Pięć lat kacetu / Stanisław Grzesiuk | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment

Pięć lat kacetu (twarda)

książka

Pięć lat kacetu - opis produktu:

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. `Pięć lat kacetu` nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło.
Życie Warszawy, 29 VI 1958 r.

Stanisław Grzesiuk (1918-1963) - pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii `Boso, ale w ostrogach`, `Pięć lat kacetu`, `Na marginesie życia`. Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

MP3

Pięć lat kacetu - mp3

Stanisław Grzesiuk

14,25 zł 16.76
produkt cyfrowy
 • -10%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Ja Elton John Pierwsza i jedyna autobiografia

Elton John

twarda
35,73 zł 54.98
Zapowiedź - 17.3.2020
 • -35%
Szczerze

Donald Tusk

twarda
29,18 zł 44.90
 • -35%
Miłość zaczyna się od miłości

Olga Kora Sipowicz

twarda
32,49 zł 49.98

Stanisław Grzesiuk - przeczytaj też

 • -23%
Boso, ale w ostrogach

Stanisław Grzesiuk

twarda
30,65 zł 39.81
 • -23%
Klawo, jadziem!

Stanisław Grzesiuk

twarda
30,65 zł 39.81
 • -23%
Na marginesie życia

Stanisław Grzesiuk

twarda
32,26 zł 41.90

Zobacz również

 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -33%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
33,43 zł 49.90
 • -35%
Imperator Sekrety Ojca Rydzyka

Piotr Głuchowski

miękka
35,73 zł 54.98
 • -35%
King! Autobiografia

Rafał Księżyk , Muniek Staszczyk

miękka
37,70 zł 57.99
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Pięć lat kacetu
5/5 ( 50 ocen )
  5
  50
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

maja

maja_wysocka(at)o2.pl
 • 15-03-2008
 • 13:56

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Spojrzałam na chleb... I nie był to już tylko wytwór piekarzy. Nie była to też ciekawie utworzona mieszanka mąki, drożdży i innych składników. To było Coś znaczenie cenniejszego. Wzięłam chleb do ręki. Oderwałam skórkę i niemal z czcią zaczęłam przeżuwać w ustach. Próbowałam nadać tym chwilom świętości, bo wiedziałam, że przeminą, że pewnie już nigdy więcej nie będę doceniała tak mocno. W ustach poczułam słodki smak cukru. Taki zwykły chleb. Takie zwykłe "nic" dnia codziennego, o które mechanicznie modlimy się co wieczór. Taki dar. Przyczyna bicia, zabójstw, zdrady. Świętość. Możliwość przeżycia. Chleb. To samo, a jednak zupełnie inne.

Stanisław Grzesiuk, więzień obozów koncentracyjnych w Dachau, Mauthausen i Gusen opisał człowieka. Jego walkę z życiowym scenariuszem napisanym przez kogoś innego, jego walkę ze śmiercią. Przykra prawda o dostosowaniu się do warunków, do potrzebie wymazania uczuć. Nadzieja w drugiego człowieka i własne możliwości.

To książkę należy przeczytać. Uświadamianie, zrozumienie prowadzi do refleksji i wprowadzenia w życie pewnych zmian.

Następnego dnia jadłam chleb w pośpiechu. Nic to jednak nie znaczy. Pamiętałam...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Czytanka na Dobranoc

 • 10-05-2018
 • 22:38

Grzesiuka czytałam już w szkole średniej jako lekturę uzupełniającą. Jednak muszę przyznać, że zarówno upływ lat jak i fakt, że miałam do czynienia z wersją ocenzurowaną, po części zatarły moje wspomnienia związane z tą lekturą. Dlatego jak tylko się dowiedziałam, że wydawnictwo Prószyński i S-ka podjęło się wydania trylogii Grzesiuka, i do tego w pełnej autorskiej wersji, wiedziałam że koniecznie muszę po nią sięgnąć. Pierwsze wydanie, 13 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, rozeszło się jak świeże bułeczki, kolejki w bibliotekach były na ponad rok. Teraz dostęp do tego dzieła jest łatwiejszy jednak mam nadzieję, że równie szerokie grono czytelników sięgnie po tę pozycję. To prawdziwe świadectwo człowieka, który pięć długich lat spędził w obozach koncentracyjnych. Świadectwo pozbawione martyrologii czy oceniania, zupełnie różne od wspomnień innych ludzi, którym udało się przeżyć.

Stanisław Grzesiuk, choć urodzony w małej miejscowości pod Chełmem, wychował się na warszawskim Czerniakowie, jednej z biedniejszych części stołecznego Mokotowa. Kiedyś była to dzielnica ciesząca się złą sławą, szemranym towarzystwem i słynąca z dużego bezrobocia. Trzeba
było naprawdę być sprytnym lub mieć znajomości by znaleźć zatrudnienie pozwalające się utrzymać. Dlatego "Chłopaki z Czerniakowa", jak lubił się nazywać sam Grzesiuk, byli kombinatorami i cwaniakami. To właśnie te cechy zapewne pozwoliły mu przetrwać i się odnaleźć w obozowej rzeczywistości.
W 1939 roku, Grzesiuk, aresztowany został przez Gestapo, za posiadanie broni, i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Po pobiciu gospodarza, u którego pracował, wylądował w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przenoszony z jednego do drugiego obozu wrócił do kraju dopiero po zakończeniu wojny.

Ofiary wojny zazwyczaj dzielą się swoimi doświadczeniami już w samym momencie wyzwolenia. Jedni opowiadają swoje historie dziennikarzom, jeszcze inni występują w audycjach radiowych. Są też tacy co piszą książki. Jednak łączy ich jedna cecha wspólna : chcą jak najszybciej podzielić się swoim bagażem doświadczeń, wyrzucić z siebie jeszcze świeże wspomnienia, opowiedzieć światu o bestialstwie i terrorze jakiego doświadczyli. Z Grzesiukiem było inaczej. Swoje wspomnienia zaczął spisywać w sanatorium gdzie trafił kilka lat po wyzwoleniu. W jednym z wywiadów wnuczka pisarza wspomina, że pisanie było dla niego formą terapii. Jak wiadomo po wojnie dostęp do specjalistów był ograniczony, a nasz autor czuł przemożną potrzebę podzielenia się swoimi przeżyciami z rodziną, przyjaciółmi i tymi wszystkimi, którzy chcą go wysłuchać. Jednak jak długo można opowiadać historie, których było nieskończenie wiele? Choć był znakomitym gawędziarzem, to książkę pisał w całkowitej samotności, zamknięty w sanatoryjnym pokoju, przy słabym świetle lampy.

Stanisław Grzesiuk, z zawodu elektromechanik, nie miał żadnego doświadczenia z zakresu pisarstwa. I to widać. Ten specyficzny, prosty, pełen neologizmów i (nie oszukujmy się) mało liryczny język, jakim napisana jest książka, niektórych może odrzucać, jednak dla mnie był oznaką prawdziwości. Zresztą, jako warszawiance, gwara tego miasta jest mi niezwykle bliska- szczególnie zamiłowanie do zdrobnień. Ten prosty styl, bez górnolotności i patetyczności, sprawia że książkę czyta się niezwykle lekko, prawie tak jak by słuchało się opowieści młodego chłopaka, którym był podczas pobytu w obozach koncentracyjnych.
"Pięć lat kacetu" nie jest książką piętnującą hitlerowskie obozy śmierci. To dzieło, które nie ocenia tylko opisuje wydarzenia które rozgrywały się na oczach autora. Jest to książka o tym jak wyglądało życie obozowe, co trzeba było robić żeby przeżyć, jakie cechy psychiczne były najważniejsze. Autor w dość chaotyczny sposób ( często nie jest zachowana chronologia zdarzeń i ich miejsce) opowiada różne historie, jak na przykład o próbach zdobywania jedzenia czy wyniszczającej pracy, ponad ludzkie siły. Dowiadujemy się również czym była i jak wyglądała hierarchia obozowa, począwszy od strażników, przez kapo i zwykłych więźniów, a skończywszy na dole drabiny społecznej gdzie znajdowali się "przeznaczeni" na śmierć muzułmanie. Grzesiuk w swojej książce zachowuje dystans do otoczenia. Opowiada o zbrodniach, które widział na własne oczy, i to nie tylko tych popełnianych przez hitlerowców. Zdarzało się również, że oprawcami byli Polacy. Jako jedyny z polskich autorów, porusza wrażliwy temat homoseksualizmu wśród więźniów oraz męskiej prostytucji.

"Pięć lat kacetu" to również książka o przyjaźni, która była w stanie się narodzić w warunkach obozowych. Doskonałym przykładem jest postać księdza Józefa Szuberta, który trafił do obozu w Dachau. Z początku obaj mężczyźni mieli do siebie stosunek dość ambiwalentny, jednak po kilku spędzonych na rozmowie wieczorach dotarli się i zrozumieli. Razem, dzięki sprytowi, udawało im się unikać najcięższych spraw. Przyjaźń ta przetrwała również w latach powojennych.
Jednak osobą, z którą Grzesiuk zaprzyjaźnił się na przysłowiowe "dobre i złe" był Stefan Krukowski.

Cała książka napisana jest z dużą dozą ironii, wręcz humoru i stoicyzmem, który momentami przeraża. Straszliwe zbrodnie na ludziach, które autor widział na własne oczy, są opisane z takim spokojem, że wydają się jeszcze bardziej przerażające. Choć autorowi udało się przeżyć pięć lat w najgorszych nazistowskich obozach pracy i odcisnęło to swoje piętno na jego psychice, książka wydaje się być pozbawiona emocji. Jest to zwykły opis dnia codziennego oczami "czerniakowskiego barda". Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę, chociażby ze względu na fakt jej inności od innych utworów literatury lagrowej. A na dodatek wydawnictwo wznowiło autorskie, oryginalne wydanie powieści, gdzie fragmenty ocenzurowane w czasach powojennych zostały zaznaczone. Ciekawy element porównawczy. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Dorota Ka

 • 27-02-2018
 • 17:05

Co robiłem, że przeżyłem - tak w skrócie można by streścić to sześciuset stronicowe świadectwo z obozowych piekieł. Podstawową i jak widać skuteczną zasadą było maksymalne miganie się od pracy, i kierowanie energii na organizowanie jedzenia. To nie była droga dla każdego, bo skoro zabijano masowo i boleśnie tych, którzy karnie i przykładnie pracowali ku chwale Trzeciej Rzeszy, to co robili z tymi, których złapali na niesubordynacji? Ja o tym piszę, ale przecież autor widział to na co dzień. Sam doświadczył tyle bólu, i przeżył tyle chwil grozy, że nikt nie musiał mu przypominać, iż śmierć w obozie na nikogo nie czeka, tylko ma cały czas pełne ręce roboty.

Cała opinia na www.coprzeczytalam.pl

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Marta

 • 9-12-2016
 • 10:36

O obozach koncentracyjnych z rozbrajającą szczerością i dystansem? Da się! Właśnie tego dowodzi książka Grzesiuka. Autor opisuje w niej swoje perypetie z 3 różnych obozów koncentracyjnych. Bardzo szczera, napisana prostym, charakterystycznym dla Grzesiuka językiem, pomimo opisywania wstrząsających wydarzeń nie jest patetyczna. Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko, chociaż momentami brak w niej chronologii i można się pogubić, o którym momencie pobytu w obozie właśnie czytamy. Pozycja jest unikalna, więc warto ją poznać i wzbogacić swoją wiedzę na temat tych bezlitosnych czasów.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ilo99

 • 30-10-2014
 • 00:01

Jest to reportaż z pobytu w obozie koncentracyjnym. Właśnie reportaż ponieważ autor stara się obiektywnie przedstawiać fakty. Nie komentuje w przesadny sposób, nie dramatyzuje, nie poniża nikogo. Gdy opisuje sprawy drażliwe, takie jak na przykład homoseksualizm i usługi seksualne świadczone przez więźniów nie podaje nazwisk. Jednakże nie waha się ani przez moment przed ujawnieniem nazwisk katów, oprawców i dręczycieli. Bez żadnych oporów wymienia nazwiska ludzi odważnych, takich, którzy pomagali innym oraz tych, którzy nie dali się zastraszyć. Relacja Grzesiuka jest poruszająca właśnie przez swój obiektywizm. Nawet w stosunku do samego siebie jest szczery i bez fałszywego wstydu przyznaje się w jaki sposób udało mu się przeżyć pięcioletni pobyt w obozach koncentracyjnych. Opowieść ciekawa, często wstrząsająca, a na pewno poruszająca. Można, oczywiście, krytykować postawę narratora, jego wieczne miganie się od pracy i kombinowanie jedzenia, lecz myślę, że nie mamy do tego prawa. Kto nie zaznał tak skrajnych warunków bytu, nie powinien się wypowiadać. Należy za to docenić szczerość autora oraz drobiazgową relację, która dla rodzin innych więźniów może być ostatnim spotkaniem z ich krewnym. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Dorota

 • 23-01-2014
 • 19:27

Czytalam wielokrotnie i mam zamiar zamowic sobie zeby miec ja zawsze pod reka

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

~~m

 • 26-10-2008
 • 14:56

mam pytanie czy ta ksiażka jest wydana rowniez w jezyku angielskim?

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

_secia_

sylwia.seta(at)wp.pl
 • 20-05-2007
 • 00:25

Świetna książka, wciagająca, mówiąca w sposób niebanalny o warunkach życia więźniów w obozach Dachau, Mauthausen i Gusen. Autor w sposób humorystyczny przedstawił ciągle miganie się od pracy jak również sposoby na zdobycie pożywienia jednak nie oszczędził czytelnikowi pełnych okrucieństwa, wręcz odrażających opisów walki czlowieka o przetrwanie, ciągłego bicia, poniżania, nie tylko ze strony nazistow ale również będących sprawką współwięźniów. Jest to książka z której czytelnik może się dowiedzieć jak naprawdę wyglądało życie w obozach, które stwożone byly po to, aby upodlić czlowieka, zaglodzić go, zabić. Polecam przeczytać bo warto.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

kolys

kolys(at)o2.pl
 • 8-05-2006
 • 05:40

Jest najciekawsząksiążk, którą czytałem w tej kategorii. Dzięki niej zdałem maturęz języka polskiego parę lat temu na ocenę bdb. Uważam, że książka ta powinna być lekturą.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

weronika

henka3(at)pczta.onet.pl
 • 3-12-2005
 • 12:06

książka bardzo fajna równie dobrej jeszce nie czytałam chociaż przedstawia ona meczarnie jakie musieli przechodzic ludzie jednak znajduje się tam wiele chumory

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Lee Schubienik

Aleksandra Konefał

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 3.4.2020
 • -35%
Skyrent. Walka pragnień

Jury Camel

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Możemy cię zbudować

Philip K. Dick

twarda
35,68 zł 54.89
Zapowiedź - 7.2.2020
 • -35%
Cyberpunk Odrodzenie

Andrzej Ziemiański

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 17.4.2020
 • -35%
Wojna makowa

Rebeca F. Kuang

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Szczypta magii

Michelle Harrison

twarda
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -35%
Złodziej dusz Heksalogia Dory Wilk, tom 1

Aneta Jadowska

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Nocturna

Maya Motayne

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 14.2.2020

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 39.88 zł
  21.93 zł

  Kiedy jest dobry moment, by przejść na emeryturę? Czy to ostatnie śledztwo, które poprowadzi komisarz Adam Nowak? Wydawać by się mogło, że dwadzieścia dwa lata walki z przestępczością to wystarczająco długo, a sprawa pięciu bezgłowych trupów będzie idealnym ukoronowaniem kariery. Jednak sprawa...

 • Montague Rhodes James (1862-1936) to jeden z najwybitniejszych brytyjskich twórców opowieści niesamowitych. Cztery jego niewielkie zbiory takich opowiadań wystarczyły, by uznano go dziś za jednego z mistrzów tego gatunku, obok Algernona Blackwooda i H. P. Lovecrafta. Teksty te, zebrane w dwóch...

 • Wspomnienia oficera, który pod dowództwem legendarnego cichociemnego Adolfa Pilcha "Góry", "Doliny" pokonał bitewny szlak zza Niemna do Kampinosu.

 • 20.88 zł

  5 minut 300 sekund 720 uderzeń serca Jak wiele może się zmienić w ciągu pięciu minut? Bardzo wiele. Całe życie. "Jedni psycholodzy doradzali mi, żebym pisała pamiętnik, inni twierdzili, że jeśli podzielę się z kimś swoimi przeżyciami, poczuję się lepiej - nawet jeśli tym kimś...

 • 29.93 zł
  26.33 zł

  Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki świetnej powieści "Za zakrętem", to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia. W tle wielu tych opowieści słychać echa - raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś...

 • 47.44 zł
  42.69 zł

  "Pięć ostatnich lat" to kameralny amerykański musical, który można oglądać na Novej Scenie warszawskiego Teatru Muzycznego ROMA (reż. Wojciech Kępczyński). Spektakl autorstwa Jasona Roberta Browna opowiada historię miłości dwojga młodych ludzi, którzy usiłują znaleźć wspólny język i...