SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Teatr zaangażowany w Polsce i na świecie

Wrocławski Zeittheater

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Universitas
Oprawa miękka
Ilość stron 254

Opis produktu:

W artystycznej Utopii każde dzieło teatralne byłoby zarzewiem buntu i wywoływałoby realną, spektakularną zmianę jak bitwa o Hernaniego czy zdjęcie z afisza Dejmkowskich Dziadów. Pojawiające się w tytule tomu hasło teatr zaangażowany odsyła automatycznie do znacznie szerszego kulturowego kontekstu napięcia między etyką a estetyką. Pytanie o autonomię sztuki, stopień jej wyemancypowania względem przestrzeni społecznej czy szeroko rozumianej sfery politycznej padało nie raz, pomimo to ciągle powraca jako problem determinujący ogląd twórczości artystycznej. Koncepcja tomu i jego przekrojowa struktura opierają się na współczesnej dynamice zjawiska. Autorami tekstów są historycy, teoretycy i praktycy teatru, niezależni dziennikarze. Tę mnogość perspektyw pogłębia aspekt dla analizy dzieła teatralnego fundamentalny równoczesność aktu kreacji i percepcji. W książce uwzględniona została ta podwójna optyka; spojrzenie kreatorów współgra z dekodowaniem przejawów zaangażowania teatru przez odbiorców, krytyków i badaczy.
Wydaje się oczywiste, że ,,teatr zaangażowany`` w tym szerokim znaczeniu wykracza już dzisiaj poza sferę tradycyjnie rozumianej sztuki i teatru, znajduje szczególnie dobre warunki rozwoju w Polsce i innych krajach za sprawą wielu zwrotów (społecznego, performatywnego), co oczywiste, ale także w związku z postępującym procesem demokratyzacji społeczeństwa, wymagającym jego aktywności i oporu wobec różnych ośrodków władzy; a to testuje się najlepiej w teatrze, który i jako sztuka, i jako instytucja, wreszcie najogólniej jako praktyka kulturowa opiera się po prostu na współobcowaniu bliźnich.
[z recenzji dr hab. Doroty Fox]
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Kulturoznawstwo,  Teatr,  nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Universitas
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 235 x 150
Ilość stron: 254
ISBN: 9788324236633
Wprowadzono: 24.03.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Teatr zaangażowany w Polsce i na świecie, Wrocławski Zeittheater - PRACA ZBIOROWA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: