ślady milionów żyć, o których musimy pamiętać.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  Historia Polski,  literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 133
Liczba stron: 264
ISBN: 9788381913881
Wprowadzono: 25.11.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci - Patrycja Dołowy

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Reads.books_lives.twice

ilość recenzji:56

4-02-2022 12:44

,,Holocaust jest wciąż tematem tabu. Żydzi są tematem tabu, a polowanie na żydowskie złoto jest tabu wewnątrz tabu??

Czy warto poszukiwać wspomnień, rzeczy po tych, którzy bezpowrotnie odeszli w czasach zagłady? Po co to robić? Czy jest to tylko ,,rozdrapywanie?? ran czy może coś więcej?

Patrycja Dołowy podjęła się tematu żydowskiej pamięci w swoim reportażu, który miałam okazję poznać dzięki współpracy z wydawnictwem Czarnym. To opowieść o ludzkich losach, o nadziejach, to opowieść o pamięci. Zabiera czytelnika na zakurzone strychy, zapomniane cmentarze, łąki i ulice.

Holocaust zajmuje szczególne miejsce w moim sercu? Napawa mnie lękiem, smutkiem i głębokim niezrozumieniem. Ale chcę przede wszystkim poznawać i pamiętać, dlatego zagłębiam się w tego typu literaturę. To dziś jedyne, co możemy zrobić wobec tych milionów ludzkich istnień. A co z tymi, którzy nie chcą pamiętać? Zamykają oczy, uszy i serce wobec Żydów, wobec ich losów.

W ubiegłym tygodniu miała miejsce kolejna rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Swoje kroki skierowałam do warszawskiego muzeum, które upamiętnia historię Żydów polskich. Jest wielką kopalnią wiedzy na ten temat, a także miejscem do zadumy. Zachęcam także, abyście zagłębiali się w historię waszych miejscowości, szukali w niej śladów żydowskiej kultury i obecności. Ja na przykład niedawno dowiedziałam się, że w moim mieście hitlerowcy także utworzyli getto, piekło w którym niesprawiedliwie umierali najsłabsi.

Autorka książki stała się swego rodzaju strażnikiem i dzięki jej postawie, dzisiaj choć pierwiastek z tych historii możemy poznać na większą skalę. To naprawdę genialny reportaż, chwytający za serce!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?