SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Nauka wobec wiary

Spory, debaty, konteksty

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Copernicus Center Press
Data wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 293
  • Wysyłamy w 24h - 48h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

W jaki sposób powinniśmy myśleć o religii i nauce oraz ich relacji we współczesnych społeczeństwach?
Niektóre grupy religijne sprzeciwiają się ewolucji; niektórzy ateiści twierdzą, że nauka jest po ich stronie. Inni godzą swoje przekonania religijne z nauką albo uważają, że nauka i wiara dotyczą fundamentalnie różnych aspektów ludzkiego życia. Czym właściwie jest religia: wiarą i zaufaniem w istnienie Boga? Jak mamy odróżnić sens od przesądu? Co nauka ma do powiedzenia o tego rodzaju sprawach?
Ta książka dotyczy sposobów, na jakie podchodzimy do dwóch głównych wymiarów ludzkiej egzystencji, naukowego poszukiwania przekraczającej kulturowe ograniczenia i subiektywne preferencje wiedzy, na której można polegać, a także religijnego poszukiwania znaczenia i orientacji w naszym życiu, stanowiącego ważny aspekt kultury i subiektywnej egzystencji. Analizując źródła niezgody i dezorientacji, niniejszy przewodnik stara się pomóc w rozwinięciu lepszego rozumienia nauki, religii i kontekstów, w których te dwa wielkie ludzkie przedsięwzięcia wchodzą w relacje. Autor
Willem B. Drees - fizyk, teolog i filozof, wybitny uczony specjalizujący się w dziedzinie relacji nauki i religii. Profesor filozofii nauk humanistycznych na Uniwersytecie w Tilburgu i dziekan Szkoły Nauk Humanistycznych w Tilburgu. Nakładem CCPress ukazała się jego książka Stworzenie. Od nicości do teraźniejszości (2015).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Popularnonaukowe,  Religie i mitologie,  religie,  katolicyzm
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2016
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 293
ISBN: 978-83-7886-206-2
Wprowadzono: 18.02.2016

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Nauka wobec wiary, Spory, debaty, konteksty - Willem B. Drees

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Sheti

ilość recenzji:463

brak oceny 25-03-2016 16:32

Czy nauka może istnieć bez wiary? I czy wiara może istnieć bez nauki? Jest to kwestia niezwykle sporna, która spędza sen z powiek nie tylko filozofom, ale i ludziom, którzy uwielbiają zagłębiać się w swoje myśli i pozwalać im chwilowo przejąć nad sobą kontrolę. Zapewne każdy z Was zastanawiał się kiedyś nad tym, czy istnieją naukowe dowody na istnienie Boga. Jednak od dzieciństwa jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że religia i nauka to dwie odrębne dziedziny, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale czy dzisiejsi naukowcy byliby w stanie dokonywać takich odkryć, gdyby nie mieli wiary?

Willem B. Drees jest fizykiem, teologiem i filozofem. Połączenie niespotykane, bowiem osoba zajmująca się naukami ścisłymi rzadko kiedy sięga po zupełnie przeciwstawną dziedzinę nauki, jaką jest teologia. A jednak! Willem Drees w pewnej chwili poczuł, że powinien obrać taką a nie inną drogę, więc nie sprzeciwiał się swojej intuicji. Czyżby znak od Boga?

?Nauka wobec wiary? nie jest książką, która wypunktowuje naukowe dowody na istnienie Stwórcy, tym bardziej, że musiałaby się wtedy skupić na kilku różnych religiach, jakie są znane na świecie. Nie spodziewajcie się więc, że doświadczycie tutaj połączenia procesu stworzenia świata w siedem dni z teorią ewolucji. Autor postanowił skupić się na nieco innych aspektach wiary i religii. Przede wszystkim skupia się na ludzkiej egzystencji w wielu jej aspektach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często sięgamy po wynalazki nauki, która po prostu nas otacza i jest z nami na każdym kroku. A co z wiarą? Czy ateiści mają rację mówiąc, że są osobami niewierzącymi? Przecież każdy w coś wierzy! Religia nie zawsze musi wiązać się z kultem jednego, konkretnego boga.

Nauka i religia są dziedzinami, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego. Willem Drees w wielu swoich rozważaniach i przytaczanych przez siebie publikacjach uświadamia nam jednak, że jest nieco inaczej. Okazuje się, że wiara nie mogłaby funkcjonować bez religii i na odwrót. Autor przedstawia intrygujące podejście do tej sprawy, które z pewnością skłania do refleksji i zmusza do myślenia. Znakomitą rzeczą jest to, że jego postawa jest całkowicie obiektywna! ?Nauka wobec wiary? nie jest pozycją łatwą i lekką, bowiem spotykamy się tutaj ze specjalistycznym słownictwem, z całym mnóstwem teorii i zdecydowanie nie ma możliwości, abyśmy myśleli o niebieskich migdałach, bo nie będziemy w stanie zrozumieć przesłania płynącego z tej książki.

Willem Drees przedstawia naukę i religię w różnych kontekstach, opisuje wiele ciekawych inicjatyw, które skupiają się na tym, aby łączyć jedno z drugim. Być może dzięki informacjom szerzonym przez autora ludzie nieco zmienią swoje postrzeganie świata i zrozumieją, że te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane, chociaż na nieco innych płaszczyznach ? na tych, o których nie myślimy w pierwszej chwili. A może nawet zaczną postrzegać wiarę jako coś znacznie więcej? I dostrzegą, jak ogromne znaczenie dla ludzi ma również nauka.

?Nauka wobec wiary? to pozycja ciekawa, chociaż przyznaję, że spodziewałam się po niej czegoś innego. Oczywiście nie ma to wpływu na moją ocenę, bo świadczy to jedynie o tym, że rozpoczynając lekturę tej pozycji prezentowałam bardzo schematyczne myślenie, które jest nam wpajane przez społeczeństwo od bardzo dawna. Jest to książka dla ludzi o otwartym umyśle, którzy potrafią dostrzec więcej niż jest to możliwe na pierwszy rzut oka. Jest to bardzo konkretna i interesująca publikacja, z którą powinien zapoznać się każdy, kto chociaż raz zadał sobie pytanie widniejące na okładce: ?Czy nauki i religii nie da się pogodzić??. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?