SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Zwyciężyć znaczy przeżyć

Ćwierć wieku później

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bezdroża
Oprawa miękka
Liczba stron 488
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Pierwszą wersję tej książki Aleksander Lwow, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów i alpinistów, napisał dwadzieścia pięć lat temu. Z czasem stała się ona klasykiem gatunku. Pisał ją nie dla kolegów wspinaczy i alpinistów, pisał dla "miłośników gór" - tych, co najpewniej nigdy nie spędzą nocy w namiocie szarpanym przez mroźny wiatr ani nie będą szturmować himalajskich olbrzymów. Pisał dla zwykłych ludzi, którzy kochają góry i podziwiają zdobywających je "wojowników".

Zwyciężyć znaczy przeżyć... to przede wszystkim książka o ludziach gór. Snując swą wysokogórską opowieść, Aleksander Lwow do minimum ogranicza opisy karawan, zakładania baz, budowania obozów wysokościowych i rozwieszania poręczówek. Pisze o przyjaciołach, znajomych i partnerach, wspomina najsławniejszych alpinistów i himalaistów - jakże często już nieżyjących. Na kartach jego książki ludzie ci ożywają, wspinają się lub bawią. Aktualne wydanie książki wzbogacone zostało o opisy zdarzeń ze świata ludzi gór z ostatnich dwudziestu pięciu lat i o komentarze do wielu z nich.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bezdroża
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Liczba stron: 488
ISBN: 978-83-283-3764-0
Wprowadzono: 14.03.2018

RECENZJE - książki - Zwyciężyć znaczy przeżyć, Ćwierć wieku później - Aleksander Lwow

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

CośNaPółce

ilość recenzji:1

brak oceny 30-06-2018 13:07

Człowiek gór - o górach.

Retrospektywna i aktualna, pełna wiary i siły w zwycięstwo na wysokogórskim szlaku, a jednocześnie pełna gorzkich refleksji i pożegnań z tymi, którzy zostali w górach już na zawsze. Książka wyjątkowa, co pewien czas akualizowana... Przez swą wyjątkowość z pewnością warta uwagi.

Aleksander Lwow napisał rzecz wyjątkową o tyle, o ile - jak podejrzewam - miała to być jego własna opowieść i swoiste rozliczenie się z górami, a zrobiła się z tego całkiem porządna literacka historia polskiego himalaizmu w pigułce. Lwow snuje historie prawdziwe, przedstawia wiele rzeczy na przestrzeni lat, a w opowieściach tych mamy postacie znane, żyjące, ale też tych, których już wśród nas nie ma. I to nie tylko dlatego, że zostali już na zawsze w górach - nie ma ich już z powodów takich jak choroby, wypadki, samobójstwa... Cóż więc za obraz wyłania się z książki? Hm... wyłania się z niej obraz ludzi gór, którzy są przede wszystkim... ludźmi. Ze wszystkimi tego faktu, bolesnymi i radosnymi, konsekwencjami. Góry to łączący te wszystkie postacie mianownik, poza nimi jednak mają swoje słabości, mocne strony, swoje wzloty, upadki... Co różni tych wszystkich ludzi od innych? Niesamowita pasja. Wola walki. I pociąg do miejsc położonych o dobre kilka tysięcy metrów ponad poziomem morza...

Książkę czyta się jednym tchem. Bez wątpienia przez niewątpliwy dar autora, który potrafi opowiadać w taki sposób, żeby zaciekawić i zachęcić do przewrócenia kolejnej strony. Liczne dodane do tego dygresje i anegdoty rozbudzają tylko apetyt na więcej ;)

Gorąco polecam. Nie ma żadnej przesady w zdaniu z okładki, że książka ta przeznaczona jest głównie dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy nie zawitają w tak wysokie partie gór jak autor. Dla takich właśnie odbiorców ta książka będzie pasjonującą opowieścią, która uchyli rąbka tajemnicy na temat tego, co kieruje każdym wchodzącym na wysokogórski szlak. I jak się na to zdecydować przy posiadaniu pełnej świadomości, że można nie wrócić. To ciągły przedmiot dyskusji między tymi, którzy to robią, a tymi, którzy tego nie rozumieją, pewne jest jednak jedno: ludzie gór mają niewiarygodną wręcz wolę walki, mają pasję, a zew który co pewien czas czują jest - być może - dla zwykłego człowieka szalony, ale z pewnością jest także godzien podziwu i szacunku.

Czy recenzja była pomocna?

REUX

ilość recenzji:18

brak oceny 10-04-2018 21:48

Niesamowity zbiór opowiadań o ludziach i wydarzeniach, które można szeroko powiązać z górami. A. Lwow to wybitny wspinacz, ale i skrupulatny archiwista, kolekcjoner okruchów przeszłości, kustosz pamięci Tych, Którzy Wspięli się Za Wysoko. Jego pamięć jest niezawodna. Pewnie został wybrany, żeby nie tylko przeżyć, ale i przechować pamięć. Przy tym naprawdę świetna lektura.

Czy recenzja była pomocna?

zewer

ilość recenzji:22

brak oceny 7-04-2018 12:14

Znacząca pozycja w polskiej literaturze górskiej i wspinaczkowej. Ma charakter autobiografii Aleksandra Lwowa, ale szeroko ujmującej całe środowisko w okresie kilkudziesięciu lat aktywności górskiej Autora. Mocna, męska, operująca potocznym językiem nie bez wulgaryzmów. Miejscami rozliczeniowa czy wręcz oskarżycielska. Jednak zdecydowanie sprawiedliwa i wyważona w osądach zjawisk czy postaci. Czyta się świetnie, bo A. Lwow ma niewątpliwy talent pisarski.

Czy recenzja była pomocna?

Kollo

ilość recenzji:2

brak oceny 4-04-2018 23:32

Bardzo cenię każdego polskiego himalaistę, który zaliczył ośmiotysięcznik. Tacy na pewno mają za sobą całą drogę: skałki na Jurze, Tatry, Alpy i wreszcie Himalaje czy Karakorum. To komplet, który upoważnia do ogarnięcia całości zjawiska wspinaczkowego. Ze szczególnym uwzględnieniem roli Polaków. Lwow nie tylko legitymuje się takim mocnym upoważnieniem, ale też jest znakomicie przygotowany do pisania górskich opowieści. To bardzo dobra książka znakomitego gawędziarza i odpowiedzialnego dokumentalisty. Polecam każdemu. Przybliża góry, nawet te najwyższe. Przybliża gwiazdy himalaizmu, nawet te największe. No i przybliża Lwowa. Do zostania wspinaczkową legendą za życia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?