SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Igrzyska Śmierci: książki

Seria książek Igrzyska śmierci, autorstwa Suzanne Collins, przynależy do gatunku science-fiction, a konkretniej dystopii. Na cykl składają się: Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia oraz Kosogłos. Pierwszym tom w Stanach Zjednoczonych ukazał się w 2008 roku. Bardzo szybko zgromadził wokół siebie liczne grono fanów i w 2009 roku książkę mogli już poznać polscy czytelnicy. Igrzyska śmierci- książki zainteresowały też twórców filmowych. Ekranizacje ukazywały się na ekranach kin od 2012 roku, ciesząc się ogromną popularnością i przynosząc producentom niemałe zyski. Uznanie krytyków i teoretyków literatury sprawiły, że Igrzyska śmierci - książki, trafiły na listę lektur szkolnych w Stanach Zjednoczonych.

Kim jest autorka Igrzysk śmierci, Suzanne Collins?

Suzanne Collins (ur. 1962) to amerykańska pisarka oraz scenarzystka telewizyjna. Karierę rozpoczęła jako autorka telewizyjnych treści filmowych dla dzieci na początku lat 90. Współpracowała z takimi programami, jak Nickelodeon czy Minimini. Wśród jej najbardziej znanych propozycji dla najmłodszych znajdują się między innymi przygody ze wczesnych lat psa Clifforda. Prawdziwą popularność i uznanie autorka zyskała jednak dopiero po opublikowaniu książki Igrzyska śmierci. Suzanne Collins swoją  pozycję ugruntowała jednak dopiero dzięki serii Kroniki podziemia. Co ciekawe w 2019 roku Collins ogłosiła, że zamierza kontynuować historię z powieści, która przyniosła jej sławę, czyli Igrzysk śmierci.

O czym są Igrzyska śmierci?

Seria Igrzyska śmierci – jak podała sama autorka – są inspirowane greckim mitem o Minotaurze i Tezeuszu, które pisarka zestawiła z programami typu reality show. Niektóre wątki Collins zaczerpnęła z własnego życia, dostosowując je tylko do realiów stworzonej historii. Akcja Igrzysk śmierci rozgrywa się w przyszłości. Panem to totalitarne państwo, stanowiące to, co zostało ze Stanów Zjednoczonych. Nowy kraj to też nowe podziały administracyjne. W centrum świata Igrzysk śmierci stoi Kapitol, który otacza 13 dystryktów – każdy realizuje inny cel, ale wszystkie zmierzają do zaspokojenia potrzeb władzy. Nic dziwnego, że po 74 latach w Panem nastały tzw. Mroczne Dni – wojna domowa. Niestety, efektem tego zrywu było jedynie zniszczenie 13 dystryktu oraz ustalenie okrutnych zawodów, czyli Głodowych Igrzysk, które tytuł powieści określa właśnie Igrzyskami Śmierci. Wydarzenie wymaga wyłonienia z każdego dystryktu dwóch reprezentantów między 12 a 18 rokiem życiem – chłopaka i dziewczyny. Tak wytypowani trybuci muszą walczyć na śmierć i życie, rywalizując o luksusowy dom i nieosiągalną dla życia w dystrykcie pensję. Bohaterką serii Igrzyska śmierci jest 16-letnia Katniss Everdeen, pochodząca z najbiedniejszego 12 dystryktu. Gdy jej siostra, Primrose, zostaje wytypowana do udziału, Katniss zgłasza się w zamian jako ochotniczka.

Filmy z cyklu Igrzyska śmierci

Igrzyska śmierci- książki bardzo szybko zwróciły uwagę filmowców. Premiera pierwszego filmu na podstawie powieści odbyła się w marcu 2012 roku. Produkcja zarobiła niespodziewanie wielkie pieniądze – przy budżecie 78 milionów do kasy twórców wpłynęło 690 milionów dolarów. Adaptacja W pierścieniu ognia trafiła do kin w 2013 roku. Ku zaskoczeniu wszystkich finalny tom, Kosogłos, zdecydowano się nakręcić w dwóch częściach. Te trafiły do kin kolejno w 2014 i 2015 roku.


... ...