SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Macierz/Matrix

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Uniwersytet Jagielloński
Data wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 308
  • Wysyłamy w 24h
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Zalążek niniejszego tomu powstał już w maju 2018 roku, a jego kamieniem węgielnym była poświęcona kobietom w akademii akcja performatywna Macierz/Matrix, organizowana przez Kolektyw Kuratorski w Librarii Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w kwietniu 2018 roku. Książkę poprzedzał długi proces namysłu i dyskusji, a także `stawania się kobietami w akademii`, dochodzenia do kobiecego doświadczania akademii z pozycji zewnętrznych obserwatorek. Autorkami zebranych tekstów są akademiczki artystki, profesorki, doktorantki, studentki i absolwentki, nauczycielki, a także byłe akademiczki i byłe doktorantki - wszystkie poszukują medium, by opowiedzieć o doświadczeniu patriarchalnej hegemonii akademii i o często partyzanckich sposobach kobiecego `hakowania` tego systemu w duchu feministycznej etyki odpowiedzialności i troski, ale też wspólnej pracy. Takich głosów nam trzeba, bo to niemal monumentalny tom, na granicy teorii i sztuki, to ciekawe głosy łączące dążący do opisu dyskurs nauki z prywatnym głosem, usytuowanym, konkretnym, odważnym. Niezwykle śmiała i ważna to książka, która ostatecznie proponuje - w swojej formie i wymowie - rozważenie naszych sztywnych standardów dyskursu i uprawiania nauki, tworzenia i publikowania tekstów.
Dr hab. Urszula Chowaniec, prof. Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Anna Chromik. Adiunktka na Uniwersytecie Pedagogicznym, kuratorka i tłumaczka. Zajmuje się feministycznymi dyskursami macierzyństwa, cielesnością i traumą w sztuce i teorii oraz kwestiami wrażliwości i troski jako narzędzi oporu.
Natalia Giemza. Polonistka i krytyczka, nauczycielka języka polskiego i życia w XLI LO w Krakowie. Działaczka na rzecz równości i naprawy świata, feministka. Autorka instagramowego profilu @desertacja .
Katarzyna Bojarska. Kulturoznawczyni, anglistka, autorka, tłumaczka, krytyczka, redaktorka, feministka. Pracuje w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, współzałożycielka i redaktorka pisma `Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 158x235
Liczba stron: 308
ISBN: 9788323351023
Wprowadzono: 18.06.2022

RECENZJE - książki - Macierz/Matrix

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: