SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wymazana granica (twarda)

Śladami II Rzeczpospolitej

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2020
z serii Reportaż - Czarne
Oprawa twarda
Liczba stron 368

Opis produktu:

Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach - zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

`Wymazana granica` Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP - od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie - nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji `Wisła`, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 133x215
Liczba stron: 368
ISBN: 9788381911115
Wprowadzono: 24.11.2020

RECENZJE - książki - Wymazana granica, Śladami II Rzeczpospolitej - Tomasz Grzywaczewski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2419

23-11-2021 19:13

Bardzo ciekawy reportaż o czasach minionych, lecz nie zapominający o współczesności. Autorowi udało się porozmawiać z wieloma świadkami historii. Poznał historie z czasów drugiej wojny światowej, dowiedział się jak wyglądały relacje między ludźmi żyjącymi na kresach II Rzeczypospolitej. Wiele z wydarzeń opisanych przez reportera jest zapomnianych lub skrzętnie pomijanych w opowieściach. Chętnie domagamy się praw dla Polaków, którzy musieli opuścić tereny zajmowane obecnie przez Litwę czy Ukrainę a staramy się nie pamiętać o wypędzonych przez nas Mazurach czy Niemcach. Opowieści cytowane w książce są z reguły smutne, jak mantra powtarza się przerażenie okrucieństwami z czasów wojny, lecz również z lat powojennych. Co więcej z obserwacji autora wynika, że Polacy przebywający poza granicami wynaradawiają się. I to niezależnie od tego, czy są zmuszani do przyjęcia innego obywatelstwa (Litwa), czy też dzieje się to niezauważalnie dla nich samych (Czechy). Książka ze wszech miar ciekawa. Polecam. 

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Nie.mam.czasu.bo.czytam

ilość recenzji:350

14-09-2021 21:07

To iż granice naszego państwa zmieniały się kilkakrotnie na przestrzeni wieków wszyscy wiemy. Formalnie wygraliśmy II Wojnę Światową. Zwycięstwo okupione morzem łez, śmiercią milionów ludzi, strachem, bezsilnością...

Ustalenie przebiegu granic nie zawsze przebiegało pokojowo, częściej dochodziło do akcji zbrojnych. Ale nawet już po ustaleniu granic formalnie, te ulegały kolejnym przesunięciom. Razem z autorem przemierzamy wschodnią granice II RP. Mieszkając ciągle w tym samym domu ludzie byli raz pod władzą Niemiec, żeby za chwilę być pod Rosją a w następnym czasie wrócić pod skrzydła Polski. Życie na pograniczu nie jest i nigdy nie było łatwe.
Ciągłe zmiany tożsamości, wypędzania, wygnania, przesiedlenia z perspektywy zwykłych ludzi. To ich historie, opowieści z przeszłości, często najważniejsze momenty w życiu.
Świetnie napisany reportaż, który czyta się z zapartym tchem.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Lilka

ilość recenzji:3

13-01-2021 20:10

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Świetna książka, napisana z pasją, z perspektywy ludzi, którzy doświadczyli życia na granicy kraju, poruszająca ważne problemy, które zwłaszcza z punktu widzenia mieszkańców centralnej Polski mogą być nie dostrzegane. Dobrze się czyta. Buduje przemawiający do wyobraźni obraz życia na krańcach naszego kraju. Miło spędzony czas. Śmiało polecam.

Czy recenzja była pomocna?