SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Stephenie Meyer - biografiaStephenie Meyer jest mormonką, należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, z czym łączy się wiele zakazów. Przykładowo – mormoni nie mogą palić papierosów, pić alkoholu, ale też… herbaty czy kawy. Paradoksalnie, to ona zainspirowała Erikę Mitchell do napisania Pięćdziesięciu twarzy Greya. O jej życiu prywatnym wiemy niewiele, bo skrupulatnie je chroni. Ale nie ono jest przecież najważniejsze, gdy mowa o Stephenie Meyer (z domu Morgan). Przyszła pisarka urodziła się 24 grudnia 1973 roku w amerykańskim Hartford. Razem z pięciorgiem rodzeństwa dorastała w Phoenix w stanie Arizona. W 1994 roku wyszła za mąż za Christina Meyera, a rok później uzyskała tytuł licencjata języka angielskiego na uniwersytecie w Proho. Po studiach pracowała jako recepcjonistka w firmie sprzedającej nieruchomości. A potem urodziła troje dzieci i to nimi się zajmowała, nie pracując już zawodowo. Choć od dziecka dużo czytała i kochała literaturę, nie planowała zostawać pisarką. Stało się to przypadkiem.
Sława Stephenie Meyer zaczęła się od snu


Datę, kiedy zaczęła pisać Zmierzch, pamięta bardzo dobrze. Był 2 czerwca 2003 roku, a Stephenie Meyer zaczynała kolejną dietę. W nocy miała dziwny sen. Śniła jej się łąka, po której szła dwójka młodych ludzi – zwykła nastoletnia dziewczyna i chłopak – wampir, którego skóra lśniła w słońcu. Gdy Stephenie się obudziła, była podekscytowana. Rozmyślała o tym, jak ta historia mogłaby się zakończyć. Czy wampir ukąsił ukochaną i przemienił ją w wampirzycę? Stephenie Meyer książki zaczęła pisać właśnie przez ten niepokojący ją sen. Tworzyła nocami, często trzymając na rękach najmłodszego, kilkumiesięcznego synka. Pisała w transie, by poznać zakończenie swego snu. Po trzech miesiącach to, co napisała, pokazała siostrze. Ta nie miała złudzeń – tę świetną historię trzeba wydać.

Stephenie Meyer na pisarskim szczycie


15 agencji literackich odmówiło Meyer publikacji książki, 5 nie odpowiedziało. W jednej część tekstu przeczytał stażysta podający się za agenta, poprosił o więcej i pokazał to szefowi. Udało się! Po kilku miesiącach Stephenie Meyer podpisała umowę na Zmierzch i jej dwie następne części na niebagatelną sumę… 750.000 dolarów. Pierwsza część historii o Edwardzie Cullenie i Belli Swan ukazała się w 2005 roku. Szybko zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. W ogóle trzy części tej sagi (Zmierzch, Księżyc w nowiu i Zaćmienie) znajdowały się na tej liście przez łącznie 143 tygodnie! W 2008 roku ukazała się czwarta część sagi – Przed świtem.

Meyer i ekranizacje książek


W tym samym roku na ekrany kin weszła kinowa wersja książki. Bellę zagrała Kristen Stewart a Edwarda – Robert Pattison. No i nastało zmierzchowe szaleństwo. Do tego stopnia, że Stephenie Meyer znalazła się na 49. miejscu listy najbardziej wpływowych osób według tygodnika Time. Powód? Majątek Meyer oceniono na 50 milionów dolarów. Do tej pory sprzedała ponad 70 milionów egzemplarzy swoich książek, przetłumaczono je na 37 języków. W 2010 r. pisarka wydała Drugie życie Bree Tanner, w którym opisuje historię jednej z bohaterek Zaćmienia. W 2015 r. (w 10. rocznicę wydania Zmierzchu) ukazała się jeszcze jedna książka nawiązująca do kultowej serii – Życie i śmierć: Zmierzch opowiedziany na nowo. Pojawiły się tu nowe wątki, a inne zostały rozbudowane. Oprócz sagi o wampirach Stephenie Meyer jest również autorką innych powieści. W 2008 r. wydała Intruza, pierwszą część trylogii science fiction. W planach ma jeszcze napisanie powieści o duchach.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 36 książek, których autorem jest: Stephenie Meyer. Dostępne formaty: miękka, twarda.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: dla dzieci, literatura piękna, fantastyka, sensacja, horror, dla młodzieży, literature, literatura piękna, dla dzieci i młodzieży, sensacja i literatura grozy, fantastyka.

Na książki autora Stephenie Meyer mamy rabaty sięgające do 40%.
... ...
Zobacz więcej produktów