Wiek teorii - pdf pdf, eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

Wiek teorii - pdf, eBook

Antologia część 1

ebook

 • pdf

Wiek teorii - pdf, Antologia część 1 - opis produktu:

Monografia reprezentuje studium, antologia - punctum. Ich stowarzyszone funkcjonowanie pozwala połączyć dwa tryby lektury: z daleka, który ogarnia panoramę, i z bliska, który uwidacznia detal. Dlatego przedkładana antologia powtarza kompozycję monografii. Została uporządkowana wedle tych samych zasad, krzyżujących układy problemowy i chronologiczny. Pierwszy układ wyznaczają tzw. tematy kulturowe, drugi - przemiany, jakie się w ich ujęciach dokonywały w trójfazowym rytmie od Awangardy Literaturoznawczej Pierwszej, z lat 30. XX wieku, przez Awangardę Drugą (z wieku XX połowy, dominującą w przybliżeniu w dekadach od szóstej do ósmej), po Awangardę Trzecią (datowaną, nie bez rozterek, na lata 90. i pierwsze dekady XXI stulecia).
Porządek czasowy wyznaczony przez trzy Awangardy pozwala ujawnić trwałość funkcjonowania literaturoznawczych tematów i kontrtematów - ich długomyślność, trudniejszą do wykrycia niż radykalna zmiana (przełom, zwrot), którą eksponują ujęcia kierujące się linearną koncepcją procesu historycznego, upływającego w rytmie generacyjnych zmian warty, walki młodych ze starymi lub kanonizacji - dekanonizacji.
Trudniej wybronić sam wybór tekstów. Niektóre - jak, dla przykładu, list Władysława Strzemińskiego do Juliana Przybosia - z pewnością wzbudzą wątpliwości. Decyzję ich pomieszczenia uzasadnia konceptualizacja literaturoznawstwa nowoczesnego jako emergentnej, dynamicznej i ustawicznie zmiennej, ale rozpoznawalnej jako całość przestrzeni myślowej o nieostrych granicach przecinających ją od wewnątrz i odcinających z zewnątrz. Podziały ustanawiane pomiędzy odosobnianymi odmianami badań literackich, kontrowersyjne już od 2. połowy XIX wieku: pomiędzy historią literatury, krytyką literacką i literatury teorią, w 1. połowie XX wieku - pomiędzy literaturoznawstwem i językoznawstwem, literaturoznawstwem i etnologią, literaturoznawstwem i filozofią sztuki, literaturoznawstwem i literaturą, zaś w wieku XX połowie 2. - pomiędzy teorią literatury, komparatystyką, translatoryką i literaturoznawczo zorientowaną antropologią oraz kulturoznawstwem, pomiędzy tekstami i pozatekstami, stale przesuwane granice między obszarami, dyscyplinami i sztukami, włączanie tych samych badaczy do różnych wyodrębnianych odmian studiów lub ich wyłączanie poza nie - pozwoliły uznać tę emergentną całość za obszar styków różnorodnego i historycznie zmiennego pomiędzy.
(ze wstępu Danuty Ulickiej Siła antologii)

eBook pdf Wiek teorii - pdf Antologia część 1, pochodzi z wydawnictwa Instytut Badań Literackich PAN. Autorem książki jest Danuta Ulicka. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Danuta Ulicka - przeczytaj też

produkt cyfrowy
 • -13%

E-book

produkt cyfrowy
 • -20%

E-book

Polecane

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

E-book

produkt cyfrowy
 • -22%

MP3

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook pdf
Wiek teorii - pdf, Antologia część 1

0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.