Antologia 100/XX - mobi, epub , eBook | Księgarnia Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

E-book

Antologia 100/XX - mobi, epub

Tom 1

ebook

Raz kupujesz, pobierasz w wielu formatach.
Kupując wybrany plik otrzymujesz możliwość pobrania go w kilku aktualnie dostępnych formatach. Informacja o tym, jakie formaty przyporządkowane są do danego pliku, podana jest za tytułem oraz w ikonce multiformat.
 • mobi
 • epub

Antologia 100/XX - mobi, epub, Tom 1 - opis produktu:

Wyznawcy polskiego reportażu mogą wreszcie pochwalić się własną Biblią!

Imponujący materiał 100 reportaży obejmujący niemalże cały wiek XX. W zbiorze znajdziemy m.in. reportaż Tadeusza Staniewskiego, który opisał głośny strajk dzieci we Wrześni w 22 lata po wydarzeniu, sprawozdanie Janusza Korczaka z jego wędrówki po najnędzniejszych dzielnicach carskiej Warszawy, reportaże Jacka Hugo-Badera, Lidii Ostałowskiej, Wojciecha Tochmana i Wojciecha Jagielskiego z późnych lat 90. Antologia jest więc pełnym przekrojem najróżniejszych form tego gatunku literacko-dziennikarskiego. Relacjonujący autorzy to nie tylko ci uznani, poczytni i popularni jak Wańkowicz, Pruszyński, Słonimski, Nałkowska, Kapuściński, Lovell, Kąkolewski, Krall i Szejnert, ale także do tej pory zupełnie nieznani, ukryci pod płaszczykiem wielkich sław reportażu, czy tacy z którymi skojarzenie z tym gatunkiem mierzy się z absurdem i niedowierzaniem. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Michał Ogórek - znany felietonista - zaczynał jako reporter, Konopnicka nie tworzyła tylko dla dzieci, a Parandowski za pomocą pióra przekazał rzetelną relację z podróży do Grecji, Francji i Włoch. Maria Rodziewiczówna zaś, do tej pory autorka powieści i nowel, skrupulatnie dokumentuje gonitwę cywili przez armię rosyjską w głąb Rosji i z przerażeniem stwierdza, że w jej ogrodzie znajduje się zdecydowanie zbyt wielu ludzi.

Trudnego zadania, jakim było zebranie w spójną całość całej plejady reportaży, podjął się polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej - Mariusz Szczygieł. Redaktor za liczne teksty reporterskie wziął się za bary i `doniósł` czytelnikom o wielu zaskakujących w swej formie i do tej pory często nieznanych faktów z rzeczywistości XX wieku. Wszystko to dzięki skrupulatnym notatkom polskich literatów. Wśród nich znalazł się m.in list Kazimiery Iłłakowiczówny o zabójstwie prezydenta Narutowicza, fragment dziennika Marii Dąbrowskiej dokumentujący w całości prawie półwiecze życia w okupacyjnej Polsce, relacje z podróży po Indiach Ferdynanda Goetel`a, przeprawę przez Syberię i Mandżurię Wacława Sieroszewskiego, polityczne rozważania Wandy Wasilewskiej i Józefa Mackiewicza czy tzw. `hybrydę literacką` w wykonaniu Antoniego Słonimskiego i Stanisława Cat-Mackiewicza.

Mariusz Szczygieł docenia kunszt pisarski autorów, wybierając teksty, które spaja ze sobą pisanie `między wierszami`. `Czytelnik szukał w nich drugiego dna czasem znajdował siódme. Tak do gazet zakradła się literatura` - stwierdza Szczygieł. Podkreśla walkę z cenzurą i przemożną jednocześnie chęć przekazania myśli, nie tak czystej kartce papieru, ile przyszłym odbiorcom. Ważną cechą wyróżniającą Antologię to szkice wprowadzające do poszczególnych reportaży. Poznajemy więc nie tylko reportaż, lecz także biografię, pozostałą twórczość oraz okoliczności, w jakich przyszło tworzyć reportażystom.

Nie ma tu reportaży wszech obecnie dostępnych, wielokrotnie wznawianych czy zawartych w kanonie lektur. To właśnie o nieznane rewiry literackie chodziło. Mariusz Szczygieł pobudza do dyskusji tekstami kontrowersyjnymi, nie zawsze dobrymi technicznie, ale zawierającymi równie istotne treści ubiegłego wieku co te doskonałe w swej formie.
Wielu wyborów żałuje, a końcowemu efektowi pozostawia wiele do życzenia, ale dla dzisiejszych czytelników, owoc jego pracy jest imponujący. Dzisiejszy polski odbiorca pożąda reportażu, gatunku, co paradoksalne, otrzymującego coraz mniej miejsca w wysokonakładowej prasie.
Postaraj się więc, drogi adresacie, aby Twoim udziałem gatunek ten stał się jednym z najważniejszych towarów eksportowych polskiej kultury. Zatem, do lektury!


Antologia powstała pod opieką rady programowej złożonej z wybitnych reporterów i literaturoznawców.

Copyright by gandalf.com.pl

eBook, multiformat: mobi, epub Antologia 100/XX - mobi, epub Tom 1, pochodzi z wydawnictwa Czarne. Autorem książki jest Mariusz Szczygieł. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż, nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Antologia 100/XX - mobi, epub jest częścią serii Reportaż. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

Mariusz Szczygieł - przeczytaj też

produkt cyfrowy
-13%

E-book

produkt cyfrowy
-17%

E-book

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
eBook, multiformat: mobi, epub
Antologia 100/XX - mobi, epub, Tom 1

3.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  0
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.