SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Wielka wojna Polaków 1914-1918

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo PWN
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 456

Opis produktu:

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą, która wysadziła beczkę prochu, na której już do lat siedziała cała Europa. Skomplikowany układ sojuszy i powiązań międzynarodowych, rywalizacja mocarstw nie tylko na arenie europejskiej, lecz także na obszarze posiadłości kolonialnych, kryzysy dyplomatyczne i krzyżujące się interesy - to wszystko sprawiało, że wojna od jakiegoś czasu wisiała w powietrzu. Chociaż państwa polskiego nie było wtedy na mapie, na ziemiach polskich pilnie śledzono rozwój sytuacji i wiązano z nią spore nadzieje. Po raz pierwszy od czasów napoleońskich zaborcy mieli stanąć naprzeciw siebie w krwawym konflikcie...

Książka w przestępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914-1918. Autor prezentuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później zostały powtórzone w większej skali i w brutalniejszej formie podczas II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do "polskiego listopada" 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.

Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Przez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w Wielkiej Wojnie ograniczali się najczęściej do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać jedynie w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Wielka Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  Historia Polski,  XX wiek
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 150x235
Liczba stron: 456
ISBN: 978-83-01-19782-7
Wprowadzono: 05.03.2018

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Wielka wojna Polaków 1914-1918 - Andrzej Chwalba

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 13 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Wojciech Skulski

ilość recenzji:1

21-05-2020 07:47

Książka obejmuje w sposób kompleksowy opis zdarzeń wojennych 1914-1918. Dotychczas nie było na rynku wydawniczym pozycji , która w jednym miejscu uwzględniałaby wszystkie trzy zabory równolegle przygotowujące się do wojny , a potem biorące w niej udział. Książka uświadamia nam, tragedię narodu, którego żołnierz został zmuszony do strzelania do brata. Autor rzetelnie opisuje przebieg wielu bitew i traumy społeczeństw. Szczególnie przeraża przedstawiony problem uchodźców wojennych, gdzie całe rodziny szukały bezpiecznego schronienia, a nie zawsze były ochoczo przyjmowane przez lokalne społeczności np. we Wiedniu.
Autor przedstawia ogrom zniszczeń we wszystkich dziedzinach również ziemi uprawnej. Wyjaśnia skomplikowany problem konfliktów narodowościowych i politycznych, który odżyją na nowo po wojnie. W czasie czytania odczuwa się wielki profesjonalizm i znawstwo tego okresu historycznego. Rzetelność opracowania została potwierdzona została bogatą bibliografią.

Czy recenzja była pomocna?