LEGION - Elżbieta Cherezińska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment

LEGION (twarda)

Powieść o tych, którzy nie poddali sie nikomu

książka

LEGION, Powieść o tych, którzy nie poddali sie nikomu - opis produktu:

  Walcząc z Sowietami i Niemcami dawali dowody, że państwo polskie trwa - karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach - liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.
  Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: "Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice."
  W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym "Bękarty wojny" i "Złoto dla zuchwałych".
  Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!

 `Brygada Świętokrzyska - największy związek taktyczny NSZ, utworzony w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno-militarnego. Dowódcą był płk Antoni Szacki <Bohun-Dąbrowski>. Liczyła 800-1200 żołnierzy, walczyła równolegle z Niemcami (m.in. pod Brześciami, Zagnańskiem, Cacowem, Marcinkowicami) i bandami komunistycznymi (m.in. pod Fanisławicami i Rząbcem). W styczniu 1945 roku rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw, aby dotrzeć do PSZ na Zachodzie. Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami, ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z Niemcami, wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Wlk. Brytania odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.`
  Leszek Żebrowski

 `Dzieje Brygady Świętokrzyskiej to w najlepszym razie domena literatury faktu, a najczęściej po prostu - badań historycznych. Pasjonujący temat lękliwie pomijany zarówno przez film, jak i tzw. literaturę piękną. Polacy nie cenią Realpolitik, wiadomo. A Elżbieta Cherezińska ma zwyczaj przyglądania się polskim sprawom w momencie kryzysu, w chwilach decydujących, w całej, bardzo ciekawej złożoności. Tak jest i tym razem.`
  Łukasz Modelski, autor "Dziewczyn wojennych"


Elżbieta Cherezińska - teatrolog, autorka bestsellerowej powieści Korona śniegu i krwi. Jako pisarka postawiła sobie za zadanie ożywienie polskiej historii i wypełnia je konsekwentnie, budząc ze snu dynastię piastowską ("Gra w kości", "Korona śniegu i krwi"). Jest wielbicielką skandynawskiego średniowiecza, któremu poświęciła, cieszący się popularnością wśród Czytelników, cykl "Północna Droga". Do dziejów II wojny światowej nawiązała po raz pierwszy w 2008 roku w książce "Byłam sekretarką Rumkowskiego". Dzienniki Etki Daum, która otwierała przed Czytelnikami dzieje getta łódzkiego. Legionem udowadnia, że nie boi się opowiadać historii, która skazana była na zapomnienie.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Życie średniowiecznej rodziny

Joseph Gies , Frances Gies miękka

29,23 zł 42.99
 • -37%
 • -33%
Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu

Barack Obama

miękka
30,15 zł 44.99
 • -32%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
33,93 zł 49.90
 • -34%

Elżbieta Cherezińska - przeczytaj też

 • -24%
Gra w kości

Elżbieta Cherezińska miękka

28,75 zł 37.82
 • -20%
Królowa

Elżbieta Cherezińska miękka

31,85 zł 39.81
 • -24%
Płomienna korona

Elżbieta Cherezińska miękka

37,15 zł 48.88
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • LEGION, Powieść o tych, którzy nie poddali sie nikomu
4.4/5 ( 28 ocen )
  5
  20
  4
  2
  3
  2
  2
  4
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

KarolPa

 • 18-03-2014
 • 16:56

TO jest materiał na dobry film wojenny w stylu Tarantino. Nie miałem pojęcia o Brygadzie Świętokrzyskiej! Cherezińska przedstawia facetów "z jajami", bohaterów bez zadzierania nosa. NORMALNYCH. Decyzje podjeli, jakie podjeli, ale ich nie kryli. Walczyli dla dobra ludzi, nie polityków. Takich bohaterów mi trzeba, a nie nietykalnych i z immunitetem.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

george 48

 • 12-01-2015
 • 13:28

Tą grubą "cegłę" czyta się lepiej niż klasyka Żeromskiego a nawet samego Sienkiewicza. Autorka weszła jednak na bardzo śliski grunt historyczny. Związek Jaszczurczy i sama NSZ posiadają swoja czarną legendę a tu mamy do czynienia z jej wybieleniem poprzez ukazanie pozytywnych, patriotycznych bohaterów walczących o idealną,niezależną i sprawiedliwą ojczyznę, od Dniepru do Odry, od morza do Tatr. Takie podejście było realne tylko w teorii. Praktyka końca wojna rozwiała te marzenia. Ideowa "wyspa" narodowych demokratów nie miała żadnych szans przetrwania. Czerwona rewolucja przetoczyła się przez Polskę ukazując kompletny bezsens założeń NSZ i Związku Jaszczurczego. Jeżeli endecja zwalczała się wewnątrz samej siebie to jak mogła się dogadać z innymi stronnictwami. Nie miała żadnych szans. Nawet po wojnie przy pełnych demokratycznych wyborach nie uzyskała by miejsca w Sejmie.Myślę, że młodym ludziom ta książka nieco namiesza w głowach. Nie wychwalam ani AK, BCH czy nawet GL AL ale dla mnie NSZ pozostanie jako politycznie kompletnie zagubiona formacja zbrojna, formacja mająca również krew na rękach swoich rodaków / Borów, Łysowody, casus "Toma" /. Sama Brygada Świętokrzyska, osławiona walkami z "czerwonymi" i współpracą z Niemcami była li tylko, trzeba przyznać bardzo skuteczną, próbą ocalenia własnych istnień. Zauważcie, że nawet nasza wolna obecnie Polska w żaden sposób nie nawiązuje do etosu NSZ.I to by było na tyle jak mawiał profesor JTS.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ala

 • 14-02-2014
 • 11:41

Wyśmienita ksiażka! Elżbieta Cherezińska opisała historię NSZ, Brygady Świętokrzyskiej w niezwykły sposób. Stworzyła wciągającą relację, trzymając się faktów, w zasadzie mógłby to być gotowy scenariusz filmu. Jestem pełna podziwu dla kunsztu autorki i cieszę się, że zdecydowała sie napisać o bohaterskich żołnierzach zapomnianych przez historię. Lektura obowiązkowa!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Kenny

 • 20-08-2013
 • 08:28

Wspaniała książka opisująca wspaniałą historię zupełnie nieznaną nawet dla ludzi interesujących się naszą historią.

Czy recenzja była pomocna?