SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Homo deus (twarda)

Krótka historia jutra

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Liczba stron 540

Opis produktu:

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.

Tak będzie wyglądała nasza przyszłość!

Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok - w Homo deus... myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.

Śmierć to tylko problem techniczny.

Światowe korporacje prowadzą wyścig po nieśmiertelność. Już niebawem najbogatszych będzie stać na przedłużanie swojego życia. Jeśli człowiek będzie nieśmiertelny, jak zmienią się społeczeństwa i religie?

Czy ludzkość osiągnie szczęście?

Człowiek to biologiczna maszyna, a skoro tak, można nią sterować. W XXI wieku poczucie szczęścia po prostu będzie można włączyć na żądanie.

Wojna to przeżytek

Już dzisiaj więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w konfliktach zbrojnych. O czym to świadczy?

Nowe religie, nowa struktura społeczna, nowa ekonomia, bioinżynieria, cyborgizacja, nowa etyka i nowy humanizm. Jesteśmy na to gotowi? Czy odnajdziemy się w takim świecie?

To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów. Styl Harariego, promieniujący mocą i jasnością sprawia, że czytelnik patrzy na świat jak na zjawisko dziwne i zarazem nowe.

Oryginalny tytuł: Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Przekład: Michał Romanek
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 152x233
Liczba stron: 540
ISBN: 978-83-08-06495-5
Wprowadzono: 18.04.2018

RECENZJE - książki - Homo deus, Krótka historia jutra - Yuval Noah Harari

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 38 ocen )
  • 5
    32
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Madas

ilość recenzji:6

18-01-2022 10:29

Homo deus ? Krótka historia jutra, można krótko opisać ją:
Zastanawiasz się czasem, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość? Co czeka ludzkość za dzień, tydzień czy za 10 lat? Yuval Noah Harari podejmował egzystencjalne tematy w słynnym dziele ?Sapiens. Od zwierząt do bogów?, teraz stawia kolejny krok. Poznaj odpowiedź na pytanie: co czeka nas jutro?
I tyle tytułem wstępu, bo bardzo ciężko tę książkę włożyć do jednej szuflady i streścić to, co w niej się znajduje.

Tak jak wspomniałem we wstępie, ciężko ją opisać w kilku zdaniach lub zwykłą opinią dobra albo zła. Jest tu poruszone trochę ciekawostek ze świata, techniki, religii i filozofii. Trudno się nie zgodzić z autorem w wielu kwestiach, ale też trudno czasem przyjąć jego założenia, chociaż tezy pięknie są później wyjaśniane, co daje do myślenia.

W mojej opinii jest to książką, którą każdy interesujący się światem i myśleniem niesztampowym powinien przeczytać. Wyrywa z naszej codzienności i stara się nas zwrócić w kierunku własnych przemyśleń nad otoczeniem i przyszłością. Są rozdziały, które mogą was zniechęcać do dalszej podróży, ale przeplatają się z rozdziałami, które potrafią zaskoczyć. Czyta się ją dosyć mozolnie, mimo że jest pisana bardzo łatwym językiem, ale to wynika z wielu momentów pauzy do zastanowienia się.

Oceniam książkę bardzo dobrze i choć czasem trochę wchodzi w fantazję, to coś w tym jest. Też kiedyś wierzyliśmy, że świat w którym żyjemy z telefonem na korbkę czy internetem łączącym się za pomocą linii telefonicznej jest czymś nowym, a tutaj zobaczcie jak w kilka lat to wszystko się pozmieniało.

Polecam, każdy znajdzie coś dla siebie i każdemu ściągnie trochę klapek z oczu ;)

Pozdrawiam

A.Ś.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:227

17-03-2020 17:11

Homo Deus, podobnie jak Sapiens jest również napisana językiem przystępnym, ciekawym i zrozumiałym dla każdego. Istotną rolę odgrywają tutaj obrazowe przykłady, porównania i częste przypominanie najważniejszych tez, dzięki czemu każdy będzie w stanie czerpać przyjemność z lektury tej książki. Autor przedstawia aktualny stan wiedzy w bardzo wielu dziedzinach, które mają niesłychanie duży wpływ na nasze życie. Jednak nie skupia się na drobnych detalach, tylko na ogóle, pokazuje najistotniejsze problemy i wyzwania z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Harari nie zastanawia się, jaki wynalazek będzie lepszy dla rozwoju ludzkości, ale snuje rozważania jak nowe technologie i rozwiązania zmienią nasze postrzeganie świata, codzienne życie, filozofie i wiele innych.

Tytuł Homo Deus nie jest tutaj przypadkowy. Autor przedstawia bowiem na przykładach wyższość człowieka nad zwierzętami, a także pokazuje co czyni z nas bogów. Harari opisuje homo sapiens jako najpotężniejszy gatunek na świecie i jednocześnie snuje rozważania, czy na pewno życie człowieka ma wyższą wartość niż zwierząt. W związku z tym nie zabrakło tutaj tematów związanych z duszą, umysłem i jaźnią, ale również poruszających problem ogromnego cierpienia zwierząt hodowlanych. Autor wielokrotnie składnia do refleksji, zastanowienia się, ale nie narzuca swojej wizji, tylko pokazuje różne strony danego problemu. W ten sposób książka otwiera oczy na wiele problemów, o których zwyczajnie się na co dzień się nie myśli, lub nie zwraca się na to uwagi.

Bardzo ważnymi zagadnieniami, jakie autor przedstawia w książce to transhumanizm i dataizm. Pierwsze z nich to ruch postulujący możliwość i potrzebę wykorzystania zaawansowanych technologii (np. neurotechnologii, nanotechnologii i biotechnologii) w celu przezwyciężenia ograniczeń człowieka i poprawy kondycji ludzkiej. Drugie natomiast jest związane z danymi, jak sama nazwa wskazuje, i zakłada, że wszystko wokół nas to wielki przepływ danych, a wartość każdego bytu, czy zjawiska jest określana jako jego wkład w przetwarzanie danych. Te dwa zagadnienia mogą wydawać się troszkę skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale autor prosto i ciekawie każde z nich omawia. Wiele z przedstawianych w związku z tym kwestii może wydawać się jak z filmu, czy książek science fiction, ale tak naprawdę te rzeczy powoli stają się rzeczywistością. Autor popiera to licznymi przykładami obecnych technologii, pokazuje jak mogą się one rozwinąć i jaki to będzie miało na nas wpływ w najbliższym czasie.

Homo Deus. Krótka historia jutra to już druga książka Yuvala Noaha Harariego, jaką miałem okazję czytać i ponownie autor pozostawił mnie z wieloma przemyśleniami. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Czy recenzja była pomocna?

Marta

ilość recenzji:80

brak oceny 21-08-2018 12:58

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Ta książka zwróciła moją uwagę kiedy byłam na wycieczce w Londynie, praktycznie każdy w metrze czytał tę książkę (oczywiście po angielsku ;)! Po takiej rekomendacji sama postanowiłam się przekonać w czym rzecz. Po przeczytaniu całej książki od deski do deski już wiem skąd tak popularność na wyspach.
Y. N. Harari z niebywałą lekkością pióra łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię oraz inne dziedzin nauki rysując przed czytelnikiem fascynującą wizję XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach ludzkości...

Czy recenzja była pomocna?