SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Rewolucyjny mechanizm, czyli po nitce do komputera

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Kultura gniewu
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 176
  • Wysyłamy w 2 - 3 dni + czas dostawy
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Na początku była wielka tajemnica, bo w Chinach za zdradzenie sekretu produkcji jedwabiu groziła utrata głowy. Gdy hodowla jedwabników dotarła w końcu do Europy znajomość tkackiego rzemiosła zaczęła być w cenie, a handel tkaninami decydował o ekonomii i politycznych wpływach. Kto by pomyślał, że tyle może zależeć od zwykłej nitki lub sposobu jej tkania. Prawdopodobnie w niejednej z naszych szaf znajduje się żakardowa marynarka, co zawdzięczamy pewnemu tkaczowi - Josephowi Jacquardowi, który ponad dwieście lat temu spędził wiele bezsennych nocy nad pewnym mechanizmem. Jego wynalazek zaintrygował samego Napoleona, a udoskonalany przez lata zwrócił uwagę matematyków i pomógł im stworzyć zaawansowane maszyny liczące. Jak toczyły się losy tego rewolucyjnego odkrycia? Praca ilu umysłów złożyła się na doskonalenie jednego systemu na przestrzeni lat i jak bardzo skomplikowane są dzieje zwykłej nitki splatającej to, co mamy na sobie? W końcu - co mają ze sobą wspólnego krosna, organy i spis powszechny? Karol Mularczyk w swoim debiutanckim komiksie w fascynujący sposób odpowiada na te i wiele innych pytań.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: komiks,  dla dorosłych,  komiksy alternatywne,  obyczajowy
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Liczba stron: 176
ISBN: 9788367360425
Wprowadzono: 11.08.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Rewolucyjny mechanizm, czyli po nitce do komputera - Karol Mularczyk

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

mil**********

ilość recenzji:1980

28-08-2023 06:08

DROGA DO KOMPUTERA

Historia komputera w formie komiksu. Od czasów, kiedy o czymś takim jak komputer praktycznie nie myślano, do niemal współczesności, kiedy już maszyny liczące, bo to o te prototypy tego, z czym komputer teraz nam się kojarzy, leżą w sferze zainteresowania. Fabularnie ciekawy, bo ciekawe jest przybliżanie wszystkich tych historycznych faktów i całej tej historii jako takiej, ale graficznie rzecz mnie nie przekonała. Bywa.

Sednem opowieści jest to, co wydarzyło się ponad dwa stulecia temu. Czyli ten wynalazek Josepha Jacquarda, mechanizm, nad którym tak ciężko pracował, a który doprowadził do powstania pierwszych zaawansowanych maszyn liczących. Ale cała ta historia sięga o wiele głębiej w odmęty historii, aż do ludzi pierwotnych i? tworzenia pierwszych tkanin. Ale co tkaniny mają wspólnego z komputerami? To już będziecie musieli odkryć sami, sięgając po komiks.

Zamysł ciekawy, fabularnie wykonanie też ciekawe, bo jednak zwarta, ale ta grafika? Wiem, pisałem na wstępie, ale chcę trochę sprecyzować. Nie przeszkadza mi prosta kreska, nie przeszkadza wyrazista kolorystyka, tu jednak jakoś nie trafiło to w mój gust. Ilustracje są skrajnie proste, tworzone stawianymi na syzbkko kreskami, najczęściej bez tła, w mocno cartoonowym ujęciu. I choć fabularnie album nie jest skierowany stricte dla dzieci ? co nie znaczy, że młodsi nie mogą po niego sięgnąć ? jego wygląd sprawia wrażenie dziecinnego. Ale to moje odczucie, znajdą się pewnie tacy, których ilustracje kupią, no mnie nie porwały, zabrakło mi w nich wyrazistości, a na kadrach i stronach jakoś wszystko zlewało mi się w jedno. Bywa.

No ale treść ciekawa jest, jak pisałem. Dużo faktów, historycznych ciekawostek i informacji podanych zostaje tu w zwartej, łatwo przyswajalnej formie. Autor nie rozpisuje się przesadnie, szybko i konkretnie przechodzi do sedna i tego sedna trzyma. Szybko, konkretnie, z wyczuciem, fajnie, bez nudzenia. No rzetelna robota, wiadomo wbrew pozorom to nie historia o komputerach a historycznych odkryciach, które do ich powstania doprowadziły, ale podana w sposób szybki i prosty. Nie mówię, że czasem nie wkrada się taka podręcznikowa, szkolna nuta, bo wkrada ? fakty podawane są czasem, jak to fakty właśnie, krótko i na temat, bez większej otoczki ? ale to żaden minus. Ot wynik tego przechodzenia bezpośrednio do konkretów.

Tradycyjnie rzecz też jest bardzo ładnie wydana. I spełnia swoją rolę jako nośnik wiedzy ujętej w formę przyjemną i łatwą w odbiorze. No i wiadomo, coś tam mi nie do końca podeszło, ale ogół wart jest uwagi, jeśli temat Was ciekawi. Wcale nie tylko jeśli jesteście młodzi, przecież.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?