SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

haiku niby-haiku?

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Psychoskok
Oprawa miękka
Liczba stron 118
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

"haiku? niby-haiku?" Małgorzaty Tafil-Klawe to zbiór podzielonych tematycznie utworów, w których autorka starała się zrealizować poetykę tytułowego haiku. Jest to japoński gatunek poetycki, którego twórcą był samuraj z Edo, Basho Matsuo, żyjący w latach 1644-1694. Istotą haiku jest przede wszystkim minimalizm i subtelność, a co za tym idzie - enigmatyczność.
Tutaj autor ma prawo być niedosłowny, a czytelnik może sprawdzić dzięki temu swoją poetycką intuicję. Tomik "haiku? niby-haiku?" ma intrygujący tytuł. Jak wyjaśnia sama autorka sam tytuł wyraża wątpliwości, czy utwory w nim zawarte można zaliczyć do haiku czy niby-haiku? Na pewno są w nich ujęte chwilowe odczucia, myśli nienazwane, ale czasami podmiot liryczny określa się bardzo wyraźnie, pomija elementy świata przyrody i jest to działanie zamierzone. Zatem może jednak jest to niby-haiku? Zwarta forma haiku fascynuje przede wszystkim szacunkiem dla słów i ich wagi, poszukiwaniem precyzji wyrażania myśli.

Haiku Małgorzaty Tafil-Klawe jest podzielone na trzy części tematyczne, kolejno: człowiek, natura oraz adresaci. Poetka w niezwykły sposób wprowadza czytelnika w te najważniejsze sfery naszej ludzkiej rzeczywistości i pozwala odkryć je na nowo każdemu z nas. Bo czytanie haiku to nie jest zwykła lektura - tu odbiorca jest również współtwórcą dzieła. To od niego zależy jak zinterpretuje utwór, który przez swoją lapidarność może być interpretowany na wiele różnych sposobów. Warto więc sięgnąć po tomik "haiku? niby-haiku?" zarówno po to, by poznać specyfikę tego gatunku, ale także po to by sprawdzić się w roli aktywnego odbiorcy dzieła.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Psychoskok
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 125x176
Liczba stron: 118
ISBN: 978-83-7900-649-6
Wprowadzono: 21.01.2017

RECENZJE - książki - haiku niby-haiku? - Małgorzata Tafil-Klawe

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

lottaczyta

ilość recenzji:25

brak oceny 9-04-2017 19:47

Uwielbiam poezje! Pierwszy raz jednak było dane czytać mi Haiku. Na początku wyjaśnię co to w ogóle jest. Źródłem mojej informacji była wypowiedz pani Beaty Śniecikowskiej. Została ona zawarta we wstępie do tomiku.

Haiku to rodzaj japońskiej poezji. Stworzył go samuraj Edo, w drugiej połowie XVII wieku. Oryginalna wersja jest pisana w ciągu. Za granicą są trzy wersy. Haiku zbudowane jest z 17 sylab. Podzielone na 3 części: 5,7,5 sylab. Bardzo ważne jest to, że podmiot liryczny się nie ujawnia. Wyznacznikami tego gatunku są: zwięzłość, specyficzna obrazowość, dominacja elementów natury, odejście od lirycznego subiektywizmu, prostota stylu, dowcip oraz lekkość.

Ok. Wiemy już co jest czym. Czas sprawdzić czy tym gatunkiem porusza się Małgorzata Tafil-Klawe.

Tomik ?haiku czy niby-haiku? składa się z dwóch części. Pierwsza to ?Człowiek?, a druga ?Adresaci?. Najbardziej podobała mi się część druga. Była bardziej realistyczna. Każdy wiersz jest skierowany do konkretnej osoby np. do Szymborskiej lub do ks. Twardowskiego. Cały tomik łączy fakt, że dominują standardowe, jednozwrotkowe haiku. Zdarza się też autorce popełnić kilka dłuższych, kilu zwrotkowych. W całym dziele dominują haiku, sporadycznie niby-haiku.

Nie chcę opowiadać o czym dokładnie mówią. Musicie poczuć to sami.

Chciałabym też wam pokazać trzy moje ulubione.

?Przypadkowo?
ludzie przypadku+
przypadkowość spotkania =
zrządzenie losu

?Zmysłowe haiku?
zapach nocnych zjaw
w szeleście niepokoju
myśli tracą smak

?Do B.?
tej jednej nocy
księżyc zapalił lampę
Bóg wręczył życie


Moja ocena: *****
Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?