Paul Celan / John Felstiner | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Paul Celan (twarda)

Poeta Ocalony Żyd

książka

 • Wydawnictwo Austeria
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 486
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Paul Celan, Poeta Ocalony Żyd - opis produktu:

Paul Celan żył - czy raczej przeżył - poprzez poezję, którą tworzył. Niniejsza książka poszukuje więc sensu jego dzieła-życia. Wyłącznie biograficzne czy jedynie krytycznoliterackie studium zatraciłoby sens losu Paula Celana. Każdego dnia patrzył, jak jego epoka i osobista historia kładą się cieniem na wierszach, które `musiał[y] przejść (jak to powiedział w odniesieniu do języka niemieckiego) przez tysiące mroków śmiercionośnej mowy`1 (tłum. M.T).2
Celan urodził się - jak się to wkrótce miało okazać - w niewłaściwym czasie i miejscu. Przyjął swój los, ale nigdy się z nim nie pogodził. Pochodził z rodziny niemieckojęzycznych Żydów, żyjących na jednym z krańców cesarstwa austrowęgierskiego. Rodzina mieszkała w Czerniowcach, stolicy Bukowiny, która znalazła się w granicach Rumunii tuż przed przyjściem Celana na świat w 1920 roku. Po sowieckiej, a następnie niemieckiej okupacji w latach 1940?1941, po okresie pracy przymusowej, deportacji rodziców poety i powrocie Rosjan w 1944 roku, Celan przeniósł się do Bukaresztu, a następnie do Wiednia, by w 1948 roku osiąść w Paryżu. Tam studiował, uczył, tłumaczył, tam ożenił się, tam też zmagał się ze swym językiem macierzystym, tworząc poezję, która `przemyśliwała i wymyślała ten czas`, jak to określił, która `przemyśliwała go do końca`.3
Sens bycia Paulem Celanem zawiera się w 800 wierszach, które poeta napisał w latach 1939-1970. Jak dotąd ukazały się Gesamelte Werke - `Dzieła zebrane` w języku niemieckim; trzy spośród jego ośmiu tomów poezji doczekały się krytycznych wydań, zawierających datacje i szkice wierszy, nie opatrzonych jednak przypisami. Pojęcie doniosłości tego najważniejszego poety powojennej Europy - który przenicował swoją ojczystą mowę (oraz inne języki), splatającego tradycje literackie, teologię, filozofię, naukę, historię oraz wątki autobiograficzne - jest zadaniem trudnym i wymagającym.
Dzieło Celana domaga się `spotkania` - jak samo pisanie wierszy przez poetę, który `wychodzi całym swym istnieniem naprzeciw językowi`. Aby odbyć to spotkanie, jak sam powiada, `musieliby znaleźć się znów czytelnicy`.4 Po tym, co `stało się` zarówno z ludzkością, jak i językiem w okresie od 1933 do 1945 roku, znaczenie poezji bardziej niż kiedykolwiek wiąże się z `wychodzeniem na przeciw`. Nazywał to `uściskiem dłoni` lub ` nieco bardziej ryzykownie - `wiadomością w butelce` (3:186, 177).
Liryka Celana potrzebuje `jakiegoś ty, do którego można się zwrócić`, którym może być sam poeta, jego matka, żona, synowie, ukochana osoba lub przyjaciel, zmarli Żydzi, ich Bóg, Osip Mandelsztam, Nelly Sachs, Rembrandt, Róża Luksemburg, Spinoza, święty Franciszek, królowa Ester, rabin Juda Low z Pragi, król Lear, roślina lub kamień, jakieś słowo, to Słowo, hebrajska litera bet, Babel, a często coś nieokreślonego, uobecnione jedynie poprzez zaimek du. Pojawia się on około 1300 razy na przestrzeni 30 lat pisania wierszy. `Wsłuchaj się głęboko / Twoimi ustami` - tak kończy się jeden z późnych liryków Celana, a w jego ostatnim wierszu rozbrzmiewa refren du liest - `czytasz`.
Ze Wstępu
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
 • -38%
Jestem nieletnią żoną

Laila Shukri

miękka
23,55 zł 37.99
 • -31%
Gad. Spowiedź klawisza

Paweł Kapusta

miękka
27,53 zł 39.90
 • -33%

Zobacz również

 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Paul Celan, Poeta Ocalony Żyd
4.3/5 ( 3 oceny )
  5
  1
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.
image

Rekomendowane

 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81
 • -39%
Spirit Animals. Tales of the Great Beasts

Brandon Mull

twarda
24,33 zł 39.88
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Paul Celan uznany został za swoisty symbol epoki Holokaustu, a jego twórczość za świadectwo, że poezja po Auschwitz jest możliwa. Nic dziwnego, że wnikliwie czytali Celana najważniejsi filozofowie XX wieku: Martin Heidegger, Hans-Georg Gadamer i Jacques Derrida. Paul de Man nazwał Paula Celana...

 • 245.39 zł
  193.86 zł

  Paul`s Boutique, drugi album studyjny Beastie Boys, został wydany po raz pierwszy 25 lipca 1989 roku w Capitol Records. Album z produkcją Dust Brothers został nagrany w Los Angeles w latach 1988-1998 i zmiksowany w Record Plant. Oprócz wokalu album składa się prawie w całości z sampli.

 • 41.51 zł
  38.61 zł

  Płyta PAUL SIMON to jednocześnie folk, blues, rock, jazz (swing), reggae i muzyka świata. A także piosenka autorska w jej bardziej konwencjonalnej formie, ale zawsze naznaczona osobowością autora-kompozytora. Paul Simon bawi się konwencjami.

 • 206.80 zł
  136.49 zł

  Paul Smith jest brytyjskim projektantem mody, który w 1970 roku zaczynał jako właściciel małego butiku, a już 6 lat później prezentował swe kolekcje na pokazach mody w Paryżu. Dziś jest jednym z największych projektantów w Wielkiej Brytanii. Paul Smith Women to pierwsze damskie perfumy marki Paul...