SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Stanisław Bareja alternatywnie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Ilość stron 484

Opis produktu:

Niszczony przez władzę i nie tylko. Również przez klasyków polskiego kina! Nazywany Wędliniarzem! Wybrany przez widzów! Nieśmiertelny mistrz polskiej komedii, zakazanego śmiechu - Stanisław Bareja powraca!
Z okazji 90 rocznicy znakomitego reżysera prezentujemy jego zaskakującą biografię. Król polskiej komedii i zakazanego uśmiechu. Po raz pierwszy prezentujemy opis jego debiutanckiego filmu, wstrząsającą wojenną etiudę sprzed 66 lat!
W książce zamieszczono 90 nieznanych zdjęć. Ponadto - Bareja jako aktor u innych reżyserów, jako nieznany w Polsce dokumentalista. Kulisy powstawania kultowych komedii i wiele nieznanych dotąd faktów.
Mistrza komedii wspominają aktorzy i reżyserzy m.in. Jerzy Gruza oraz w archiwalnych wywiadach: Janusz Morgenstern i Krzysztof Zaleski. ` Stanisław Bareja Król komedii` to pasjonująca lektura obowiązkowa, nie tylko dla fanów kina!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 155x235
Ilość stron: 484
ISBN: 9788381168090
Wprowadzono: 22.11.2019

RECENZJE - książki - Stanisław Bareja alternatywnie - Maciej Replewicz

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Adam Kozłowski.

ilość recenzji:3

11-11-2021 13:05

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

BOGU DZIĘKI, ŻE SKOŃCZYŁ SIĘ KOMUNIZM. Bogu dzięki, że mamy wolność i tacy ludzie jak Stanisław Bareja może swobodnie tworzyć i nikt nie wywiera na niego presji poprzez cenzurę. Niestety Stanisław Bareja nie dożył upadku komunizmu ale on żył tak jak by nie żył w czasach komunizmu. Super książka. Możemy dowiedzieć się jakim był pionierem w swoim fachu. Bareja nie robił głupich komedii z byle jakimi tekstami czy gagami, których dziś jest pełno.
Zadziwił mnie swoimi zdolnościami malarskimi. Rozrysowywał każdą scenę. Dziś jest to standardem, kiedyś nie. On był w tym pionierem. Zadziwił mnie umiejętnością omijania cenzury,a każdy oglądający rozumiał aluzję.
Brawo panie Stanisławie. Szkoda, że nie mamy dziś takich cudownych reżyserów komedii.

Czy recenzja była pomocna?

Beata Igielska

ilość recenzji:1

5-01-2020 18:15

Książka Macieja Replewicza to gratka dla kinomanów, zwłaszcza miłośników filmowej twórczości i jedynego w swoim rodzaju poczucia humoru Stanisława Barei. To również ciekawe spojrzenie na nasze rodzime komedie i peerelowską rzeczywistość. Jestem fanką filmów reżysera kultowego ?Misia?. Nie tylko dlatego, że lubię satyrę, absurd i groteskę. Bardzo cenię sztukę ponadczasową, a komedie Stanisława Barei ? mimo upływu lat oraz zmiany ustrojowej ? wciąż niezmiennie bawią, a także pokazują, że polityczne paranoje, abstrakcja, głupota są nieśmiertelne i nadal mają się świetnie. Replewicz opisuje prywatne i zawodowe życie Barei, pokazując, jak bardzo te dwie sfery były ze sobą powiązane. Reżyser i scenarzysta niejednokrotnie wykorzystywał motywy z historii własnej rodziny, znajomych, przyjaciół i kolegów po fachu. Ilustrują to liczne anegdoty, które odsłaniają przy okazji kulisy powstawania filmów. Autor biografii skupia się, oczywiście, na komediowym dorobku Barei, ale odkrywa też przed czytelnikami mało znane oblicze artysty, który zaczynał w 1953 roku od szkolnej etiudy ?Drugie sumienie? na podstawie dramatu ?Niemcy? L. Kruczkowskiego. Co ciekawe, młody filmowiec nie poszedł na łatwiznę ? sięgnął po mało znane powszechnie fragmenty. Kolejna ciekawostka to odnalezienie tego filmu po wielu latach. Uważano, że zaginął, jednak w ubiegłym roku udało się wreszcie odkryć taśmę, którą zdigitalizowano i publicznie pokazano dopiero w grudniu 2019 r. ?Stanisław Bareja alternatywnie? to także opowieść o człowieku bardzo wszechstronnym, uzdolnionym również plastycznie, potrafiącym świetnie gotować, współpracować z ludźmi. I odważnym, co niejednokrotnie przyszły reżyser udowodnił już w czasach studenckich, gdy nie tylko nie poddał się stalinowskiej indoktrynacji, ale stawał w obronie kolegów, np. Jana Łomnickiego (nie mylić z Tadeuszem Łomnickim, który był jego bratem). Całość napisana jest z pasją ? widać, że Maciej Replewicz doskonale zna życie i twórczość swojego bohatera, potrafi dotrzeć do różnych dokumentów, relacji, wspomnień. Porównuje je, opatrując własnymi komentarzami, a to bardzo cenię. Na uwagę na pewno zasługuje też pokazanie, w jaki sposób filmy Barei były odbierane i oceniane kiedyś oraz dziś. Za życia często krytykowany, poniewierany nawet przez własne środowisko, został tak naprawdę doceniony dopiero po przedwczesnej śmierci. Wielka szkoda... Lektura tej książki była dla mnie wielką przyjemnością, więc polecam z czystym sumieniem. BEATA IGIELSKA

Czy recenzja była pomocna?