SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Katanga. Dyplomacja (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Taurus Media
Oprawa twarda
Liczba stron 64
 • Wysyłamy w 24h
 • Karta30 promocja z Inpost Pay

Opis produktu:

Trzyczęściowa seria historyczno-przygodowa autorstwa Fabiena Nury (scen.), znanego m.in. z serii W.E.S.T czy Jam jest Legion, Sylvaina Vallee (rys.) - autora grafiki w 7 tomie serii XIII Mystery: Betty Barnowsky oraz Jeana Bastide - kolorysty m.in w serii Elryk.

W 1960 roku, po osiemdziesięciu latach belgijskich rządów kolonialnych, Kongo deklaruje niezależność. Niecałe dwa tygodnie później, najbogatsza prowincja Kongo - Katanga ogłasza secesję i blokuje wydobycie surowców naturalnych. Doprowadza to Kongo i Katangę na skraj wojny domowej . Masakry i exodus ludności cywilnej są na porządku dziennym. ONZ podejmuje się mediacji w konflikcie oraz wysłania sił pokojowych ...

W tym samym czasie, horda najemników zostaje wynajęta, aby przejąć kopalnie oraz kontrolować wydobycie... Nie jest to ich jedyny cel - pragną również położyć ręce na bezcennym skarbie: diamentach o wartości 30 mln $ ...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: komiks,  historyczny
Wydawnictwo: Taurus Media
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 210x290
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-65465-25-2
Wprowadzono: 26.05.2018

Fabien Nury, Sylvain Vallee - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Katanga. Dyplomacja - Fabien Nury, Sylvain Vallee

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 11 ocen )
 • 5
  9
 • 4
  0
 • 3
  2
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:1138

18-04-2020 10:51

Pierwszy tom serii Katanga był dosyć dynamicznym preludium do bardziej złożonej historii, gdzie pieniądze, władza i wojna są czymś nierozerwalnym. Pora sprawdzić co twórcy przygotowali dla czytelnika w części drugiej i czy tytuł nadal utrzymuje swój bardzo wysoki poziom jakościowy.

Chaos to dobre określenie na to, co dzieje się na terenach prowincji Katanga. Najemnicy, którzy początkowo mieli zająć się zabezpieczaniem interesów lokalnych władz, teraz dostali zupełnie inne zlecenie. W momencie, kiedy pojawiła się wizja zdobycia diamentów zarówno decydenci, jak i wynajęci wykonawcy, skupili się tylko i wyłącznie na nich. Jedyną osobą, która wie gdzie są one ukryte jest Charlie, który umie wszystkich wodzić za nos. Doskonałą okazją do zdobycia kamyków będzie zadanie eskorty ministra rządu niepodległościowego, który ma prowadzić rozmowy z jednym z przywódców mocno wojowniczych plemion. Jak łatwo można się domyślić, nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie każdy wróci żywy z tej wyprawy.

W przeciwieństwie do części pierwszej scenarzysta Fabien Nury miał tutaj troszkę mniej miejsca do przedstawienia swojej historii (różnica 10 stron). Ma to dość wymierny wpływ na przebieg i szybkość pokazanych tutaj wydarzeń. Mniej stron to luźniejsze skupienie się na rozbudowanych dialogach i postawienie większego nacisku na akcję, która sanowi w tym albumie główną siłę napędową. Na samym początku na czytelnika czeka krótka retrospekcja przedstawiająca wydarzenia z przeszłości jednego z bohaterów. Obraz mrocznego i skomplikowanego świata polityki, w którym wywiady rozwiązują wiele problemów w dość bezpośredni sposób. Zabójstwa przy wykorzystaniu trucizny to nie domena, tylko krajów z bardziej autokratycznymi rządami. Co ciekawe autor nie mija się tutaj z prawdą. Każdy, kto mocniej interesuje się tą tematyką, doskonalone wie, że francuski wywiad w rzeczywistości należy do jednego z najbardziej skutecznych i jednocześnie najbardziej brutalnych w swoich działaniach.

Po krótkim wstępie następuje rozdział właściwy zatytułowany ?dyplomacja?, która na Czarnym Lądzie rozumiana jest w dość specyficzny sposób. Spokojne rozmowy zmierzające do rozwiązania danego problemu? Nie na tym kontynencie i nie w tym okresie, tutaj słowa zastępowane są przez świszczące kule, odrąbywanie głów i wybuchy granatów. Iście Hollywoodzka widowiskowa akcja, której zadaniem jest pokazanie mocno krwawego i brutalnego oblicza wojny (np. ludobójstwo). Scenarzysta nie zapomina jednak o dalszym rozwijaniu politycznych intryg, które całe czas snują się w tle komiksu i nadają historii należytej głębi.

W kwestii oprawy graficznej niewiele się zmienia w stosunki do pierwszej części. Rysunki, których autorem jest Sylvain Vallée, nadal prezentują się znakomicie i są doskonałym uzupełnieniem treści pisanej. Rysownik jest bardzo bezpośredni w swoim przekazie dlatego też niezależnie od tego, czy tworzy kadry ukazujące walkę, czy też chwile uniesień cielesnych, jego prace są bardzo sugestywne i nasiąknięte konkretnymi emocjami. Oczywiście niektórzy komiksowi esteci będą mogli przyczepić się do mocno specyficznego stylu rysowania twarzy, jest to jednak szukanie przysłowiowej dziury w całym.

Część druga serii to solidna porcja dynamicznej rozrywki, w której jest dosłownie wszystko: krew, przemoc, brudna polityka, pieniądze, diamenty, intrygi, zwroty akcji. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko polecać całą serię każdemu miłośnikowi komiksów sensacyjno-wojennych, który szuka czegoś wartego przeczytania.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

kod rabatowy LATO38 na książki z tej kategorii