SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Jak dobrać format eBooka do czytnika?


Nie ulega wątpliwości, że książki elektroniczne są po prostu w modzie. Łatwe do przenoszenia, lekkie, pojemne, a nawet ekologiczne! Wszystko pięknie, ale zapewne wielu z Was zadaje sobie to jedno, najważniejsze pytanie: O co chodzi z formatem eBooka lub jak dobrać odpowiedni format do czytnika eBooka?


Jakie są formaty eBooka do czytnika?


Publikacje elektroniczne muszą być zapisane w odpowiednim formacie, by Twój czytnik go rozpoznał. E-książki możesz odczytywać zarówno na specjalnych, przystosowanych do tego urządzeniach, jak i na komputerach czy telefonach komórkowych. Za każdym razem jednak format eBooka będzie inny. O ile kojarzymy format pliku PDF, hasło MOBI lub EPUB bardzo często wprawia nas w zdziwienie. Zastanawiałeś się zapewne wielokrotnie: co to jest i jak tego używać? A może nawet tego typu format pliku pobrałeś, a on zwyczajnie nie działał na Twoim urządzeniu? Zastanawiałeś się, jaki jest tego powód? Odpowiedź jest bardzo prosta: format eBooka jest niedostosowany do Twojego czytnika!


Co to jest format EPUB?


Jest to główny i najpopularniejszy format eBooków. EPUB jest docelowym formatem w trakcie trwającego procesu cyfryzacji książki. Ebooki w formacie EPUB są obsługiwane przez prawie wszystkie czytniki i aplikacje. Mają możliwość dostosowywania czytanej książki do wielkości ekranu wybranego przez nas czytnika. W formacie EPUB masz możliwość robienia notatek i zakładek. By format był obsługiwany na Twoim urządzeniu, musisz pobrać specjalne oprogramowanie. Format plików EPUB nie jest otwierany przez czytnik marki Kindle.


Ebooki w formacie MOBI


Jaki format dla Kindla? Odpowiedź jest prosta: MOBI, czyli format, który jest obsługiwany jedynie przez urządzenia i aplikacje tej marki. Jest wspierany i rozwijany przez firmę Amazon jako AZW. MOBI bardzo łatwo dostosowuje e-publikację do urządzenia, na którym wyświetla się jej treść. Jeśli posiadasz czytnik marki Kindle, ale Twoje książki są w innym formacie niż MOBI, jest wiele stron i programów, które pomagają przekonwertować książkę na właściwy format. MOBI nie przechodzi tak licznych zmian, które pojawiają się w przypadku formatu EPUB.


Format PDF


PDFprzede wszystkim nadaje się do publikacji, które mają dużo grafik, tabel i wykresów. Wykorzystywany jest zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy czytanie książki na komputerze. Aktualnie najczęściej odchodzi się od tego formatu, ponieważ w porównaniu do EPUB i MOBI ma wiele wad. W PDF-ie nie ma możliwości skalowania fontu, a także funkcjonuje tam sztywny podział na strony. Niestety to wpływa na brak możliwości dostosowania pliku do wielkości ekranu. PDF to format książek przeznaczony przede wszystkim do przeglądania i drukowania.


Audiobooki


Książki czytane, książki mówione, książki do słuchania. Audiobooki to nagrania dźwiękowe lektorów odczytujących tekst książki. Najczęściej są zapisywane w postaci plików MP3, które możesz odsłuchiwać na komputerze dzięki programom przeznaczonym do odtwarzania dźwięków, a także na przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, które służą do odsłuchiwania formatu MP3, lub na urządzeniach wyposażonych w odtwarzacz MP3.


Jak dobrać format eBooka do czytnika?


Jaki format eBooka jest najlepszy? Jeśli nie posiadasz czytnika marki Kindle, wybierz format EPUB. Jeśli posiadamy Kindlea, powinieneś korzystać z formatu MOBI. Jeśli zaś potrzebujesz formatu, który w łatwy sposób przedstawi Ci zaawansowane dokumentacje, zawierające również tabele, wykresy i obrazy, najkorzystniejszy będzie PDF.

powrót do menu