SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lalki japońskie

Dawniej i dziś

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Kirin
Oprawa miękka
Liczba stron 112
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Przedstawienia ludzkie towarzyszą Japończykom od najdawniejszych czasów; najstarsze humanoidalne figurki znalezione na archipelagu powstały 7500 lat p.n.e. To, co dziś określamy słowem ningyo, tłumaczonym jako `lalka`, w dawnych czasach służyło rozmaitym celom, a jedynie z rzadka do zabawy. Ningyo stanowiły talizmany i obiekty o charakterze rytualnym, dekoracje, formę pamiątki czy stosownego podarunku, a nawet fetysz. Niniejszy album stanowi wprowadzenie do obszernego tematu japońskich lalek, śledzi historię i rozmaite funkcje, ale przedstawia również typy bardziej współczesne.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Kirin
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 220x230
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-62945-47-4
Wprowadzono: 11.05.2016

RECENZJE - książki - Lalki japońskie, Dawniej i dziś - Adrianna Wosińska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 13-03-2017 11:29

Jak się dowiadujemy z okładki, najstarsze figurki, o kształcie zbliżonym do ciała ludzkiego powstały około 7500 lat temu. Znajdowano je na całym archipelagu, a ich znaczenie było znacznie ciekawsze niż tylko zabawa.
Bo trzeba to wyraźnie zaznaczyć, ningyo, w uproszczeniu tłumaczone na "lalka" nie służyły tylko zabawie. Można nawet powiedzieć, że to zastosowanie było najmniej brane pod uwagę.

W zamierzchłych czasach co zamożniejsi Japończycy zamawiali całe zestawy, w które wchodziły nie tylko postaci, ale i zaprzęgi, sprzęt domowy i nie tylko. Były to przedmioty dawane w prezencie, służyły jako dekoracja, miały nawet znaczenie rytualne.

W swojej książce autorka skupia się nie tylko na historii powstania tego szczególnego hobby, ale i na współczesnym znaczeniu tych lalek.
Z tych zamierzchłych, warto wspomnieć ich znaczenie parodystyczne, kiedy to wyglądem lalki, jej ubraniem parodiowano władcę, czy jakiegoś wysoko postawionego pana. W czasach nie tak odległych od nas, podczas wojny na Pacyfiku, służyły jako pocieszycielki. Były tworzone przez matki, czy też żony, dla żołnierzy ruszających na front.

Autorka przybliża także co ważniejszych twórców tych lalek, oraz ich znaczenie dla kultury japońskiej. Ten album, to nie tylko ciekawe historie, ale i mnóstwo kolorowych zdjęć, które przybliżają nam poszczególne modele. Polecam, nie tylko miłośnikom wszystkiego co japońskie.

Czy recenzja była pomocna?