SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Marginesy
Data wydania 2020
Oprawa twarda
Liczba stron 160
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści - \`Rok 1984\\` - powstała w 1949 roku. Opisana w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a wszelkie możliwe urządzenia zbierają o nas informacje. Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu... A wszystko to, by móc opisać swoje doświadczenia. Biograficzny komiks Sebastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre`a Christina (współautora m.in. serii \`Valerian\\`) zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora \`Folwarku zwierzęcego\\`, czy \`W hołdzie Katalonii\\`. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Marginesy
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 225x297
Liczba stron: 160
ISBN: 9788366500136
Wprowadzono: 09.04.2020

RECENZJE - książki - Orwell - Pierre Christin, Sebastian Verdier

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1085

15-09-2020 10:32

Orwell ? absolwent Eton, policjant, robociarz, dandys, bojownik, dziennikarz, buntownik, powieściopisarz, ekscentryk, socjalista, patriota, ogrodnik, pustelnik, wizjoner. Tytuł do najkrótszych nie należy i wypowiedzenie go jednym tchem może zakończyć się problemami oddechowymi, jednak doskonale oddaje on złożoność Erica Arthura Blaira (lepiej znanego jako George Orwell). Próbę pokazania wielu twarzy jednego z najwybitniejszych anielskich pisarzy w komiksowej formie podjęła się dwójka twórców (Sebastien Verdier i Pierr Christin) i zrobili to po mistrzowsku.

Tak jak zostało to już napisane w samym wstępie mamy tutaj do czynienia z komiksową biografią jednego z najwyśmienitszych pisarzy wszechczasów, którego dzieła powinny być znane każdemu człowiekowi na ziemi. Komiks prowadzi czytelnika po wszystkich najważniejszych momentach życia artysty. Począwszy od jego dzieciństwa spędzonego na wesołych zabawach w otoczeniu przyrody, nauki w jednej z najbardziej elitarnych szkół, przez uczestnictwo w Hiszpańskiej wojnie domowej, kończąc na stworzeniu jednej z najlepszych jego książek (1984), którą napisał tuż przed swoją śmiercią. Wszystkie wydarzenia biograficzne są tutaj ułożone w sposób chronologiczny, prezentując naprawdę bogate życie pisarza (o czym informuje już sam tytuł). Oczywiście należy brać tutaj pod uwagę specyfikę medium, jakim jest komiks, co wiąże się z pewnymi uproszczeniami i wybiórczością niektórych faktów. Porównując jednak dzieło z kilkoma innymi biografiami książkowymi, które miałem okazję czytać, jest naprawdę bardzo dobrze i twórcy postarali się w naprawdę świetnej formie zaserwować odbiorcy barwny życiorys Orwella.

Ogromną zaletą dzieła jest nie tylko spójne i ciekawe zaprezentowanie życia pisarza, ale również wymieszanie tutaj treści komiksowej z fragmentami książek czy felietonów Orwella, przy jednoczesnej próbie pokazania kształtowania się jego światopoglądu, który miał ogromne znaczenie dla jego twórczości. Rewelacyjnym dodatkiem jest tutaj również ostatni rozdział ?Po Orwellu?, który pokazuje jak jego twórczość, jest teraz wykorzystywana przez skraje strony polityczne, których tak bardzo on nienawidził.

Świetnym uzupełnieniem treści scenariuszowej jest tutaj przepiękna oprawa graficzna, która zachwyca na każdej stronie. Rysunki utrzymane są w konwencji czarno-białej, zachowując jednak niebywałą wyrazistość oraz dbałość o każdy najdrobniejszy detal (czy to postaci, czy teł). Ciekawym i jednocześnie rewelacyjnym pomysłem jest tutaj wykorzystanie rysunków innych artystów np. w momencie, kiedy w fabule pojawia się miejsce na retrospekcje. Inna forma prac doskonale kontrastuje z ogólnym stylem, podkreślając scenariuszowe znaczenie danego fragmentu. Świetnym zabiegiem jest tutaj również wykorzystanie kolorów na niektórych ważnych rysunkach czy małych elementach planszy (np. flagach, książkach). Jest to mały graficzny dodatek, który jednak nadaje komiksowi artystycznej wyrazistości.

Niczego złego nie można napisać na temat rodzimego wydania, które jest idealne. Twarda oprawa skąpana w czerwieni, świetnej jakości papier odraz druk oraz bardzo dobre tłumaczenie. Pozycja prezentuje się naprawdę gustownie i zdecydowanie jest warta swojej ceny.

Orwell to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najlepiej zaadaptowanych komiksowych biografii, które miałem okazje czytać. Jest to dzieło, które zdecydowanie powinno przypaść do gustu każdemu fanowi dobrze napisanego i narysowanego komiksu, nawet jeśli do tej pory niespecjalnie przepadał on za biograficznymi pozycjami.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Robert

ilość recenzji:1

2-06-2020 14:58

Któż z nas nie słyszał o Georgu Orwellu? Pisarz, którego dzieła, takie jak ?Folwark zwierzęcy? i ?Rok 1984? wywarły takie wrażenie, że do dzisiaj uważa się je za jedne z najważniejszych utworów jakie powstały. Zagorzały przeciwnik wszelkich systemów totalitarnych, opowiadał się za socjalizmem demokratycznym. Chcąc lepiej poznać postać pisarza zapoznałem się z niezwykła biografia Orwella. Jest to bowiem powieść graficzna, albo jak kto woli komiks. Nosi on tytuł ?Orwell?

O samym komiksie możemy przeczytać, że:
Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierrea Christina (współautora m.in. serii ?Valerian") zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora Folwarku zwierzęcego, czy W hołdzie Katalonii. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.

Słowem podsumowania.
Kawał dobrej, komiksowej biografii. Świetne ukazanie losów autora rzucające światełko na jego twórczość, szczególnie tą bardziej znana. Czarno ? białe rysunki sprawiają, że ten album ogląda się niemalże jak film. Jest naprawdę ciekawie, dlatego polecam wszystkim. Nie tylko wielbicielom nietypowych biografii, ale i tym którzy chcą się czegoś dowiedzieć o autorze ?Roku 1984?.

Czy recenzja była pomocna?

M

ilość recenzji:1

11-04-2020 06:52

ORWELL ILUSTROWANY

George Orwell, któż z nas go nie zna, prawda? Nawet jeśli nie z nazwiska, nawet jeśli nie czytał żadnego z jego dzieł, takie tytuły, jak ?Rok 1984? czy ?Folwark zwierzęcy? kojarzą chyba wszyscy. Jeszcze więcej osób kojarzy wymyślonego przez niego Wielkiego Barta (jeśli jednak w Waszych umysłach wiąże się on jedynie z reality show, to bardzo mi przykro), ale co wiedzą o jego życiu? A właściwie co wiecie ? co wiemy ? o jego życiu? Jeśli niewiele, można to zmienić w sposób łatwy, łatwo przystępny i przyjemny, bo taka właśnie jest powieść graficzna ?Orwell?, w której sterylność łączy się z nutą szaleństwa, a biografia legendarnego artysty zyskuje przystępną i jakże atrakcyjną formę.

George Orwell, kulowy pisarz, policjant, ekscentryk, socjalista, wizjoner? Znacie te określenia, ale czy wiecie, co się za nimi kryje? Teraz możecie się o tym przekonać, poznając jego życie i czasy. Co Orwell ma wspólnego z Wellsem? Albo Supermanem? Gotowi odkryć to i jeszcze więcej?

?Orwell? to połączenie komiksu, powieści graficznej właściwie, z elementami ilustrowanej książki. Przeważa ten pierwszy typ, w zdecydowanej zresztą większości albumu, są tu jednak grafiki ? najczęściej tworzone przez innych niż główni artystów ? które stanowią bardziej ilustrację opisu czy nawet fragmentu twórczości pisarza, niż cokolwiek innego, ale wszystko to ze sobą znakomicie współgra, tworząc jedną spójną całość. Spójną zarówno z życiem, jak i pisarstwem George?a Orwella, a przy okazji także i z realiami historycznymi.

Jeśli chodzi o fabułę, to po prostu dobra, rzetelna robota. Nierozwleczona, podana w sposób ciekawy, na pewno gwarantująca też przy tym sporo czytania, bo i tekstu i dialogów bynajmniej tutaj nie brakuje. Ale nie ma tu nudy, nie ma przesadnej ciężkości, chociaż ciężar odpowiedni i realiom, i losom Orwella został zachowany. To poważna lektura, realistyczna, szczegółowa, ale jednocześnie zawiera nutę wspomnianego szaleństwa, którą najbardziej widać w szacie graficznej, której pełni możliwości nie odda Wam ? udana, to trzeba zaznaczyć ? okładka.

Podstawą całego albumu są sterylne, czyste grafiki Sébastiena Verdiera, przypominające mocno prace Jasona Lutesa z trylogii ?Berlin?. Album jest realistyczny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, szczególnie jeśli chodzi o plenery i oddanie miejsc i szczegółów historycznych. Ale to tylko jedna strona medalu. Czasem w tych grafikach pojawia się jakiś kolor, czasem zdjęcia czy to samego Orwella, czy kadrów z pewnych filmów (jakich i dlaczego się pojawiających, musicie przekonać się sami), wreszcie są też grafiki innych artystów, w tym ewidentnie największej z nich gwiazdy, Enki Bilala, twórcy m.in. ?Polowania? czy ?Trylogii Nikopola?.

Wszystko to składa się na absolutnie warty przeczytania album. Rzecz, która spodoba się miłośnikom zarówno Orwella, jak i po prostu wszystkich tych, którzy lubią dobre komiksy na faktach. Po lekturze tej powieści graficznej aż chce się jeszcze raz sięgnąć po prozę pisarza i to chyba najlepsza dla niej rekomendacja.

Czy recenzja była pomocna?