SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Milan Kundera - biografia

Milan Kundera urodził się 1 kwietnia 1929 roku w Brnie. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy czeskiego pochodzenia. Uczestniczył w Praskiej Wiośnie, dwukrotnie wstępował do Czeskiej Partii Komunistycznej i dwukrotnie został z niej wydalony. Po interwencji Związku Radzieckiego na Czechosłowację w 1968 roku, jego literatura została oficjalnie zakazana.

Milan Kundera - czeski, francuski czy europejski pisarz?


W 1975 roku Milan Kundera wyemigrował do Francji, utracił czeskie obywatelstwo i w 1981 roku przyjął francuskie. Obywatelstwa Czechosłowacji pozbawiono go w 1979 roku po ukazaniu się francuskiego tłumaczenia nieopublikowanej wtedy jeszcze w oryginale powieści Księga śmiechu i zapomnienia. W 1990 roku wydał ostatnią powieść w języku czeskim (Nieśmiertelność), od tej pory pisał tylko po francusku. Milan Kundera nie pozwalał tłumaczyć swoich książek na język czeski. Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści Żart , Śmieszne miłości, Życie jest gdzie indziej, Walc pożegnalny, Księga śmiechu i zapomnienia, Nieznośna lekkość bytu (1984) oraz Nieśmiertelność. Pisał także eseje (m.in. Sztuka powieści, Zdradzone testamenty). W Polsce dzieła pisarza wznawia Wydawnictwo W.A.B. 6 listopada 2019 roku dziewięćdziesięcioletni pisarz uzyskał ponownie (po czterdziestu latach) czeskie obywatelstwo.

Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery


Losy bohaterów najsłynniejszej powieści Milana Kundery, czyli Nieznośnej lekkość bytu rozgrywają się na tle dramatycznych wydarzeń historycznych: Praskiej Wiosny 1968, inwazji wojsk Układu Warszawskiego, represji politycznych i późniejszej emigracji elit intelektualnych (także sam pisarz opuścił wówczas Czechosłowację) . Tworzą opowieść o skomplikowanej relacji uczuciowej Tomasza (praskiego lekarza), Teresy (malarki) i Sabiny (prowincjonalnej kelnerki). Milan Kundera napisał książkę, która uważana była za jeden z tych utworów, których nie da się sfilmować. Jednak już w 1988 reżyser i scenarzysta Philip Kaufman otrzymał nominacje do Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany, a Daniel Day-Lewis, Lena Olin i Juliette Binoche stworzyli wybitne kreacje aktorskie w filmie opartym na tej powieści czeskiego pisarza.

Milan Kundera, czyli wieczny kandydat do Nobla


Milan Kundera został uhonorowany licznymi nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę Związku Pisarzy Czechosłowackich, Wielką Nagrodę Jerozolimską, Nagrodę Krytyków Akademii Francuskiej, Nagrodę Vilenica, Nagrodę Herdera, a także Narodową Nagrodę Literacką.

W księgarni internetowej Gandalf znajdziesz 16 książek, których autorem jest: Milan Kundera. Dostępne formaty: miękka.
Tytuły autora dostępne są w kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, publicystyka, nowości, W.A.B..

Na książki autora Milan Kundera mamy rabaty sięgające do 30%.
... ...