SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Seryjni mordercy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Muza
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 368

Opis produktu:

Torturowali, gwałcili, mordowali. Ich czyny budzą odrazę. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w seryjnych mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Według jakiego klucza wybierają ofiary?

Prowadzą podwójne życie i tej jego dziedziny pomiędzy morderstwami nie ukrywają przed otoczeniem. Wśród przyjaciół i sąsiadów uchodzą zazwyczaj za kulturalnych, miłych ludzi.

Autorka odsłania najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Odziera z tajemnicy Anioły Śmierci i Czarne Wdowy. W gęstwinie ciekawostek i nieznanych dotąd faktów stara się udzielić odpowiedzi na pytania o to, jak rodzi się morderca, jak wybiera swoje ofiary, dlaczego przez tak długi czas zostaje niezauważony, i wreszcie - czy możemy go w porę rozpoznać.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 130x205
Liczba stron: 368
ISBN: 9788328713918
Wprowadzono: 05.05.2020

RECENZJE - książki - Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    5
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

pszczola_czyta

ilość recenzji:48

10-12-2020 16:35

Budzący ludzką fascynację oraz nieodpartą ciekawość seryjni mordercy sprawiają, że pragniemy zgłębić tajemnice ich mrocznej psychiki. Dlaczego dany oprawca popełnia tak brutalne i krwawe zbrodnie, jest bezwzględny i pozbawiony empatii? Dzięki książce Michelle Kaminsky mamy możliwość bliższego poznania portretów najbardziej okrutnych i nieludzkich seryjnych morderców w historii.

Początek książki bardzo mi się spodobał, gdyż uświadamia czytelnika, że ma przed sobą inteligentne i szczegółowo dopracowane kompendium wiedzy na temat zabójców. Niektóre ciekawostki sprawiały, że włos jeżył się na głowie, a oczy wyskakiwały z orbit. Niewątpliwie było bardzo interesująco. Książka jest napisana w przystępnej formie pytań i odpowiedzi, dlatego ciężko się od niej oderwać. Mimo prezentacji brutalnych morderstw, lektura nie jest przytłaczająca, gdyż danemu delikwentowi jest poświęcone średnio 2-3 strony, zatem czytelnik nie ma możliwości dogłębnego poznania szczegółów. Zgromadzone fakty są suche, powierzchowne, co niekiedy przeszkadzało, zabrakło mi większego zaangażowania ze strony autorki. Myślę, że gdyby wpleść w zebrane fakty nieco komentarzy, przedstawione portrety psychopatów nabrałyby większej wyrazistości.

Choć książka jest zdecydowanie wciągająca i potrafi skutecznie zaciekawić zabrakło mi w niej głębszej analizy postaci. W tej kwestii nie jestem wymagająca, wystarczyłyby mi dwa, trzy zadania. Lawina suchych faktów powodowała, że gdy czytelnik obył się już z brutalnymi zbrodniami, powoli zaczynał tracić zainteresowanie. Bo ile można czytać o tym samym? Ile osób zabił, w jaki sposób, jak został złapany i na ile lat trafił do więzienia. Wielość nazwisk, miejsc, ofiar? Mimo ogromnego zainteresowania z początku, w pewnym momencie po prostu zaczęłam się nudzić. Bombardowanie informacjami doprowadziło do przesytu.

Mimo mankamentów nie żałuję, że sięgnęłam po tę pozycję. Niektóre ciekawostki zostaną w mojej pamięci na długo, a zgromadzone fakty poszerzyły moją wiedzę na temat seryjnych morderców. Jeśli fascynuje Cię mroczny świat zbrodni i dopiero go poznajesz, ta książka będzie dla Ciebie odpowiednia. Jednak jeśli posiadasz już dużą wiedzę w tym temacie, nie wiem czy lektura Cię usatysfakcjonuje. Uważam, że warto się samemu przekonać!

Czy recenzja była pomocna?

Sheti

ilość recenzji:463

16-08-2020 10:46

Otrzymujemy tutaj ogrom pytań, czy to dotyczących konkretnej zbrodni, czy jakiegoś zjawiska, czy danej osoby, a potem odpowiedź autorki ? nie są one jednak zbyt wyczerpujące. To raczej taka szybka wzmianka niż rzetelne opracowanie naukowe, poparte dobrym rozeznaniem w temacie. Prawdopodobnie ta pozycja sprawdzi się jedynie w przypadku osób, które dopiero raczkują w tej tematyce. Czują taką fascynację i głód ciekawostek. Z kolei osoby, które podobnie jak ja, lubią sobie nieco poanalizować czy też mocniej zgłębić temat, mogą poczuć rozczarowanie i szybko się zniechęcić do tego sposoby prezentacji informacji.
...

Czy recenzja była pomocna?

oczytanakryminolog

ilość recenzji:55

8-07-2020 12:16

Tematyka dotycząca seryjnych morderców cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Społeczeństwo jest głodne wiedzy na temat tego, skąd bierze się zło, które popycha zabójców do zbrodni. Michelle Kaminsky podejmuje próbuję udzielenia odpowiedzi na trudne pytania odnoszące się do pozbawionych skrupułów dewiantów. Jak udana była to próba?

Książka została podzielona na 6 rozdziałów, gdzie uwzględniono podstawy wiedzy o seryjnych mordercach, najsłynniejszych i mniej znanych zabójców, seryjne morderczynie, seryjnych morderców na świecie oraz na sprawy nierozwikłane lub wciąż w toku. Formuła książki opierała się na 150 pytaniach oraz krótkich, zwięzłych odpowiedziach na nie. Początkowo ten pomysł wydawał mi się ciekawy, ale tylko początkowo. Pytania szybko stały się zbyt drobiazgowe jak np. ?W czyjej piwnicy przechowywany jest mózg Johna Wayne?a Gacy?ego? ? lub ?Gdzie można obejrzeć volkswagena garbusa, który należał do Teda Bundy?ego??. Odpowiedzi na te pytania również pozostają wiele do życzenia. Nie da się wczuć w opowiadaną historię po przeczytaniu zaledwie strony czy dwóch, a taka dominuje tutaj forma. Zasypywanie czytelnika nieistotnymi szczegółami to praktyka, którą autorka szczególnie sobie upodobała. Nie sądzę by ktokolwiek chciał z aż taką wnikliwością poznawać życiorysy seryjnych morderców. Nakreślenie niezbędnego tła, owszem, jest konieczne dla próby zidentyfikowania zarzewia zła w człowieku. Ale tego nie powinno robić się tak, jak poczyniono to w tej pozycji. Zamiast kompendium wiedzy o seryjnych mordercach dostałam tylko zbiór mało interesujących ciekawostek, które nie były mi do czego potrzebne. Chyba, że ktoś kiedyś zapyta mnie, czy na przykład wiem jaką piosenkę Aileen Wuornos chciała, by zagrano na jej pogrzebie. W co wątpię.

Ta pozycja utwierdziła mnie jeszcze silniej w przekonaniu, że książki o takiej tematyce powinny być pisane przez specjalistów, a nie randomowe jednostki. Z podziękowań autorki wnioskuję, że nie posiada ona żadnego wykształcenia psychologicznego, kryminologicznego czy choćby dziennikarskiego. Po prostu postanowiła napisać książkę na chwytliwy temat i to zrobiła. Bo to się sprzedaje. Ja tego kupować jednak nie polecam. Wszystko to macie za darmo ? w Wikipedii.

Czy recenzja była pomocna?

czytanie.na.platanie

ilość recenzji:1011

8-06-2020 13:06

Co byście chcieli wiedzieć o seryjnych mordercach? Tych budzących przerażenie i często odrazę bestiach w ludzkiej skórze? Jakie pytania zadalibyście śledczym, profilerom, psychiatrom?

Z pewnością na wiele z nich odpowiada książka ?Seryjni mordercy?, właśnie w formie odpowiedzi na pytania napisana.

Choć odpowiedzi są dość krótkie i nie wyczerpują poruszanych zagadnień, to jednak dają ogólny pogląd na ten intrygujący, mimo swego tragizmu, temat.

Czym są "murderabilia"? Na czym wpadli najsłynniejsi seryjni mordercy? Jakimi metodami zabijali? Jak pozbywali się ciał? Kim były ich ofiary i jakie motywy nimi kierowały? Który z nich był inspiracją dla postaci Normana Batesa z psychozy i Hannibala Lectera z milczenia owiec?

Z książki dowiemy się nieco informacji ogólnych, danych statystycznych, wyników prowadzonych badań. Ale przede wszystkim jest to zbiór ciekawostek, często bardzo makabrycznych. Ciekawostek podanych lekkim językiem, które jednak wywołują ciarki, gdy uświadamiamy sobie, że wszystkie opisywane zdarzenia zdarzyły się naprawdę.

Czy recenzja była pomocna?

KarolinaM

ilość recenzji:282

31-05-2020 11:05

Minęło zaledwie kilka dni od premiery kolejnej książki z dziedziny kryminologii. Książki, której jeśli bym nie przeczytała, to nie byłabym sobą. "Seryjni mordercy", bo o tej pozycji mowa zagościła na moim regale jako "must have". Nie pamiętam dokładnie, kiedy tematyka kryminalistyczna zaczęła być moim pewnego rodzaju konikiem. Wiem za to, iż byłam pewna, że to chwilowa fascynacja. Jednak, zamiast odpuszczać, to z każdą kolejną wydaną w tym gatunku książką czuję, że dopiero się rozkręcam i wcale nie przeszkadza mi to, że zawarte informacje się powielają i tylko nieliczne zagadnienia są mi obce lub mniej znane.

Seryjni mordercy byli, są i będą. Dlaczego zatem nie spróbować ich rozgryźć, poznać czy zrozumieć? Próbowało i nadal próbuje to zrobić wiele osób. Jedną z nich jest Michelle Kaminsky. Poruszyła ona bowiem temat, który od lat fascynuje nie tylko mnie, ale ogromną liczbę ludzi na świecie. To książka nie tylko o samych mordercach, ale także o narzędziach zbrodni, o sposobach dokonania przestępstw, o ciekawostkach jak zostali schwytani, co ich zdradziło czy jak sami się podkładali.

"Seryjni mordercy" to pozycja, która została podzielona na sześć rozdziałów. Zobaczcie co w sobie kryje:

*Zacznijmy od podstaw, czyli wprowadzenie w świat kryminalistyki. Skąd wzięło się określenie "seryjny morderca"? Gdzie jest ich najwięcej? W jaki sposób zabijają najczęściej? Czy jest coś takiego jak typowy seryjny morderca (płeć, rasa, poziom inteligencji)? Czy równie często są to kobiety, jak i mężczyźni?
*Najsłynniejsi seryjni zabójcy. No tu tytuł rozdziału mówi sam za siebie i z oczywistych względów nie powinno tu zabraknąć takich osobistości jak: Jeffrey Dahmer, John Wayn Gacy, Ted Bundy, David Berkowitz, Ed Gein, Charles Manson czy Edmund Kemper
*Seryjne morderczynie czyli dla odmiany płeć piękna i przy okazji słaba (czy aby na pewno?) po drugiej stronie lustra. Tutaj najsławniejsza seryjna morderczyni czyli Aileen Wuornos, a w jej towarzystwie kilka mniej znanych nazwisk jak: Juana Barraza, Susan Atkins czy Marybeth Tinning.
*Seryjni zabójcy na świecie to jak sam podtytuł wskazuje zbrodniarze spoza sławnych Stanów zjednoczonych. I tak mamy tu do czynienia z: Abul Djabar z Afganistanu, Andriej Czikatiło z Ukrainy, Paul Bernardo i Karla Homolka z Kanady, Vlado Taneski z Macedonii czy Ali Reza Khoshruy Kuran Kordiyeh z Iranu a także Moses Sithole z RPA.
*Seryjni mordercy nieco mniej znani, ale równie odrażający. I to jeden z dwóch rozdziałów za który jestem ogromnie wdzięczna autorce książki. Nareszcie poruszenie spraw nie tak głośnych i ogólnodostępnych jak do tej pory. Faye i Ray Copeland, którzy zaczęli zabijać odpowiednio w wieku 65 i 70 lat. Rodzina Krwawych Benderów (UWAGA - żaden z członków rodziny nie miał takiego nazwiska!).Tommy Lynn Sells czyli tak zwany morderca od wybrzeża do wybrzeża. Richard Trenton Chase zwany wampirem z Sacramento oraz CarrollmEdward Cole o niezwykle wysokim ilorazie inteligencji wynoszącym 152.
*Sprawy nierozwiązane lub wciąż w toku. To ten drugi rozdział, który wpadł mi w oko, a z którym nie miałam jeszcze do czynienia w innych tego typu książkach. Sprawy gdzie są podejrzani, ale brak dowodów. Gdzie aresztowano konkretną osobę z powodu innych wykroczeń, ale dziwnym trafem wraz z jej zamknięciem ustały np. morderstwa.

To, co wyróżnia tę pozycję na tle innych przeczytanych przeze mnie książek to, to jak została napisana. Całość to tak naprawdę pytania, na które autorka stara się odpowiedzieć wyczerpująco i szczerze. Do tego różne ciekawostki, o których niekoniecznie było nam dane słyszeć wcześniej. To, co mnie z jednej strony zaskoczyło, a z drugiej ucieszyło (może nie jesteśmy aż tacy straszni?) to fakt, że na liście omawianych zabójców nie znalazł się żaden Polak. Niestety nie świadczy to o tym, że ich nie mamy, bo ciężko wyprzeć się takich osobników jak Karol Kot, Edmund Kolanowski czy choćby Mariusz Trynkiewicz.

Powiem tak: jeśli interesujesz się tą tematyką, to się nie zawiedziesz, bo jest tu sporo ciekawych oraz niekoniecznie poruszanych aspektów spraw seryjnych morderców. Dodatkowo działy o mniej znanych, jak i cały czas prowadzonych/nierozwiązanych sprawach są niemałym kąskiem dla ciekawskich. Ja jestem zadowolona z pozycji i chętnie przeczytałabym coś jeszcze spod pióra Kaminsky.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Izabela W

ilość recenzji:1037

8-05-2020 19:14

Ich czyny budzą odrazę. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w seryjnych mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Według jakiego klucza wybierają ofiary? Na jaką potrawę decydowali się w ramach ostatniego posiłku, gdy czekali na wykonanie kary śmierci? Na te i wiele innych pytań odpowiada Michelle Kaminsky w książce ?Seryjni mordercy. Wstrząsające wydarzenia. Okrucieństwa. Narzędzia zbrodni?.

Torturowali, gwałcili, mordowali. Każde z nich pozbawiło życia co najmniej trzy osoby, przy czym każda ze zbrodni miała miejsce innego dnia i w innym miejscu. Prowadzą podwójne życie i tej jego dziedziny pomiędzy morderstwami nie ukrywają przed otoczeniem. Wśród przyjaciół i sąsiadów uchodzą zazwyczaj za kulturalnych, miłych ludzi. Fachowo nazywa się to ?maską zdrowego umysłu? ? i na tym, między innymi, polega fenomen seryjnych zabójców.
W jaki sposób najczęściej pozbawiają życia? Co popycha ich do zbrodni? Kim był dr Śmierć? Kto zabił dwoje dzieci ? w wieku 3 i 4 lat ? a po odsiedzeniu wyroku legalnie otrzymał nową tożsamość, by? chronić własne dziecko przed prześladowaniem? Czy wiesz, do czego zdolna była siostrzenica króla Polski, która do dziś uważana jest za najgorszą zabójczynię w historii? Kto i dlaczego trzyma w piwnicy mózg jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców?

Na łamach książki ?Seryjni mordercy. Wstrząsające wydarzenia. Okrucieństwa. Narzędzia zbrodni? Michelle Kaminsky odsłania najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Odziera z tajemnicy anioły śmierci i czarne wdowy. W gęstwinie ciekawostek i nieznanych dotąd faktów stara się udzielić odpowiedzi na pytania o to, jak rodzi się morderca, jak wybiera swoje ofiary, dlaczego przez tak długi czas zostaje niezauważony i wreszcie ? czy możemy go w porę rozpoznać?

"Pora zaryglować drzwi, sięgnąć po ulubiony napój, usiąść wygodnie i poznawać najstraszniejszych ludzi, jakich widział świat."

Seryjny morderca - kim jest? W którym kraju jest ich najwięcej? W jaki sposób najczęściej zabija? Jakie ma motywy? Nie wiem czy każdemu z Was ta książka da odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Ja po części je otrzymałam. Z pewnością nie sposób dowiedzieć się wszystkiego, gdyż ludzki umysł pełen jest zagadek, a człowiekiem kierują różne mniej lub bardziej racjonalne pobudki.

Książka skonstruowana jest na zasadzie 150 pytań i odpowiedzi. Przyznam że Michelle Kaminsky zaskoczyła mnie konstrukcją książki. Niby mamy do czynienia ze zwięźle przedstawionymi suchymi faktami, jak i ciekawostkami, ale czytając to wszystko ma się ciarki na ciele. Spotkamy się z największym okrucieństwem i wykorzystywanymi do tego narzędziami zbrodni. Tortury, ćwiartowanie ciała, gwałty, duszenie, trucie, ludobójstwo, nekrofilia - to tylko część tego, o czym przeczytacie.

"(...) piła także krew swoich ofiar, ponieważ uważała że zachowa dzięki temu młodość. Niektóre ofiary dźgała, inne przypalała, gryzła lub biła. Inne jeszcze głodziła na śmierć. Co do narzędzi, to szczególną wprawę miała w posługiwaniu się nożycami, żelazem do piętnowania, pejczem, i rozżarzonym prętem, a także monetami, kluczami, szpikulcami i igłami. Kobieta koszmar."

Przytoczone zostały sprawy niektórych najsłynniejszych na świecie seryjnych zabójców. Ale oprócz tego poznamy również mniej znane bądź zapomniane przypadki. Pojawi się: Jeffrey Dahner, Ted Bundy, John Wayne Gacy, "Doktor Śmierć", "Czarna Wdowa", "Anioły Śmierci", "Babcia Śmieszka" czy "Kuba Rozpruwacz". Osobny rozdział poświęcono także sprawom nie rozwikłanym lub wciąż w toku.

To, czego mi w tej książce zabrakło, to zbyt mała ilość analizy psychologicznej. Autorka skupiła się bowiem na przypadkach morderców i ich możliwościach oraz jak wpadli w ręce wymiaru sprawiedliwości. Każdy nich składa się z góra dwóch, trzech stron. Warto byłoby także wzbogacić publikację o fotografie.

"Seryjni mordercy" to niejako encyklopedia najbardziej zepsutych ludzi, jaki świat widział. To przewodnik po seryjnych zbrodniach ubrany w sporą ilość pytań, odpowiedzi i ciekawostek na temat makabrycznych historii. Według mnie dobry punkt wyjścia do szerszego zgłębienia zagadnienia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Angela

ilość recenzji:77

7-05-2020 01:28

Jeśli chcecie wiedzieć kto uszył narzutę z ubrań swoich ofiar, a który morderca wziął udział w teleturnieju to bez wahania kupujcie tę książkę. Znajdziecie w niej odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a to dlatego, że cała książka właśnie z nich się składa. Forma pytań powoduje, że jeśli Wasze nerwy nie wytrzymają tylu szczegółów, w każdej chwili możecie ją przerwać i wrócić w odpowiednim momencie.
Autorka odkrywa przed czytelnikami czasem przerażające, a czasem zabawne szczegóły z życia i działalności wielu seryjnych morderców. Myślę, że książka przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy jeszcze w temacie nie są do końca rozeznani, bo to dobra podstawa do dalszych lektur w tej tematyce. Z drugiej strony fascynaci seryjnych morderców również znajdą tu coś dla siebie - ta książka pozwoli usystematyzować wiedzę, przypomnieć najciekawsze przypadki, ale też pokaże nieznane dotąd szczegóły.
W książce autorstwa Michelle Kaminsky na czytelnika czekają sprawy znane z popularnych seriali (np. Mindhunter), ale również te mniej znane przypadki, przede wszystkim spoza USA i Wielkiej Brytanii, co jest rzadko spotykanym rarytasem w tego typu lekturach, które głównie skupiają się na mordercach anglosaskich. Ogromny plus również za aktualność tej książki - wiele tytułów jest w Polsce tłumaczonych dopiero po wielu latach, kiedy sprawy są rozwiązane, albo opisywani mordercy już nie żyją. Tutaj mamy do czynienia z informacjami z ostatnich lat.
Ze swojej strony szczególnie polecam ostatni rozdział "Sprawy nierozwikłane lub wciąż w toku" - znajdziemy tutaj sprawy, którymi służby się nie chwalą i rzadko ich temat wypływa, bo wiadomo, że jak opowiadać to o tych, które zakończyły się sukcesem.
"Seryjni mordercy. Wstrząsające wydarzenia. Okrucieństwa. Narzędzia zbrodni" to najlepsze kompendium wiedzy na temat seryjnych morderców, jakie możecie znaleźć w księgarni, więc szybciutko, szybciutko kupujcie tę pozycję.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Gosiak W.

ilość recenzji:1

6-05-2020 19:42

Sięgając po tę książkę zaspokoiłam swoją ciekawość. Czy była warta uwagi? Tak, jak najbardziej. Dla takiego laika jak ja, książka była "dobrym przewodnikiem po przerażającym świecie zbrodni" (niekoniecznie kary, bo autorka opowiada również o zbrodniach, które nadal pozostają nierozwiązane, czyli brak sprawcy). Od Ameryki po Afrykę, przez Azję po Europę, ruszyłam szlakiem odrażających i okrutnych zbrodni seryjnych morderców. Ludzi, którzy niczym wyjątkowym nie wyróżniają się z tłumu (chociaż duża część z nich miała wysokie IQ), są sąsiadami, wzorowymi pracownikami, dobrymi kumplami. A jednak coś popycha ich do przejścia na ciemną stronę mocy.
Autorka zastosowała, moim zdaniem, ciekawą formę, otóż książka składa się z pytań i odpowiedzi. Czy dowiedziałam się czegoś nowego? Ależ oczywiście. Nowością były dla mnie miedzy innymi pewne pojęcia, określenia morderców. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, intrygujących faktów, takich jak wzmianka o siostrzenicy króla Polski, która była jedną z najgroźniejszych seryjnych morderczyń w historii. Czego nie znajdziecie w tej książce? Psychologicznej analizy. Jest to bardziej próba szukania odpowiedzi na to, w jaki sposób rodzi się w człowieku żądza mordu. Co popycha ich do okrutnej zbrodni? Co lub kto, budzi w człowieku seryjnego zabójcę, demona?
Warto zwrócić uwagę na tę książkę, zdecydowanie to nie jest nudna lektura, tylko trudna, ze względu na to, że nie jest to fikcja literacka.

Czy recenzja była pomocna?