SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Przedwojenne wybrzeże (twarda)

Najpiękniejsze fotografie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo RM
Oprawa twarda
Liczba stron 104
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Pełne uroku zdjęcia, na których przedwojenni fotografowie zatrzymali chwile sprzed kilkudziesięciu lat, przenoszą nas na polskie wybrzeże. Właśnie z wielkim rozmachem powstaje Gdynia - jedna z kilku największy inwestycji II Rzeczypospolitej. Ze zwykłej wioski rybackiej przeradza się na naszych oczach w ogromne miasto z nowoczesnym portem. W kolejny rejs wypływają legendarne już transatlantyki Piłsudski i Batory, unosząc na swych pokładach pasażerów spragnionych przygód. Maleńkie porty kołyszą na falach kutry czekające na połów, a obok łopocą na wietrze suszące się sieci. Rodzi się sława znanych do dziś nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, które do świeżo wybudowanych pensjonatów przyciągają tłumy eleganckich wczasowiczów, korzystających z radością ze wszystkiego, co oferują przygotowane dla nich plaże, restauracje, deptaki, dancingi...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: RM
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Liczba stron: 104
ISBN: 978-83-7243-822-5
Wprowadzono: 12.10.2011

RECENZJE - książki - Przedwojenne wybrzeże, Najpiękniejsze fotografie - Marta Dobrowolska-Kierył

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 15 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

http://pannazuzanna.wordpress.com/

ilość recenzji:1

brak oceny 18-02-2012 00:27

Nakładem Wydawnictwa RM pod koniec 2011 roku wydany został album Marty Dobrowolskiej-Kierył, “Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie”, ze zdjęciami polskiego Wybrzeża. Nie jest to jednak zwykły album. Zawiera on fotografie pochodzące z okresu międzywojennego. Jest to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników fotografii, jak i historii.
Sięgając po album, uzmysławiamy sobie dwie istotne sprawy: po pierwsze fakt odzyskania przez Polskę niepodległości po wielu latach zaborów, po drugie zaś, okoliczności w jakich wróciło do Polski bałtyckie wybrzeże, z funkcjonującym od 1920 r. Wolnym Miastem Gdańskiem.
Choć jak na album przystało, większość publikacji stanowią fotografie, zadbano jednak o przybliżenie kontekstu historycznego. Został on nakreślony w sposób zwięzły i niezwykle rzeczowy, tak, by nawet osoby oględnie mówiąc, nie pałające miłością do historii, mogły bez problemu poznać okoliczności zaślubin Polski z Bałtykiem. Informacje te okraszone są zaś fotografiami, które dokumentują ten niezwykły czas i niezwykłe wydarzenia, będące skutkiem nowej, kształtującej się rzeczywistości.
To, co w pierwszej kolejności zwraca uwagę osoby przeglądającej album, to jego oprawa graficzna. Mówiąc krótko, a treściwie: zachwyca. Mnóstwo tu zdjęć czarno-białych, choć zdecydowanie dominują sepiowane. Wraz z tłem, które wielokrotnie jest powieleniem fotografii, bądź jej części (w jaśniejszych tonach) stanowią one przemyślaną i cieszącą oko całość.
Album składa się z trzech części. „Poza sezonem”, „Wakacje” i Brama na świat”. Każda z tych części stanowi niejako odrębną część, poprzedzoną krótkim wstępem oraz informacjami bezpośrednio odnoszącymi się do fotografii. W ten więc sposób, możemy ujrzeć Wybrzeże z kilku perspektyw: życia codziennego mieszkańców terenów nadbałtyckich, z perspektywy turysty i turystyki oraz z niezwykle ważnej, bo otwierającej nowe możliwości, perspektywy otwarcia na świat. Znajdziemy tu zatem m.in. zdjęcia rybackich portów (Hel, Władysławowo) oraz rybaków przy pracy, ale i z zajęć z morzem niezwiązanych (chociażby osmalanie uli), nieco zdjęć architektury (Puck i przykłady budownictwa szachulcowego), czy zdjęcia typowo wakacyjne, wśród nich fotografia prezydenta Mościckiego w płaszczu kąpielowym. Osoby interesujące się modą będą miały tu z resztą mnóstwo „materiału” do porównań z modą współczesną. Zwłaszcza w zakresie zmian strojów plażowych. Porównania nie ominą też morskich kurortów: Jastrzębiej Góry, czy Jastarni, których współczesny wygląd można zestawić z tym sprzed nieomal stulecia.
Dodatkowa atrakcja dla interesujących się historią i kulturą, to zdjęcia takich osób jak Mieczysław Kaplicki, Józef Beck, Walery Sławek, czy Hanka Ordonówna podczas wypoczynku nad morzem.
To jednak nie wszystko, bo nie zabrakło tu również fotografii dokumentujących rozbudowę Gdyni, miasta które stało się punktem strategicznym nad polskim morzem. Na fotografiach zbraknąć nie mogło rzecz jasna i transatlantyków, którymi mogła w międzywojniu poszczycić się Polska.
Jakie jeszcze niespodzianki kryje album? Zachęcam do samodzielnego ich odkrycia. Bo jest ich tu naprawdę wiele. Niektóre wywołują ciepły uśmiech, inne zdziwienie, jeszcze inne wprawiają w osłupienie. Zachęcam zatem każdego do zaznajomienia się z tym ciekawym i pięknie wydanym albumem.

Czy recenzja była pomocna?