SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Książki – dramat

Dramat to rodzaj sztuki, a znajduje się na granicy teatru i literatury. Po raz pierwszy gatunek literacki pojawia się w starożytnej Grecji w trakcie obrzędów czczących Dionizosa. Sprawdź Naszą ofertę w kategorii: dramat i zaczytaj się w antycznych i nowoczesnych historiach scenicznych.

Dramat – co to za rodzaj literacki?

Dramat to obok epiki i liryki jeden z trzech rodzajów literackich. Jako jedyny znajduje się na granicy teatru i literatury. W momencie, gdy dramat pozostaje jedynie w formie literackiej, można go porównywać z utworami epickimi i lirycznymi. Sztuką teatralną dramat staje się w momencie realizacji scenicznej.

Już w trakcie obrządków ku czci Dionizosa możemy mówić o dramatach. Książki tego typu opierają się na dialogach, napędzających akcję, oraz monologach, które charakteryzują bohaterów. W utworach dramatycznych pojawiają się didaskalia, czyli teksty poboczne, najczęściej wygłaszane przez chór – przybliżają one wydarzenia, o których nie możemy wiedzieć z dialogów, a które mają znaczenie dla akcji. Są one swoistym uzupełnieniem fabuły. W dramatach pojawia się podział na sceny i akty.

Dramaty – książki

Spektakle teatralne odbywały się w trakcie świąt, igrzysk, triumfów. Dramat wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale przedstawienia dramatyczne pojawiały się także w Rzymie, Egipcie, Babilonii. Dramaty Sofoklesa czy Szekspira nieustannie zachwycają, ale poruszają także współczesne książki dramatyczne. Powstała nawet sztuka związana z życiem Harry’ego Pottera.

W kategorii dramat książka znajdziemy dzieła współczesnych i klasycznych autorów. Wśród nich znajduje się wiele polskich dzieł. Pojawiają się różnego rodzaju podkategorie dramatyczne, między innymi dramat antyczny, dramat satyrowy, dramat szekspirowski, romantyczny, poetycki, groteskowy.

Dramaty polskie

Klasyka dramatu to nie tylko utwory z antycznej Grecji i Rzymu. Wśród kultowych tytułów znajdziemy także polskie utwory Aleksandra Fredry (Zemsta), Sławomira Mrożka (Tango), Juliusza Słowackiego (Kordian), Stanisława Ignacego Witkiewicza (Szewcy).

Wśród dramatów książek polskich i zagranicznych znajdziemy lektury, tragedie, książki opierające się na przekazie biblijnym. Poszczególne utwory bardzo często stanowią pole do dyskusji w trakcie kształcenia szkolnego. Zapewne każdy z Nas zna historię Makbeta lub Romea i Julii autorstwa Williama Szekspira, Antygony Sofoklesa czy też Wesela Wyspiańskiego. Utwory te stanowią kopalnię motywów i są inspiracją dla innych dzieł literackich, scenicznych i filmowych.

Kunszt słowny i dopracowana fabuła, charyzmatyczne postaci, przesłanie to tylko nieliczne wyznaczniki dramatów, które zachwycają zarówno na papierze, jak i na scenie. Sprawdź Nasze propozycje w kategorii dramat – książka i zachwycaj się sztuką.


... ...
Zobacz więcej produktów