Nigdy więcej - PRACA ZBIOROWA - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Nigdy więcej (miękka)

Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX I XXI wieku

  • Promocja
    image-promocja

książka

Nigdy więcej, Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX I XXI wieku - opis produktu:

Publikacja Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX I XXI wieku towarzyszy wystawie zorganizowanej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w dniach 30.08-17.11.2019.

Książka i wystawa Nigdy więcej to reakcja na niepokoje związane z intensyfikacją języka nienawiści i aktów przemocy w sferze publicznej. Przemocy, która często przybiera historyczny kostium i odwołuje się do skompromitowanych symboli. W 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej przyglądamy się antyfaszystowskiej i antywojennej tradycji, pytając, czy dziś możemy się od niej czegoś nauczyć.

W książce koncentrujemy się na dwóch momentach historycznych i na emblematycznych dla nich przedstawieniach. O początkach silnego międzynarodowego ruchu antyfaszystowskiego oraz powstaniu Guerniki Picassa piszą w klasycznych już tekstach, po raz pierwszy przełożonych na polski, T.J. Clark i Francis Frascina; David Crowley śledzi skomplikowaną i bardzo polityczną recepcję tego obrazu. Latom 30. poświęcony jest też tekst Doroty Jareckiej o formowaniu się postaw antyfaszystowskich w kręgu Grupy Krakowskiej.

Natomiast o latach 50. i wystawie Arsenał widzianej jako próba przezwyciężenia korupcji antyfaszyzmu w stalinizmie pisze Łukasz Ronduda, a obrazowi, z którym przede wszystkim kojarzony jest Arsenał, Napiętnowanym Marka Oberla¤ndera, poświęca swój esej Piotr Słodkowski. Z pytaniem o prawomocność i użyteczność historycznych analogii mierzymy się w rozmowie z Dorotą Sajewską i Krzysztofem Pomianem. Książkę zamyka kalendarium działań artystek i artystów przeciw wojnie i przeciw faszyzmowi.

Książka Nigdy więcej Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX I XXI wieku, pochodzi z wydawnictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Publikacja jest pracą zbiorową . Należy do gatunków: historia, powszechna XX wiek, XXI wiek, nauki humanistyczne, kulturoznawstwo. Książka Nigdy więcej liczy 206 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - Nigdy więcej, Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX I XXI wieku

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: