SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Krzyżyk niespodziany Czas Goralenvolk (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2017
z serii Zakopiańska
Oprawa twarda
Liczba stron 158

Opis produktu:

Wacuś ściskał dłoń Hansa Franka, gdy przez Tatry ruszali pierwsi kurierzy. Wacuś Krzeptowski chluby nazwisku nie przyniósł i skończył marnie, a jego kuzyn Józef `Ujek` Krzeptowski poświęcał życie, by hańbę z nazwiska zmazać. O pierwszym chętnie by zapomniano i pamiętano tylko o drugim.

Witkiewicz, Chałubiński, Zaruski, Przerwa-Tetmajer i inni stworzyli wizję Tatr i Podhala jako pięknego zakątka zamieszkanego przez ludzi szlachetnych, swoiste plemię nieskażone cywilizacją. Niemieccy naukowcy również twierdzili, że podtatrzański lud jest nadzwyczajny, a wręcz że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole - Goralenvolk.

Kenkarty z literą `G` przyjęło około 20 procent ludności Podhala. Ci, co je przyjęli, wierzyli w wielkie Niemcy albo obietnice lepszego traktowania, inni brali, bo brali wszyscy w wiosce. Niektórym góralska kenkarta nie przeszkadzała w działalności konspiracyjnej: ukrywali Żydów i tatrzańskich kurierów, sami nosili bibułę albo chodzili z meldunkami na słowacką stronę.

Do dziś na Podhalu trudno o jednoznaczną opinię o ideologach i przywódcach Goralenvolku. Wstyd naznaczył jednak nazwiska wielkich rodów. Jest jak niechciany spadek, który mimo wszystko trzeba przyjąć. A przecież góral honorowy i dumny, wierny ojczyźnie i tatrzański rozbójnik, zdrajca i kolaborant to awers i rewers tej samej monety. Ale krzyżyk niespodziany to jednak nie to samo co hakenkreuz.

Pozostaje tylko za Antonim Krohem powtórzyć: `wszystko to było cholernie nieproste`. I o tym jest ta książka.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 165x240
Liczba stron: 158
ISBN: 978-83-8049-458-9
Wprowadzono: 29.03.2017

RECENZJE - książki - Krzyżyk niespodziany Czas Goralenvolk - Paweł Smoleński, Bartłomiej Kuraś

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 19 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ani*********************

ilość recenzji:3

9-12-2022 10:34

Zacznę od tytułu. Krzyżyk niespodziany. To swastyka. Symbol który który kojarzy nam się wyłącznie negatywnie za sprawą Hilera i II Wojny Światowej. Naprawdę swastyka to buddyjski symbol przynoszący szczęście i powodzenie.
Przed wojną wiele polskich odznaczeń wojskowych nawiązywało do tego symbolu. Jest wyryty na symbolicznym kamieniu upamiętniającym śmierć Mieczysława Karłowicza w Tatrach.
Autorzy opisują okupację niemiecką na Podhalu. Kolaborację z III Rzeszą.
Goralenvolk grupowa kolaboracja która jest mało znana szerszemu gronu Polaków. Zazwyczaj gorące kojarzą nam się pozytywnie. W czasach wojny ten obraz był zupełnie inny. Dzisiaj może trochę wstydliwy.
Zdrada Ojczyzny i kara za zdradę
Takie jest przesłanie tej książki.
Polecam tym którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę historyczną.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

abc

ilość recenzji:1

brak oceny 13-05-2017 14:45

Dobrze opisana - w formie reportaży historycznych - zdrada górali podhalańskich. I tych, którzy nie poszli na współpracę. Mało znany epizod z historii Polski.

Czy recenzja była pomocna?

Domowa Księgarnia

ilość recenzji:54

brak oceny 18-04-2017 13:34

Powszechnie mówi się, że w Polsce istniał jedynie powszechny opór wobec niemieckiej okupacji, a kolaboracja ograniczała się jedynie do pojedynczych przypadków. Czy tak było naprawdę?

Twórcy reportażu starają się odkryć przed czytelnikiem tę czarną kartę w polskiej historii. W trakcie prac nad książką rozmawiali ze świadkami tamtych wydarzeń oraz rodzinami tych, którzy uczestniczyli w tworzeniu komitetu Goralenvolk.

Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk jest próbą zmierzenia się z naszą historią, która nie jest jedynie zapisem czynów chwalebnych i godnych pochwały.

więcej na: ...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?