SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Miasteczko Salem

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 528

Opis produktu:

W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zaczynają dziań się rzeczy niepojęte i przerażające. Znikają bądź umierają w dziwnych okolicznościach dorośli i dzieci, jedna śmierć pociąga za sobą drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez złe moce? Kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec, wydaje im pełną determinacji walkę.
Miasteczko Salem, klasyczny horror Stephena Kinga, ukazało się po raz pierwszy w roku 1975. Demoniczna opowieść natychmiast przeraziła i oczarowała czytelników i stała się światowym bestsellerem. Doczekała się też dwóch ekranizacji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 140x200
Liczba stron: 528
ISBN: 9788382343748
Wprowadzono: 13.12.2021

RECENZJE - książki - Miasteczko Salem - Stephen King

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 16 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    3
  • 3
    3
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

szy**************

ilość recenzji:20

brak oceny 13-04-2015 20:24

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Wydane w 1975r. "Miasteczko Salem" to druga w kolejności opublikowana powieść Stephena Kinga. Tym razem autor zabiera nas do fikcyjnego miasteczka Jerusalem, nazywanego w skrócie Salem, stopniowo opanowywanego przez wampiry, którym przeciwstawia się grupka śmiałków. Powieść ta jest, jak wyznaje autor w jednej za swoich książek non-fiction - "Danse Macabre", literackim hołdem złożonym irlandzkiemu mistrzowi grozy Bramowi Stockerowi i jego "Draculi". Trzeba przyznać, że bardzo się ten hołd amerykańskiemu pisarzowi udał i mimo, że pisząc "Miasteczko Salem" nie osiągnął jeszcze ideału warsztatowego swojej prozy, to w porównaniu do literackiego debiutu - "Carrie", dokonał sporego jakościowego skoku. Pomimo upływu czterdziestu lat od daty pierwszej publikacji powieści i niedawnego boomu na literackie opowieści o wampirach, czytelnik nie znajdzie zbyt wielu pozycji w tej kategorii literatury grozy, mogących na poważnie konkurować z "Miasteczkiem Salem". Paradoksalnie jednak, ze wszystkich zastosowanych przez Kinga środków wpływających na literacką wartość tej książki, elementy grozy mają znaczenie drugorzędne, chociaż determinują oczekiwania wobec tekstu. Autor przez ponad pięćset stron wyśmienicie panuje nad narracją łącząc precyzję językową i bogactwo składniowo - stylistyczne z humorystyczną czy liryczno-poetycką nutą. Dużą zaletą tekstu jest solidnie opracowana koncepcja przestrzeni literackiej. Tytułowa miejscowość, w której rozgrywa się większość wydarzeń, położona jak to często bywa u Kinga, w Nowej Anglii nie jest li tylko umowną przestrzenią, w której toczy się akcja. To bardzo wyraziście, wręcz przewodnikowo opisane miejsce, mające swoją historię, topografię ulic i miejsc, czy określoną rzeźbę terenu. Członkowie zamieszkującej go społeczności są w większości ukazani bardzo wiarygodnie pod względem psychologicznym i wzbudzają w czytelniku cały wachlarz emocji. Trudno nie polubić Bena Mearsa czy Matta Burke?a, których King wyposażył w detale swojego życiorysu - pierwszy jest pisarzem, a drugi nauczycielem angielskiego; nie można nie współczuć ojcu Callahanowi - alkoholikowi, najciekawszej i dość tragicznej postaci; nie da się obdarzyć sympatią Strakera czy małżeństwa McDougallów. Każdy z bohaterów ukazany jest też w jakimś konkretnym kontekście społecznym, będącym elementem bardzo realistycznie ujętej przez Kinga obyczajowości amerykańskiej prowincji. W tę obyczajowość autor krok po kroku włącza grozę (której literackimi nośnikami są nie tylko wampiry, ale też "motyw złego miejsca" reprezentowany w powieści przez opuszczony Dom Marstenów), a spotkanie tych dwóch płaszczyzn doprowadza do ukazania klasycznej walki dobra ze złem, z którą symbolicznie koresponduje przykuwająca wzrok ilustracja na okładce książki wykonana przez Vincenta Chonga. Powieść doczekała się dwóch ekranizacji i zasługuje na miejsce w kanonie współczesnej literatury grozy. Szkoda jednak, że King nie zrealizował swoich zamiarów i nie powstała kontynuacja "Miasteczka Salem".

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Jakub

ilość recenzji:16

brak oceny 19-02-2014 11:47

Nie bez powodu King nazywany jest mistrzem grozy. Miasteczko Salem było pierwszą jego książką, którą przeczytałem i która wzbudziła we mnie prawdziwy lęk. Opisy są świetne, atmosfera napięcia i grozy budowana jest z iście mistrzowską precyzją - powoli, a gdy już myślisz, że coś się stanie...
Bohaterowie są żywi. Świat, który jest opisany w tej książce żyje własnym życiem, co jest niezwykłym plusem. Każdy, ma swój osobny charakter i spojrzenie na świat, a zamiast utartej "czerni i bieli" jest -jakże prawdziwa dla naszej rzeczywistości- szarość. Każdy ma coś do ukrycia, każdy ma swoją osobistą przeszłość, mniej lub bardziej mroczną.
W miasteczku Salem pojawiło się Zło. Jeśli chcesz wiedzieć jakie, nie ma innej opcji jak tylko przeczytać....

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Beata118

ilość recenzji:8

brak oceny 27-11-2013 22:08

Bardzo dobra książka. Nareszcie jest się czego bać.. Wampiry i opuszczony dom?? Kto ma ochotę się z nimi zmierzyć niech bez wahania sięgnie po tę książkę :)

Czy recenzja była pomocna?

MagdalenaB

ilość recenzji:28

brak oceny 10-09-2009 23:49

Do małej miejscowości w Ameryce, tytułowego Salem przyjeżdża pisarz Ben Mayers, który żył w miasteczku jako chłopiec. Chce on tutaj napisać swoją nową powieść - opowiadającej o pewnej jego przygodzie z dzieciństwa, w której był świadkiem odkrycia zwłok wisielca w domu Marstenów. Na miejsce swojego mieszkania wybiera stary, zrujnowany dom (ten sam, w którym miało miejsce przeżycie z dzieciństwa), który chce wynająć na czas pisania książki, ale okazuje się , iż został on już wcześniej sprzedany tajemniczemu panu Barlowowi.
W miasteczku traktowany jest jak dziwak, a jego powieści w konserwatywnym małomiasteczkowym środowisku jako siedlisko zła, seksu i dewiacji. Nie każdy jednak tak uważa. Jedną z fanek pisarza jest spotkana przypadkowo w parku Susan Northon, w której Ben szybko się zakoc[...]e. Stary dom Marstenów budzi w pisarzu strach tkwiący w nim od dzieciństwa, który przełamać ma dopiero nowa jego książka.
Ben z okien swojego pokoju hotelowego widzi doskonale dom - zdający się górować nad całym miasteczkiem i obserwować je swoimi złymi oczyma. Co pewien czas w jego oknach widać stłumione światło, które go bardzo intryguje... Postanawia więc sprawdzić co się tam dzieje. W taki sposób poznaje pomocnika Barlowa - Strakera. Nie mija wiele czasu, a w okolicy zaczynają się dziać rzeczy dziwne i niepojęte. Najpierw giną dzieci, widziane potem pukające do okien i proszące o wpuszczenie do domu. Wszystko wskazuje na to, że Salem nawiedzane jest przez wampiry.
Do walki z nimi staje Ben Mayers z Susan Norton, nauczyciel z miejscowej szkoły i przyjaciel Bena z dawnych lat - Matt, ojciec Callahan, miejscowy ksiądz, lekarz Jim Cody, oraz dziecko, któremu krwiopijcy odebrali rodziców - Mark Petrie.
Kto z nich przeżyje ? Jaką tajemnice skrywa stary dom ? Kim jest "imperator porcji lodów" ? Dowiecie się czytając jedną z najlepszych powieści Kinga, jaką bez wątpienia jest "Miasteczko Salem".

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

marysienka7

ilość recenzji:30

brak oceny 23-07-2008 12:17

W tytułowym miasteczku Salem zjawia się Ben Mayers, mieszkający w nim już jako mały chłopiec.
Wraca po latach, aby dokończyć pisanie swojej powieści, w której opisuje swoje przykre
przeżycie w jednym z domów miasteczka. Niestety dom w którym znaleźli kiedyś wisielca, został
już wykupiony przez tajemniczego Pana Barlow'a. Pewnego dnia, gdy Ben dostrzega, zapalone
światło w oknach budynku, postanawia wejść do środka i tak poznaje pomocnika Barlowa - Smitha.
W okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy, z którymi Ben chce wygrać za wszelką cenę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?