SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sound the Trumpet - Alison Balsom CD

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

muzyka

Wytwórnia Warner Music Poland
Data wydania 2012
Nośnik CD
Liczba płyt 1
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Charyzmatyczna, obdarzona wyjątkową wrażliwością i urodą, Alison Balsom jest dziś jedną z najpopularniejszych wykonawczyń muzyki poważnej. Jest koncertującą artystką, której występy przyciągają liczną publiczność. Wszechstronność Balsom znajduje także odbicie w wybieranym przez nią repertuarze.

Energetyzujący repertuar dla każdego!

Przygotowując się do wydania najnowszej płyty, Alison Balsom powiedziała: `Im głębiej wnikamy w historię, tym bardziej zadziwiający odnajdujemy świat, z którego rodzi się muzyka. Wszystko wydaje się tak przejrzyście skonstruowane, wszystko też jest pełne wolności, emocji i niezwykłego piękna... W świecie, w którym brakuje wyraźnie wytyczonych granic i w którym jednocześnie poszukujemy indywidualnych sposobów na wyrażenie siebie, wydaje mi się całkowicie naturalne, że w powracamy właśnie do baroku - do adaptacji sztuk Shakespearea, muzyki Purcella i Handela. Zdołali oni bowiem wyrazić poprzez sztukę sens ludzkiego istnienia. Ich twórczość stała się nam tak bliska i współczesna, ponieważ opisali to, co intryguje nas dziś najbardziej - piękno artystycznego porządku i wolność pełnego pasji ducha`.

W roku Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II, Alison Balsom prezentuje niezwykły album, otwierając przed nami drzwi do świata fascynującego brzmienia heroicznej trąbki barokowej, w dziełach Georga Friedricha Haendla (1685 - 1759) oraz Henryego Purcella (1658/1659 - 1695), których hymny, ody i opery stanowiły oprawę wielu królewskich ceremonii.

Wykonawstwo historycznie poinformowane i barokowa trąbka bezwentylowa

Współpracując z Trevorem Pinnockiem - klawesynistą, dyrygentem oraz pionierem wykonawstwa historycznie poinformowanego - a także z orkiestrą English Concert, którą Pinnock założył, Balsom prezentuje na swoim bezwentylowym instrumencie różnorodność i wyrazistą siłę, w kompozycjach oryginalnych oraz we współczesnych aranżacjach. W programie znajdziemy Sound of the trumpet Purcella, Eternal Source of light divine Handela, wykonywane wraz z kontratenorem Iestynem Daviesem, a także The Plaint Purcella z jego opery The Fairy Queen, w duecie z sopranistką Lucy Crowe. Repertuar zawiera również suity z King Arthur (1691) oraz The Fairy Queen (1692) Purcella w aranżacjach przygotowanych przez Balsom i Pinnocka. Słyszymy także Water Piece D- dur, HWV 341 Handela oraz jego Koncert Obojowy Nr 1, B-dur, HWV 301 w transpozycji w C-dur.

Trąbki, z myślą o których Purcell i Handel komponowali swoje utwory, różniły się znacząco od współczesnych. Przede wszystkim były to instrumenty bezwentylowe, co czyniło grę na nich dużo większym wyzwaniem dla wykonawcy. Alison Balsom porównuje różnicę pomiędzy trąbką barokową i współczesną do tej pomiędzy tradycyjnym aparatem na kliszę i aparatem cyfrowym. `Dla zwykłych zdjęć używamy aparatów cyfrowych, ale jeśli chcemy uzyskać artystyczny efekt, nawet dziś sięgamy po starego Hasselblada` - mówi Balsom.

Jednym z pierwszych nagrań na trąbkę, które Alison Balson jako dziecko usłyszała, była muzyka barokowa w interpretacji Trevora Pinnocka. Niezwykłe brzmienie natychmiast porwało Balsom. Kiedy artystka pracowała z Pinnockiem nad muzyką do Sound the Trumpet powiedziała: `On zna każdy aspekt tych utworów, rozumie, że nawet interpretacja pojedynczej nuty może zmienić cały przekaz dzieła`.

Balsom i Pinnock wybrali kompozycje Handela i Purcella ponieważ oboje kompozytorzy żyli z Londynie, ale jednocześnie byli zupełnie różnymi osobowościami artystycznymi. O swojej fascynacji Hendelem Alison mówi: `Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest jasne. Ale kiedy grasz jego muzykę wiele razy, każda nuta ukazuje nagle nowe znaczenie, każde wykonanie otwiera nowe horyzonty. Natomiast Purcell - kontynuuje Balsom - jest moim prawdziwym bohaterem. Wciąż wyłamuje się z dobrze znanej, barokowej struktury, zaskakuje nas niezwykłymi rytmami i śmiałymi pomysłami harmonicznymi. Jego kompozycje są niezwykle współczesne i niepokojące do głębi`.

Artysta klasyczna, która przyciąga 200 milionów widzów!

Alison Balsom postanowiła, że poświęci się solowej karierze trębaczki, kiedy miała zaledwie 10 lat. Rodzice zabrali ją wówczas do Barbican Hall na koncert słynnego szwedzkiego trębacza Håkana Hardenbergera. Podjęła studia pod jego kierunkiem i już w latach 2004 - 2006 występowała w Wigmore Hall oraz ze wszystkimi orkiestrami BBC. W kolejnych latach zdobyła liczne nagrody, w tym Classic BRIT, Classic FM, Gramophone i ECHO Klassik. Wystąpiła podczas BBC Proms w 2009 r. Jej występ obejrzało 200 millionów widzów. W tym samym roku zadebiutowała w telewizji amerykańskiej z Orkiestrą Św. Łukasza w The Late Show with David Latterman. Występowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji z renomowanymi orkiestrami, dając recitale zarówno na trąbce barokowej, jak i współczesnej, a także wykonując muzykę kameralną ze swoim Balsom Ensemble. Obecnie wykłada w Guildgall School of Music.

Alison Balsom nagrywa wyłącznie dla EMI Classics. Po albumie p.t. Bach trumpet and organ z 2005 r., który zyskał międzynarodowy rozgłos, przyszedł czas na Caprice, którym zauroczyła muzyczną krytykę. Jej nagranie Koncertów na trąbkę Haydna i Hummela zostało nazwane przez The New York Times jednym z 24 najlepszych albumów z muzyką klasyczną 2008 roku. O jej albumie z Koncertami Włoskimi, Gramophone pisał: `Barokowi kompozytorzy... zachwyciliby się pełnym charakteru, niezwykłym wykonaniem Balsom`. Ostatnia płyta Alison Balsom była poświęcona muzyce współczesnej i zawierała koncert na trąbkę p.t. Serafin, napisany dla niej przez Jamesa Macmillana, a także dzieła Toru Takemitsu, Alexandra Arutuniana oraz Bernda Aloisa Zimmermanna.
S
Szczegóły
Dział: Muzyka
Wydawnictwo: Warner Music Poland
Wytwórnia: Warner Music Poland
Rok publikacji: 2012
Nośnik: CD
Liczba płyt: 1
Utwory: 1 Sento La Gioia (Act 3)
2 I. Overture (Act 1)
3 II. Come If You Dare (Act 1)
4 III. Symphony (Act 5)
5 IV. Shepherd, Shepherd, Leave Decoying (Act 2)
6 V. Round Thy Shores (Act 5)
7 VI. Trumpet Tune (Act 5)
8 VII. Fairest Isle (Act 5)
9 Atalanta HWV35 – Overture
10 Eternal Source Of Light Divine
11 I. Symphony (Act 4)
12 II. Rondeau (Second Musick)
13 III. Jig (Act 1)
14 IV. Prelude (Act 5)
15 V. Chaconne And Chorus (Act 5)
16 Sound The Trumpet
17 I. Overture (Water Music – Suite In D HWV349)
18 II. Gigue: Allegro (Water Music – Suite In D HWV349)
19 III. Minuet (Aria)
20 IV. Bourrée
21 V. March No.2 (Partenope HWV27)
22 The Plaint (Act 5)
23 I. Adagio
24 II. Allegro
25 III. Siciliana: Largo
26 IV. Vivace
Wprowadzono: 06.06.2019

RECENZJE - Muzyka (CD) - Sound the Trumpet

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: