SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Upadek cesarstwa rzymskiego (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo REBIS
Data wydania 2021
Oprawa twarda w obwolucie
Liczba stron 640
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Dramatyczna historia cesarstwa rzymskiego: kolosa, który padł pod naporem barbarzyńców.

Dlaczego imperium rzymskie upadło? Od czasów Zmierzchu Cesarstwa Rzymskiego Edwarda Gibbona odpowiedzi na to pytanie pojawiało się wiele. W 1984 pewien niemiecki uczony obliczył, że wskazano ponad dwieście przyczyn: od impotencji spowodowanej przez systematyczne zatruwanie ołowiem do rabunkowej gospodarki leśnej, od nadmiernie rozrośniętej biurokracji do zamiłowania do zbyt gorących kąpieli, od emancypacji kobiet po podagrę. Nic dziwnego, że wielu historyków znużonych nie kończącymi się kontrowersjami przychyla się do lansowanej w ostatnich dziesięcioleciach przeciwnej teorii: upadku właściwie nie było. Rzymska Europa nie legła w gruzach, lecz uległa ewolucyjnemu przekształceniu.

Według Petera Heathera - brytyjskiego historyka i wykładowcy Worcester College w Oksfordzie - rzymski kolos w IV wieku był potężny jak dawniej i bynajmniej nie chwiał się na glinianych nogach.

Co więc było przyczyną upadku?

Autor, posługując się barwnym językiem powieści sensacyjnej, wskazuje głównych podejrzanych. Czyni to na podstawie najnowszych badań archeologicznych i wnikliwej interpretacji źródeł historycznych.

Otóż prawdziwym katalizatorem upadku cesarstwa zachodniego było jedno brzemienne w skutki wydarzenie z 376 roku: nagłe pojawienie się nowego, budzącego grozę ludu - Hunów.

To pod ich naporem barbarzyńscy sąsiedzi imperium - Goci, Wandalowie, Frankowie, Alanowie - przez następne sześćdziesiąt lat szukali schronienia na ziemiach cesarstwa.

Rezultat?

W Galii, Hiszpanii, Afryce, a nawet Italii powstały barbarzyńskie królestwa - zalążek przyszłej Europy - a Rzymianie nie potrafili ich zmusić do uległości. W 476 roku ostatni cesarz Romulus Augustulus został po cichu `odesłany na emeryturę` przez germańskiego wodza Odoakra i był to koniec imperium założonego - jakaż w tym ironia losu! - przez jego mitycznego imiennika.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 150x225
Liczba stron: 640
ISBN: 9788381882682
Wprowadzono: 21.04.2021

RECENZJE - książki - Upadek cesarstwa rzymskiego - Peter Heather

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 17 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

nannar02

ilość recenzji:146

brak oceny 11-07-2009 03:08

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Na temat przyczyn i przebiegu upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego wylano już morze atramentu. Spróbujmy wszakże jakoś przyporządkować różnorakość ocen tego wydarzenia. A raczej procesu stosunkowo długiej agonii, bo obejmującej (de facto) dokładnie 100 lat(376/katastrofalna decyzja cesarza Walensa o wpuszczeniu Gotów w granice Cesarstwa - 476/detronizacja Romulusa Augustulusa przez Odoakra). Z jednej strony mamy Edwarda Gibbona obwinijaącego chrześcijaństwo o destrukcyjny wpływ na zdolność przetrwania Imperium (dzieło opublikowane w latach 1776-1788) a z drugiej Josepha Vogta i jego pogląd na tę kwetsię zawartą w dziele z r. 1965, w którym przedstawia wizję nieuchronności zachodzących zmian i narodzin Nowego (Średniowiecznego) Świata na gruzach skazanej przez Historię na zagładę antycznej Romy. A wszystko po to, aby z popiołójaki pozstały po po "Pax Romana", mogała narodzić się nowożytna Europa, która po kolejnych przekształaceniach w dobie renesansu i rewolucji Przemysłowej obiegła wreszcie do czasów, w których żyjemy. Wizje Gibbona i Vogta są z pewnościa i emocjonalnie zaangażowane i diametralnie różne. W pracy Petera Heathera wartością samą w sobie jest rzetelność Autora, 'przytłumiona' chęcią uniknięcia zabarwienia w kontekście reguły "za i przeciw". Autor stara się opisywać chłodnym okiem wydarzenia, które tak naprawdę trudno oceniać bez osobistych odniesień, wszakże upadek Rzymu - choć zgoła (co paradoksalne) niezauważalny dla ówczesnych mieszkańców Italii i innych ziem Cesarstwa - trudno oceniać odrzucając wszelki "odruch serca". Niezależnie bowiem od naszej oceny roli jaką odegrało w historii Imperium Rzymskie, to budzi ono podziw, zdumienie, dla wyrafinowanej kultury i sztuki, wspaniałych budowli, niezwykle sprawnej administracji, która potrafiła na odległosci tysięcy kilometrów sprawnie funkcjonować nawet wtedy gdy na cesarskim tronie zasiadali szaleńcy rżedu Kaliguli, czy Nerona. Rzym odpuchał, bo zbezlitosnym okrucieństwem unicestwiał wszelki opór wśród buntowników, i swoich politycznych rywali. Swego czasu (w tym samym 146 r .p.n.e.)doświadczyły tego dwa słynne miasta regionu M. Śródziemnedgo-Kartagina i Korynt. Oba zburzone i zrównane z ziemią. Ale ten sam odpychający Rzym-ciemięzca przyciągał bogactwem, zachwycał rozmachem, zdumiewał zdolnością panowania nad dziesiątkami milionów obywateli. Tak więc gdy Rzym konał, trudno było w to uwierzyć. Zaróno pogańscy, jak i chrześcijańscy Rzymianie wierzyli w ideę ponadczasowego Wiecznego Miasta Wilczycy, którego istnienia strzegą Niebiosa. Urokowi Roma Aeterna, ulegli i wyznawcy Jowisza, jak i Jezusa z Nazaretu. Jednych i drugich połaczył ten sam mit - Miasta założonego na Siedmiu Wzgórzach, przez potomka mężnych Trojan - Romulusa...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Ula

ilość recenzji:1

20-12-2022 07:14

Rewelacyjna jak wszystkie książki które poleca Pan Tomasz Wróblewski

Czy recenzja była pomocna?

potvoor

ilość recenzji:8

brak oceny 29-08-2017 16:33

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Mówi się, że koncepcja upadku Cesarstwa Rzymskiego autorstwa Petera Heathera jest kontrowersyjna, nowatorska bądź odosobniona. Może. Ja ją podzielam, jako konsekwentnie i rzeczowo uzasadnioną, ale nie każdy musi.

Dla każdego humanisty pierwsza część popularnonaukowej trylogii brytyjskiego badacza jest pozycją co najmniej wartą poznania, jeśli nie obowiązkową.

Faktem jest, że dla każdego Upadek Cesarstwa Rzymskiego będzie miłą w lekturze monografią jednego z najciekawszych momentów historii. Okres od trzeciego do siódmego, ósmego wieku to czas gdy Starożytność dawno dobiegła końca, a Średniowiecze jeszcze się nie zaczęło. Bezpośrednim impulsem do nastania tych czasów, czasów krwawych i pięknych, czasów chaosu i odbudowywania porządku.

Dla historyka książka Heathera nie wniesie wiele nowego jako źródło informacji, niezmiennie jednak będzie może kontrowersyjnym, ale ważnym głosem w dyskusji o przyczynach upadku Imperium Romanum. Dla dyletanta to kompletne i kompetentne źródło wiedzy o pochodzeniu barbarzyńskiej Europy. Europy nowożytnej, i jak napisał Karol Modzelewski ? właśnie naszej Europy.

Czy recenzja była pomocna?