Morderca na plebanii - Karolina Morawiecka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie zakonnicy i psie z kulinarnym podtekstem - opis produktu:

W Wielmoży umiera starsza parafianka. Zwyczajna kolej rzeczy?
A może... zabójstwo idealne? I co ma z tym wspólnego zbrodnia sprzed lat?
Do akcji wkracza znana ze `Śledztwa od kuchni` wdowa po aptekarzu ze Skały, Karolina Morawiecka. To miejscowa panna Marple, której pomagają zakonnica, pies oraz znajomość literatury i sztuki kulinarnej.
Cztery sprawy. Pięć ciał. Dwie detektywki. Jeden morderca... I oczywiście zaskakujący finał!
Karolina Morawiecka (autorka) zaprasza do rozwikłania zagadki kryminalnej wspólnie z Karoliną Morawiecką (bohaterką)!
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -17%
Kratki się pani odbiły Komedia kryminalna miękka
33,19 zł 39.99
 • -40%
Ekstradycja Cykl: Joanna Chyłka, Tom 11 miękka
23,94 zł 39.90
 • -29%
Dylemat miękka
26,90 zł 37.88
 • -37%
Oddaj albo giń miękka
23,93 zł 37.99
 • -38%
Władcy czasu miękka
30,93 zł 49.90
 • -40%
Drań miękka
23,94 zł 39.90

Polecane

 • -39%
Głosy z zaświatów miękka
24,34 zł 39.90
 • -29%
Zaufasz mi miękka
28,39 zł 39.98
 • -29%
O krok za daleko miękka
27,62 zł 38.89
 • -38%
 • -29%
O krok za daleko miękka
30,39 zł 42.80
 • -39%
Behawiorysta / Iluzjonista pakiet
36,46 zł 59.76
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie zakonnicy i psie z kulinarnym podtekstem
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Literackieprzeszpiegi.pl

 • 29-07-2019
 • 21:07

"Morderca na plebanii, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie" Karolina Morawiecka

"Zabić jest łatwo, gdy nikt nie podejrzewa morderstwa".

Cóż to się porobiło w tej podkrakowskiej Wielmoży? Ledwo jedno śledztwo udało się zakończyć a złoczyńcę osadzić tam, gdzie jego miejsce, to jednakże wielmożanie nie mogą spać spokojnie.

"Z cudzą śmiercią do grobu iść nie będzie"
Niby nic takiego, niby naturalna kolej rzeczy. Zmarła Marta Dobrowolska, starsza i schorowana kobieta, a przy tym koleżanka parafialnej gospodyni. I na tym (oraz skromnym pogrzebie) zapewne by się skończyło, gdyby nie pewne słowa, wskazujące na zbrodnię sprzed lat. Co takiego widziała nieboszczka przed śmiercią, że sumienie nie dało jej spokojnie spać?
Chociaż lekarka wykluczyła udział osób trzecich przy śmierci Pani Marty a policja kręci nosem nad nadinterpretacją tych słów, to nie wszyscy podzielają ich zdanie. Karolina Morawiecka oraz siostra Tomasza węszą drugie dno w tej sprawie i łatwo się nie poddadzą. Co to, to nie.

Komplikacje
Poprzednia książka autorki jasno wskazywała na co będzie stać Karolinę Morawiecką, wdowę po szanowanym aptekarzu i chudą jak szczapa siostrę Tomasza (nie pytajcie jakiego, aczkolwiek ten niewierny chyba został wykluczony). Gdy podejmą trop, nikt ich nie zatrzyma, chociaż co niektórzy będą próbować. Ale w tym przypadku sytuacja się komplikuje, bo jedno śledztwo przeradza się w cztery...
Ale też i Karolina Morawiecka się rozkręca. Chociaż sporo osób porównuje ją do panny Marple, to ona czuje większą wspólnotę duchową ze wspaniałym Herkulesem P. Tak zupełnym nawiasem mówiąc, panna Marple była panną i na dodatek była stara - a te określenia zupełnie, ale to zupełnie nie pasują do wdowy po aptekarzu. Nie próbujcie twierdzić inaczej!

"Karolina Morawiecka (...) najwyraźniej stworzona została na podobieństwo słynnej Sienkiewiczowskiej kolubryny. Choć niewielkiego wzrostu, była równie potężna, groźna i zwalista i tak jak powieściowa armata potrafiła zmieść wszystko, co stanęło na jej drodze".

I jest jeszcze coś, co wyróżnia ją spośród wszystkich detektywów świata - jak nikt potrafi nakarmić swoją publikę.

Szare komórki rozgrzane do czerwoności
Karolina Morawiecka (autorka) już samym tytułem nawiązuje do książki Agathy Christie "Morderstwo na plebani", otwierającej cykl o pannie Marple. W "Mordercy na plebanii" mamy morderstwo, które pozornie tylko wygląda na wypadek i wąskie grono podejrzanych. I to wszystko na głowie Karoliny Morawieckiej, która z odrobiną boskiej pomocy w osobie siostry Tomaszy (no dobrze, i jeszcze z maleńką pomocą sąsiadki - krakuski) zrobi wszystko, by morderca został ujęty.
Do tego dodajmy jeszcze sporą dawkę komizmu sytuacyjnego i czarnego humoru oraz... dużo dobrego jedzenia. Nietrudno będzie Wam zrozumieć notoryczny ślinotok Trufli, dożycy de Bordeaux. I prawie bym zapomniała - te literackie porównania! Mistrzostwo świata!

"Penelopa nie wyglądała w takim napięciu Odysa! Niczym była tęsknota Romea za jego Julią przy emocjach, jakie od rana towarzyszyły Karolinie Morawieckiej".

"Nie każdy ma naturę Pollyanny! Nie każdy jest jak Erast Fandorin! I chociaż siostrze Tomaszy daleko było do Eugeniusza Oniegina czy Kordiana (i nie tylko ze względu na płeć, oczywiście!), to jednak poczuła w tamtej chwili jaskółczy niepokój".

Dawno się tak nie zaśmiewałam pod nosem! A tak już absolutnie na koniec - poczytajcie o złym wpływie czytelnictwa na życie, oczywiście z przymrużeniem oka.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Z herbatą wśród książek

 • 28-05-2019
 • 15:13

Kto powiedział, że rozwiązywanie zagadek kryminalnych i tropienie złoczyńców to zadanie tylko dla policji? Kiedy w Wielmoży umiera starsza pani, nikt nie widzi w jej śmierci niczego podejrzanego - ot, wiek i choroba zebrały swoje żniwo. Pozostawiony przez zmarłą list wskazuje jednak, że znała tożsamość człowieka, który przed laty popełnił morderstwo, co stawia jej śmierć w zupełnie innym świetle. Pani Karolina Morawiecka ? wdowa po aptekarzu, mająca już na swoim koncie jeden detektywistyczny sukces, postanawia rozwiązać zagadkę, w czym pomaga jej energiczna zakonnica, siostra Tomasza. Wspólnie muszą przyjrzeć się czterem sprawom z ostatniego dwudziestolecia. Chociaż wszystkie zostały uznane za nieszczęśliwe wypadki, któraś z nich tak naprawdę była zabójstwem z zimną krwią. Kto okaże się sprytniejszy: morderca czy niecodzienny duet detektywek?

?Morderca na plebanii? to kontynuacja ?Śledztwa od kuchni?, w którym Karolina Morawiecka (dla rozróżnienia dalej nazywana Autorką) powołała do życia postać Karoliny Morawieckiej ? wdowy ze Skały, obdarzonej sprytem, talentem kulinarnym i ego dorównującym jej okazałej tuszy. Chociaż nie miałam jeszcze okazji przeczytać pierwszej części (czego bardzo żałuję, ale z pewnością nadrobię zaległości!), to nie przeszkadzało mi to w odbiorze drugiej. Co prawda w tekście pojawia się sporo nawiązań do osób i zdarzeń, które czytelnicy poznali już w ?Śledztwie od kuchni?, ale bez zdradzania istotnych elementów fabuły czy zakończenia, więc spokojnie można zacząć od tej części, która szybciej wpadnie wam w ręce.

Pierwsze, na co zwróciłam uwagę, to jak cudownie ta powieść jest napisana! Autorka posługuje się charakterystycznym stylem, równocześnie bardzo literackim, jak i mocno humorystycznym, z mnóstwem nawiązań do literatury. Z okładki dowiadujemy się, że Autorka jest doktorem nauk humanistycznych i muszę przyznać, że bardzo to widać w tekście ? ewidentnie tę książkę pisała osoba, dla której literatura nie jest tylko hobby, ale sposobem na życie. Zdaję sobię sprawę, że nie każdemu przypadnie do gustu taki styl (mam wrażenie, że im prościej książka jest napisana, tym więcej zdobywa oddanych czytelników?), ale ja byłam zachwycona!

Kolejna rzecz, o której trzeba wspomnieć, to wspaniali bohaterowie, oczywiście z Karoliną Morawiecką na czele ? pod względem wieku zbliżoną do panny Marple, ale tuszą, zamiłowaniem do dobrej kuchni i kompletnym brakiem skromności przypominającą raczej Herculesa Poirot. Jeśli myśląc o pani Karolinie wyobrażacie sobie sympatyczną staruszkę, to nie moglibyście bardziej się mylić ? nasza główna bohaterka jest wredna, próżna, święcie przekonana o własnym geniuszu i zawsze musi grać pierwsze skrzypce. Nie można jej jednak odmówić sprytu, biegłości w sztuce podstępu, a także w sztuce kulinarnej ? nie radzę czytać tej powieści z pustym żołądkiem! Mimo jej wad, pani Morawiecka jest postacią tak komiczną, wręcz karykaturalną, że nie mogłam jej nie polubić. W swoim pretendowaniu do wyższej klasy społecznej bardzo przypominała mi Hiacyntę Bucket z brytyjskiego serialu Co ludzie powiedzą, obie panie łączy też kompletna nieświadomość, jak reaguje na nie otoczenie. Towarzyszącą pani Karolinie siostra Tomasza, zakonnica o feministycznych poglądach, nieraz musiała uruchomić ogromne pokłady cierpliwości i opanowania, w starciu z dominującą osobowością swojej wspólniczki.

Jak powieść Karoliny Morawieckiej wypadła na tle swojego gatunku? Okładka obiecuje nam ?klasyczną powieść kryminalną?, co od razu budzi skojarzenia z Agathą Christie. Aż tak dobrze niestety nie było, mordercę można odgadnąć dość wcześnie, ale za to po drodze Autorka serwuje nam kilka zmyślnych zwrotów akcji, zasiewając jednak ziarno niepewności. Dodatkowym atutem powieści jest to, że nasz detektywistyczny duet (budzący lekkie skojarzenia z Flipem i Flapem, choć pani Karolina-bohaterka obraziłaby się śmiertelnie za takie porównanie!) pracuje równocześnie nie nad jedną, ale czterema sprawami, co zwiększa grono podejrzanych i daje naszym bohaterkom więcej możliwości do wykazania się pomysłowością i zdolnością dedukcji.

Zazwyczaj przez przewidywalne zakończenie kryminały bardzo tracą w moich oczach, ale w przypadku ?Mordercy na plebanii? lektura dostarczyła mi tyle radości, że nie mam serca znacząco obniżyć jej oceny. Było zabawnie, wciągająco i smakowicie ? zarówno miłośnik kulinarnych doznań, jak i ten, kto wyżej ceni sobie ucztę literacką, znajdą w tej powieści coś dla siebie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ola_lifestyle

 • 22-05-2019
 • 21:06

Rewelacyjna historia kryminalna (kilku nieboszczyków - to chyba aż nadto ????) rozgrywająca się w podkrakowskiej wsi (a właściwie w kilku). Dostojna i wiekowa pani Karolina, po sukcesie detektywistycznym opisanym w poprzedniej książce ?Śledztwo od kuchni? odkrywa kolejne tajemnicze zgony i wraz z siostrą Tomaszą postanawia rozwiązać zagadkę pozostawionego niedokończonego listu i postaci mordercy. Czy jest z niej już wytrawny detektyw? Czy nic nie zwiedzie jej czujności?
Naprawdę przezabawna historia domorosłych detektywów(ek?), napisana z ogromnym poczuciem humoru, lekkim językiem dostarczyła mi ogromnej porcji rozrywki. A opisy wyczynów kulinarnych wywoływały we mnie co chwilę westchnienia pełne zachwytu ????????
Jeśli macie ochotę na relaksującą lekturę, to koniecznie sięgnijcie po książki pani Karoliny Morawieckiej ????????????

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ZuzaManiek

 • 16-05-2019
 • 16:10

Odpoczęłam sobie przy tej książce ???? jaka ona lekka, zabawna i przyjemna, relaks gwarantowany ????
Główna bohaterka, Karolina Morawiecka, wdowa po aptekarzu, po raz kolejny wkracza do akcji i porywa się na rozwiązanie zagadki kryminalnej. Choć właściwie może żadnej niepokojącej historii wcale nie ma? W końcu śmierć starszej Pani mogła być zupełnie naturalna.

Ale niezwykle dziarska Pani Karolina, z pomocą siostry Tomaszy łapie już trop i szuka rozwiązania. Nie da sobie w kaszę dmuchać, ani oczu mydlić ????

A przy tym jest mistrzynią gotowania i wywołuje ślinotok, aż na książkę kapie ???????? "może i milczenie jest złotem, ale Karolina Morawiecka ewidentnie gustowała w srebrze." Taka kobitka ????????

Czy recenzja była pomocna?