SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

How To Jak?

Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarna Owca
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 300

Opis produktu:

Najzabawniejszy i najmniej przydatny poradnik napisany przez genialnego autora niezwykle popularnego komiksu internetowego xkcd oraz bestsellerów `What If? A co, gdyby?` i `Tłumacz rzeczy`. Zgłębiając najbardziej skomplikowane metody wykonywania prostych czynności, Munroe nie tylko utrudnia zadanie sobie i swoim czytelnikom - tak jak w fascynujący sposób czynił to w `What If? A co, gdyby?`, tak i tu zachęca do eksplorowania najbardziej absurdalnych rozwiązań. Dzięki błyskotliwym infografikom i zabawnym ilustracjom `How To? Jak?` w absorbujący intelektualnie sposób pomaga lepiej zrozumieć naukę i technologie towarzyszące nam każdego dnia we wszystkim, co robimy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 180x235
Liczba stron: 300
ISBN: 9788380159884
Wprowadzono: 20.05.2020

RECENZJE - książki - How To Jak?, Absurdalnie naukowe rozwiązania codziennych problemów - Randall Munroe

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Lords ftheStars.

ilość recenzji:3

14-01-2022 17:51

Jak wykopać dziurę? Mogłoby się wydawać, że to dość proste pytanie: wystarczy przecież wziąć łopatę i zabrać się do roboty. Ale dlaczego mielibyśmy się tak bardzo ograniczać? Przecież wiele innych ciekawszych sposobów - choćby z wykorzystaniem ładunków wybuchowych?

Randall Munroe w How to? (niejako kontynuacji What if?) puszcza wodze fantazji i pomaga czytelnikom znaleźć ciekawe rozwiązania codziennych problemów: ograniczają go jedynie prawa nauki, które w prosty i bardzo humorystyczny sposób przedstawia czytelnikom. Ośmielę się stwierdzić, że to książka edukacyjna: już dawno nie dowiedziałem się aż tylu faktów z dziedziny chemii, fizyki i astronomii, jednocześnie wciąż się przy tym szeroko uśmiechając. Mimo wszystko, niektórych pomysłów autora radzę nie wprowadzać w życie, i zostawić je w rozważaniach komediowo-teoretycznych ;)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

30-06-2020 23:15

Absurdalne rozwiązania.

Nauka i dowcip w służbie literatury? Proszę bardzo :) Niniejsza książka pełna jest i jednego i drugiego ? i to w zadziwiająco równych proporcjach, albowiem tyle samo tu nauki co dowcipu. A także absurdu, niejednokrotnie bowiem pokazano tutaj rozwiązania prostych problemów o takim stopniu abstrakcji, że na 99% żaden zwyczajny zjadacz chleba by na takie rozwiązania nie wpadł :) Ale może to i lepiej ? owe rozwiązania są dowcipne i interesujące, ale też szalenie można sobie przez ich użycie skomplikować życie (haha, nawet do rymu wyszło ;) ).

Może zacznijmy od kilku sztandarowych przykładów co do których sądzę, że znakomicie oddadzą one wspomnianego przed chwilą ducha absurdu i abstrakcji. Książka porusza takie kwestie jak np. to, jak zasilić dom na Marsie energią elektryczną, czy też jak przy użyciu prądu strumieniowego nocy polarnej sprawić, że będziemy wyżej skakać (!). Znajdziemy tutaj także porady na temat tego, jak odparować wodę z rzeki i co się wtedy może stać :) Czy powyższe przykłady wystarczająco obrazowo oddają skalę abstrakcji tej książki, a także jej autora? Sądzę, że tak ;)

Czy wszystko co napisałem powyżej oznacza, że ta lektura jest totalnie absurdalna? Jako całość? Oczywiście, że nie :) Ta książka jest po prostu przykładem tego, jak wiele osiągnęła dzisiejsza nauka oraz dowodem na to, że jej granice poznawcze (a z nią i nasze) stale się poszerzają. A to dobra wiadomość :) Wniosek i puenta są bowiem takie, że dzięki dzisiejszemu poziomowi posiadanej przez naszą cywilizację wiedzy oraz nauki mamy do dyspozycji tyle sposobów rozwiązywania problemów, że czasem aż głowa boli ;)

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest ujęcie całej książki w humorystyczne ramy. To pokazuje, że nauką i jej zdobyczami można się też bawić ? i to z całkiem sporym poziomem rozbawienia. Pamiętajmy także, że jest to lektura z gatunku popularnonaukowych. Ma być ona zatem pewną ciekawostką oraz intelektualną rozrywką. Myślę, że każdy z tych celów został osiągnięty :)

Sądzę, że warto na koniec wspomnieć jeszcze o jednym? To NIE JEST PORADNIK! :) Pamiętajcie o tym proszę i powstrzymajcie się przed zastosowaniem w praktyce znakomitej większości przedstawionych w książce rozwiązań ;) No chyba że macie np. na co dzień do czynienia z technologią skafandrów kosmicznych, lub też znacie się np. na prądach strumieniowych ? wtedy wszystko jest ok. Lecz jeśli nie posiadacie tego rodzaju wiedzy? może ograniczcie się tylko do lektury i nie powtarzajcie tego wszystkiego w domu ;)

Gorąco polecam!

...

Czy recenzja była pomocna?

Dominika Stryszowska

ilość recenzji:368

31-05-2020 18:25

Nie czytam poradników, nie żebym uważała, że już wszystko wiem, ale ich unikam. Jednak ostatnio w moje ręce wpadł taki nietypowy, bo pełen absurdów. Zapytacie - po co komu poradnik, który niczego nas nie uczy? Bo chyba każdy wie jak wykopać dół czy napełnić basen, ale co trzeba zrobić, aby utrudnić sobie te zajęcia?

Ta książka to oczywiście całkowicie nietypowy zbiór porad, zagadnień i pełnych humoru rozwiązań. Totalnie niepotrzebnych. Ale gdy zastanowimy się głębiej, dlaczego nie możemy przejść przez rzekę w brud, albo przenieść domu przy pomocy helikoptera? No tak, niby to logiczne, bo tak się nie da, ale dlaczego się nie da? I właśnie autor odpowiada na takie pytania. Pod warstwą śmiesznych rysunków i wyjaśnień, kryje się wiedza z zakresu fizyki, chemii czy matematyki. Może to głupie, ale działa, a jak działa to nie może być głupie.

Nie jest to pozycja, którą można przeczytać na raz, raczej przyjemniej ją sobie dawkować. Będzie śmiesznie, dziwacznie i wbrew pozorom bardzo mądrze. Myślę, że to pozycja idealna nawet dla dzieci rządnych wiedzy jak i dla dorosłych, którzy lubią zagadnienia naukowe. Ja przy czytaniu bawiłam się świetnie i Wam też bardzo polecam poznać autora.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:227

11-05-2020 18:06

Zabierając się do lektury How to. Jak? wiedziałem mniej więcej czego mogę się spodziewać po książce Randalla Munroea i dokładnie to wszystko w niej znalazłem. Autor w sposób ciekawy i rzeczowy pokazuje jak wieloma sposobami można rozwiązać codzienne problemy. Niektóre z metod są dość niezwykłe i mogą wydawać się dziwne oraz absurdalne, ale mają solidne naukowe podstawy. Pomimo że nikt nie napełnia basenu wodą butelkowaną, to jest to jak najbardziej możliwe. Ani też nie przyczepia silników odrzutowych do swojego domu, kiedy chce się przeprowadzić. Podobnych przykładów w książce jest o wiele więcej i jestem pod dużym wrażeniem pomysłowości autora.

Randall Munroe tłumaczy wiele z opisywanych zjawisk, snuje rozważania co by były gdyby, podaje naukowe wyjaśnienia i ciekawostki. Nie brakuje uszczypliwego humoru, absurdalnych pomysłów i sytuacji oraz śmiesznych rysunków. Znajdziemy tutaj także nawiązania do Władcy Pierścieni, Harryego Pottera, Jumanji i to przy dość niecodziennych rozwiązaniach problemów. How to. Jak? w porównaniu do What if? ma bardziej nakreślony aspekt naukowy i więcej w niej wyjaśnień opisywanych zjawisk, co wynika z poruszanej tematyki. Nie jest to w żadnym wypadku wada, ale po prostu stwierdzenie faktu. Obie książki czytałem z prawdziwą przyjemnością, każda urzekła mnie w nieco inny sposób i czekam na kolejne!

How to. Jak? jest kolejną bardzo dobrze i ciekawie napisaną książką Randalla Munroea. Tym razem mamy absurdalne naukowe wyjaśnienia codziennych problemów. Podobnie jak przy What if?, tak i przy tej książce bawiłem się świetnie i cieszę się, że są na rynku takie książki popularnonaukowe. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?