Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf

Według Adhortacji `Gaudete etexsultate` papieża Franciszka

ebook

 • pdf

Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf, Według Adhortacji `Gaudete etexsultate` papieża Franciszka - opis produktu:

Pojawienie się adhortacji papieża Franciszka Gaudete et exsultate na temat świętości w życiu chrześcijanina stało się dla wielu osób punktem wyjścia do refleksji na temat samego określenia, które w kulturze współczesnej wydaje się nieco staroświeckie jak ze słownika naszych dziadków albo po prostu nie istnieje w pewnych kręgach.

Mówiąc językiem naszych czasów, świętość posiada swoiste obciążenie kulturowe, a więc przykrywa je otoczka uprzedzeń i uproszczeń, które rozmyły to pojęcie. A jednak do dziś dążenie do świętości jest podstawowym programem formacji proponowanej w Kościele i przez Kościół oraz mianownikiem, który opisuje godność ucznia Chrystusa w różnorodności sposobów jego realizacji (poszczególne powołania stanowić mogą wówczas liczebnik, by pozostać przy języku matematyki). Niemniej jednak, w pamięci zbiorowej świętość stała się synonimem nie tyle zwyczajnej kondycji chrześcijanina, wysokiej miary codziennego życia (by przywołać słynną definicję świętości Jana Pawła II), ile nadzwyczajnych darów, osiąganych przez niektórych, jedynie tych kanonizowanych. Świętość staje się tym, do czego trudno dotrzeć: wzniosłym ideałem etycznym, dostępnym tylko niektórym, a więc mówiąc współczesnym językiem swoistym produktem limitowanym, który wzbudza zainteresowanie, ale generalnie z zasady pozostaje dla nielicznych.

Tymczasem wbrew dylematowi ukrytemu w tytułowym pytaniu książki nie chodzi o wybieranie na zasadzie albo - albo, lecz wybór obu elementów: łaski i wysiłku. Świętość jest skutkiem udzielenia łaski, jej bezwarunkowym przyjęciem i dalszym postępowaniem w wolności, a więc z wysiłkiem, pracą czy ascezą. Ludzkie staranie nie jest przyczyną łaski, ale jej owocem, który dokonuje przemiany człowieka, nie tylko zewnętrznej, lecz także wewnętrznej (co określa się mianem usprawiedliwienia). Nie chodzi o bierne przyjmowanie łaski, która ma zastąpić naturę w jej działaniu, ale doprowadzić do przedziwnej wymiany (admirabile commercium), między tym, co ludzkie, a tym, co boskie - na wzór tajemnicy Wcielenia, która zawsze pozostaje paradygmatem dla zrozumienia czegokolwiek sensownego w egzystencji chrześcijańskiej.

Ukazywanie świętości przez pryzmat relacji ma swoje ważne konsekwencje dla teologicznego dyskursu. Pokazuje bowiem, że uczniowie Jezusa nie są wyizolowanym indywiduum, ale tworzą, tkają całość, pozostając w relacji do Boga, innych oraz siebie. Przyjęcie do Kościoła to nie zapisanie się do organizacji, ale wejście w nowy porządek relacji (pojęcie instytucjonalności wymaga zapewne szerszej refleksji). Relacyjność i wspólnotowość zachęca do zrozumienia odpowiedzialności za innych, zaangażowania na ich rzecz, która pcha ku misji. Świętość to zaangażowanie, to jego nowe imię. W ten sposób zyskuje na wyrazistości obraz Kościoła, który ciągle wychodzi ku nowym wyzwaniom, na peryferie współczesnego świata, aby pokazywać, że nie jest dla-siebie.

Książka, którą przekazujemy czytelnikowi, jest owocem międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej w dniu 26 października 2018 roku na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu, podczas której zastanawiano się nad teologicznymi konotacjami terminu świętość, jak również powszechnym powołaniem do świętości oraz wypływającymi z tego konsekwencjami na wielu odcinkach życia.

Fragm. ze Słowa wstępnego

eBook pdf Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf Według Adhortacji `Gaudete etexsultate` papieża Franciszka, pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Autorami książki są Piotr Roszak, Piotr Paweł Orłowski. Należy do gatunków: religie. Książka Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf liczy 190 stron.
S
Szczegóły
 • Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
 • Kategoria: religie
 • Wydawnictwo: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
 • Rok publikacji: 2019
 • Ilość stron: 190
 • ISBN: 978-83-231-4193-8
 • Język: polski
 • Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
 • Wprowadzono: 25.06.2020

Piotr Roszak, Piotr Paweł Orłowski - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook pdf
Świętość - wysiłek czy łaska? - pdf, Według Adhortacji `Gaudete etexsultate` papieża Franciszka

0/5 ( brak ocen )
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.