SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Astra
Oprawa twarda
Liczba stron 432

Opis produktu:

Stephen Hawking uznawał podróże w czasie za niemożliwe - inaczej już najechałyby nas hordy turystów z przyszłości. A jednak wciąż podróżujemy w czasie dzięki książkom: pamiętnikom, kronikom, relacjom. Możemy zapuszczać się do zaginionych królestw i zapomnianych, na wpół legendarnych czasów, albo wybrać się gdzieś bliżej, ot - do zwykłego polskiego średniowiecznego miasta. Ale czy na pewno zwykłego?

Jeśli fascynują cię czasy, o których wciąż wiemy mniej, niż byśmy chcieli, i ludzie, którzy tworzyli atmosferę dawnego Krakowa - to lektura dla ciebie. Dowiesz się z niej, jak założyć rodzinę i dlaczego nie warto z tym zwlekać, jak długo wypadało karmić dzieci piersią i co robiono, gdy płakały w nocy. Poznasz średniowieczne menu i przekonasz się, że gospodę sąsiadującą z cmentarzem kościoła Mariackiego lepiej było obchodzić z daleka, choć i w innych przybytkach karczmarzom należało patrzeć na ręce. Zobaczysz, jak imprezowano w średniowieczu, co się działo w karnawale na krakowskich ulicach i z kim można było pójść w tany na własnym weselu. Odwiedzisz łaźnie miejskie, otwarte już od wschodu słońca, w których można było się ostrzyc i ogolić, a nawet postawić sobie bańki, i przekonasz się, że lepiej było chadzać do łaźni bez ubrań. Nikogo wówczas nie szokował ojciec biegnący zażyć kąpieli wraz z żoną i dziećmi, a wszyscy goli jak święty turecki. Dowiesz się, dlaczego Jan Kochanowski nie widział różnicy między łaźniami a zamtuzem, poznasz od kulis życie i pracę miejskich dziewek, które nie zawsze trudniły się najstarszą profesją z własnej woli i nierzadko miały za sobą tragiczne przeżycia. Zobaczysz, jak krakowski kat, który zamtuzem zarządzał, radził sobie z nielegalną konkurencją, prowadząc pokątne dziewki pod szubienicę, gdzie symbolicznie spalał wiązkę słomy i przestrzegał, że jeśli wrócą do miasta, skończą tak samo. Poznasz zwyczaje krakowskich duchownych, które mogą szokować współczesnych, ale nie średniowiecznych krakowian, z pobłażaniem przyjmujących wieść o archidiakonie, który w pogoni za panną zaplątał się w szatę, spadł z drabiny i skręcił sobie kark. Poznasz krakowskie święte księżne, których dziwaczne dla współczesnego człowieka zwyczaje inspirowały panny i mężatki - na szczęście nieliczne. Odwiedzisz krakowskie apteki, gdzie skosztujesz smakołyków, kupisz ludzkie łajno, wódkę, wosk do pieczęci, świeże zioła i zamorskie przyprawy. Dowiesz się, ile za wizytę domową policzyłby sobie lekarz i dlaczego krakowscy studenci medycyny oglądali dwa razy do roku świniobicie, nie przepuszczając żadnej publicznej egzekucji. Zobaczysz, co działo się w mieście w czasie epidemii dżumy i jak zachowywali się nasi przodkowie, gdy śmierć zaglądała im w oczy.

Zapraszam cię, drogi Czytelniku, w fascynującą podróż do średniowiecznego Krakowa, w którym krewni puszczą cię z torbami, karczmarz wyroluje, aptekarz upije, ksiądz porwie w tany, a lekarz wyprawi na tamten świat. Poznaj fascynujące życie krakowian sprzed wieków: pracowitych i rodzinnych, rozrywkowych i niepokornych na tyle, że nawet koronowane głowy szły im na ustępstwa. Zasiądź z nimi do stołu i przekonaj się, czy znajdziecie wspólne tematy do rozmowy, zajrzyj do miejskich kramów i warsztatów, a jeśli masz dość odwagi - także do karczmy, łaźni i burdelu. Wybierz się na krakowskie wesele i pogrzeb, poszukaj w mieście pracy, pobaw się na miejskiej imprezie. Przekonaj się, czy udałoby ci się przetrwać w średniowiecznym Krakowie choć jeden dzień.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Astra
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 216x241
Liczba stron: 432
ISBN: 9788365280459
Wprowadzono: 30.10.2018

RECENZJE - książki - Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie - Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 21 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Szkolny Klub Recenzenta

ilość recenzji:21

brak oceny 29-01-2019 10:32

Agnieszka Bukowczan-Rzeszut to pisarka, dziennikarka, redaktorka i tłumaczka. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej najnowszej książce pragnie przywołać klimat średniowiecznego miasta. Czy to się może udać?

?Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie?? to solidnie wydana i opracowane dzieło. Oparte na bogatej bibliografii. Wzbogacone ilustracjami, mapami i radami od ?samych mieszkańców?, dzięki którym jest ciekawe i zabawne, a czasem wręcz przerażające, co sprawia, że czyta się je z zainteresowaniem.

Muszę stwierdzić, że autorka uwiodła mnie swoimi opowieściami. Bardzo podobał mi się sposób przestawienia zwyczajnego życia mieszkańców miasta. Możemy zobaczyć, jak żyli, jak się bawili, jak rodziły się dzieci, jak wyglądała opieka medyczna, nauka, jak ludzie podchodzili do wiary, księży, małżeństwa, jak jedli, jak świętowali, ale też jak umierali.

Na fali popularności seriali dziejących się w średniowiecznych warunkach na rynku wydawniczym pojawia się wiele pozycji poświęconych życiu w średniowiecznych dworach, zamkach, miastach, jednak są to autorzy zagraniczni. Cieszy więc pojawienie się książki autorstwa pani Agnieszki Bukowczan-Rzeszut poświęconej polskiemu miastu, opartej na wiedzy i świetnym aparacie naukowym.

Odpowiadając na początkowo zadane pytanie, tak autorce udało się odtworzyć klimat epoki, dużego miasta wieków średnich i jego mieszkańców ze wszystkich grup społecznych. Polecam tę pozycję nie tylko mieszkańcom Krakowa i miłośnikom historii, ale po prostu wszystkim. Warto!
MJ
źródło:

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?