SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Głębia

Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Liczba stron 352
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu!

Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył: pewien człowiek zanurkował na jednym oddechu na głębokość 93 metrów, po czym wrócił po czterech minutach na powierzchnię cały i zdrowy. James Nestor nie miał pojęcia, czym jest freediving. Ale wiedział już, że musi zbadać sekrety tej fascynującej dyscypliny sportu.

Właśnie tak powstała `Głębia`, książka o tajemnicach oceanu i absolutnych granicach ludzkiego organizmu. O płucach zmniejszających się do wielkości piłeczki baseballowej. O sercu, które bije wolniej niż u osoby w śpiączce. O ludziach, którzy wstrzymują oddech na ponad pięć minut. I o wielorybach, które rozmawiają z innymi wielorybami oddalonymi o setki kilometrów.

Pracując nad tą książką, autor rozmawiał z freediverami, badaczami i naukowcami. Postanowił na własnej skórze przekonać się, jak nurkowanie swobodne zmienia człowieka. Dzięki temu poznał prawdę o naturze, oceanie i samym sobie. A także o fenomenie najniebezpieczniejszego ekstremalnego sportu świata, który każdego roku pochłania dziesiątki ofiar.

`Wielki błękit` w wersji papierowej!
Elżbieta Wieteska, redaktor naczelna `Świata Nauki`

Dzięki tej książce odkryjemy, że mamy więcej wspólnego ze zwierzętami podwodnymi, niż mogłoby się nam wydawać.
Mateusz Malina, wielokrotny rekordzista i mistrz świata we freedivingu

Każdy, kto kocha nurkowanie, jest miłośnikiem morza albo pasjonatem biologii, powinien przeczytać tę książkę. Fascynująca opowieść!
Olga Orzyłowska-Śliwińska, naczelna prowadząca `Wiedza i Życie`

Fascynująca, pouczająca, porywająca książka. Założę się, że każdy czytelnik sprawdza teraz, na jak długo potrafi wstrzymać oddech.
`Wall Street Journal`

Fascynująca eksploracja oceanicznych głębin i ludzkiej więzi z nieustannie zmieniającym się światem tam w dole. Ta książka to wyżyny pisarstwa popularnonaukowego.
`Christian Science Monitor`

Zapierająca dech w piersiach... Nestor opisuje czas spędzony z zawodnikami i niepokornymi naukowcami, którzy badają tajemnice morskich głębin i ich mieszkańców, o jakich nam się nawet nie śniło. Porywająca i robiąca wrażenie lektura!
`Esquire`

James Nestor - amerykański dziennikarz piszący dla m.in. `Outside Magazine`, `Men’s Journal`, `The New York Times` oraz `San Francisco Chronicle Magazine`. Jego książka `Głębia` została uznana przez serwis Amazon za najlepszą naukową książkę w 2014 roku i za książkę tygodnia w BBC. Dotychczas przetłumaczono ją na następujące języki: niemiecki, chiński, włoski, francuski, portugalski oraz polski.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-65836-00-7
Wprowadzono: 04.07.2017

RECENZJE - książki - Głębia, Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych - James Nestor

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 15 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz

ilość recenzji:60

brak oceny 11-09-2017 21:03

Na świecie jest coraz mniej miejsc, o których moglibyśmy powiedzieć, że jeszcze nigdy nie stała na nich ludzka noga. Człowiek ma w sobie naturalną chęć poznawania świata, mimo, iż często wiąże się to ryzykiem, gdyż chce wiedzieć, jakie były jego początki. Cofając się miliardy lat wstecz, życie wykształciło się w oceanie, krainie, która do dzisiaj skrywa wiele tajemnic i którą wiele osób starać się poznać. Życie w oceanie wciąż wiąże się z wieloma pytaniami, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedź. Zmienić to usiłują freediverzy, czyli osoby uprawiające najniebezpieczniejszy sport na świecie!

W połowie 2017 roku, na polskim rynku wydawniczym, dzięki wydawnictwu SQN, pojawiła się książka Jamesa Nestora "Głębia". Autor stara się wyjaśnić czytelnikom, że ocean to tak naprawdę wielka nieodkryta kraina, w której toczy się fascynujące życie. Zwierzęta mieszkające tam pomagają zrozumieć nam, jak wyglądały początki człowieka. Książka w znacznej mierze opiera się na obcowaniu z freediverami, czyli ludźmi, którzy schodzą na olbrzymie głębokości bez żadnego specjalistycznego sprzętu. Nierzadko zejścia w głąb oceanu kończą się śmiercią, a utrata przytomności czy krwotoki z nosa są czymś na porządku dziennym. Mimo to, freediving wciąż przyciąga ludzi, którzy chcą poznać ten podwodny świat.

"Głębia" to książka o najniebezpieczniejszej dyscyplinie sportu na świecie, zawierająca mnóstwo informacji czysto popularnonaukowych. Znajdziemy w niej wiele ciekawostek, także dotyczących ludzkiego organizmu. Dowiemy się, że podczas schodzenia w głąb oceanu, ludzkie płuca zmniejszają się do wielkości piłeczek baseballowych, a serce bije wolniej, niż u osoby będącej w śpiączce. Poza tym autor zdradzi nam, że każdy może z łatwością nauczyć się wstrzymywać oddech na kilka minut, co jest pierwszym krokiem w rozpoczęciu przygody z nurkowaniem. Ponadto dowiemy się, że 70 procent życiodajnego tlenu nie pochodzi od roślin żyjących na ziemi, jak uczy się w szkołach, a jest produkowanych przez algi morskie, które nawiasem mówiąc masowo wymierają z powodu podnoszenia się temperatury w oceanie.

W oceanie toczy się niezwykle interesujące życie. Wieloryby, które są jednym z największych mieszkańców tamtej krainy, potrafią porozumiewać się z innymi wielorybami oddalonymi nawet o setki kilometrów. Naukowcy potrafili już dowieść, że wieloryby mają swój język i niewykluczone, że w przyszłości ludziom uda się nawiązać z nimi kontakt. Wieloryby to niezwykle inteligentne zwierzęta, których mózg jest sześć razy większy od mózgu człowieka, a obszar odpowiedzialny za logiczne myślenie, percepcję czy wyciąganie wniosków jest 20 razy większy niż u człowieka. Spotkanie z tymi pasjonującymi stworzeniami twarzą w twarz jest oczywiście możliwe, ale pod jednym wszakże warunkiem. Spotkanie to musi odbyć się na zasadach podyktowanych przez te potężne stwory. Człowiek, który ma wobec nich złe zamiary, od razu może uznać całą operację za nieudaną. Wieloryby mają bowiem w głowie coś na kształt sonaru, dzięki któremu są w stanie rozpoznać zamiary napotkanego osobnika. Wieloryby i inne stworzenia żyjące w ocenach są niezwykle towarzyskie i skore do wszelkich spotkań z człowiekiem. Oczywiście, są chętne również do zabawy. Ich podejścia zmienia się dopiero, gdy wyczują zagrożenie.

James Nestor bierze udział w licznych zawodach freedivingowych, opisuje zasady rywalizacji i usiłuje dowiedzieć się, czym kierują się zawodnicy schodząc kilkadziesiąt metrów w głąb oceanu. Sport ten, choć niebezpieczny, ma się dobrze i wciąż znajdują się zapaleńcy, którzy mimo widma poważnych powikłań, decydują się zanurkować. Autor przybliża nam także kulturę Ama, czyli kobiet, które od ponad 2000 tysięcy lat stosują te same metody schodząc na kilka minut pod wodę, by wyłowić perły lub coś, co nadaje się do zjedzenia. Czynią to bez jakiegokolwiek ekwipunku, a zazwyczaj po prostu nago. Liczba Ama niestety stopniowo spada i kultura ta zagrożona jest wymarciem. Byłaby to wielka strata dla badaczy oceanów, gdyż Ama wciąż nie wyjawiły swoich sekretów i konsekwentnie mówią, że żeby przez kilka (kilkanaście?) minut swobodnie pływać pod wodą, trzeba jedynie... zanurkować.

"Głębia" to niezwykle fascynująca i wciągająca opowieść o nas samych. Ilość ciekawostek z pewnością zadowoli najbardziej wymagających czytelników, a fakty, których się dowiemy, z pewnością wprawią w osłupienie niejednego śmiertelnika. Dzięki tej książce dowiemy się, że człowiek wyszedł z oceanu miliardy lat temu, ale wciąż zachował instynkty, o czym mało kto wie, dzięki którym wciąż może funkcjonować w tym środowisku. Mnie najbardziej w osłupienie wprawiła informacja, że ludzie posiadają znakomitą umiejętność echolokacji i co najważniejsze, każdy z nas jest w stanie z niej korzystać. Bo jak wytłumaczyć to, że niewidomi ludzie lub ludzie z zawiązanymi oczami, z łatwością poruszają się po pomieszczeniach, w których znajdują się przeszkody i potrafią zatrzymać się kilkanaście centymetrów przed nimi? Ta umiejętność jest w końcu charakterystyczna dla stworzeń żyjących w oceanie. "Głębia" z pewnością pozwoli nam spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy i na nowo odkryć swój organizm.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Meg Sheti

ilość recenzji:463

brak oceny 25-08-2017 12:25

?Co roku dziesiątki, jeżeli nie setki, nurków ulegają tragicznym, nierzadko śmiertelnym, wypadkom. Ci ludzie najwyraźniej pragną śmierci.?
Bardzo, naprawdę bardzo rzadko sięgam po książki z gatunku reportażu. Z czego to wynika? Tego chyba nie jestem w stanie wyjaśnić, ale zawsze postrzegałam reportaże jako książki bardzo poważne, wręcz wyniosłe, przy których prędzej zasnę, niż naprawdę przyjdzie mi z ich lektury coś dobrego. Ale gdy trafię na reportaż, który wyjątkowo wpasuje się w moje zainteresowania, albo po prostu przemówi do mnie tak mocno, że będę musiała po niego sięgnąć, bo inaczej będzie mnie prześladował na każdym kroku, to po prostu postanawiam się z nim zaznajomić. Może nie zaprzyjaźnić, ale dać szansę. I tak było w przypadku nowości wydawniczej, jaką jest Głębia Jamesa Nestora.
Głębia jest przede wszystkim książką o freedivingu, czyli nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Nurkowie nie używają akwalungów, jednak mogą się wspomagać różnego rodzaju sprzętem, na przykład płetwami, w zależności od tego, o jakim stylu freedivingu mówimy (tak, teraz jestem mądra, bo przeczytałam tę książkę, wcześniej myślałam po prostu, że freediving to takie tam sobie nurkowanie bez czegokolwiek ? cóż za ignorancja). Jednak czy freediving wpasowuje się w moje zainteresowania i to dlatego postanowiłam zapoznać się z tą książką? Z pewnością jestem osobą wszechstronną i lubię zdobywać wiedzę z różnych dziedzin, ale freediving? Dobra, nie ukrywam, że samo nurkowanie jest intrygujące ? możliwość zanurzenia się w oceanie, zobaczenia na własne oczy morskich stworzeń, tego wszystkiego, co widujemy tylko w telewizji, byłoby niesamowitym przeżyciem. Tak, gdyby ktoś mi coś takiego zaproponował, to na pewno chętnie bym spróbowała. Ale freediving jest zdecydowanie dużo bardziej niebezpieczny niż nurkowanie w akwalungu. Wymaga niesamowitej wytrzymałości, samozaparcia, może nawet odrobiny szaleństwa?
To ciekawe, że człowiek, który nie miał wcześniej pojęcia o freedivingu napisał na jego temat reportaż. James Nestor wiedział, że jest to fascynująca dyscyplina, ale nie sądził chyba, że aż tak. Tworząc tę książkę przeprowadził dokładny research, spędzał czas z nurkami, bacznie obserwował zawody we freedivingu, rozmawiał z zawodnikami, a nawet sam próbował swoich sił pod bacznym okiem mistrzów! To się nazywa zaangażowanie w sprawę! Wyszło mu ono na dobre, bowiem ten reportaż to naprawdę świetna sprawa. Bardzo interesująca, lekko humorystyczna, pełna informacji przedstawionych w bardzo przystępny sposób. Z tej książki można naprawdę sporo się dowiedzieć na temat freedivingu, jego stylów oraz zasad. Czy macie pojęcie, co się dzieje z ludzkim ciałem, gdy człowiek schodzi na głębokość 100 metrów? Płuca się zmniejszają, serce zwalnia, organizm całkowicie się zmienia? Momentami jest to igranie ze śmiercią, a jednak ludzie wstrzymują oddech na kilka dobrych minut i płyną w dół, w dół, w dół?
?We freedivingu zawsze chodziło mi o badanie oceanu, o bycie jego częścią. ? mówi. ? Był to sposób, żeby wejść na inny poziom, zejść głębiej pod wodę, przesuwać granice.?
Ludzie, którzy zajmują się freedivingiem to wariaci, zatraceni w tym, co robią. Na swój sposób jest to naprawdę piękne i można im pozazdrościć. Wiecie czego? Przede wszystkim pięknych widoków i przeżyć, których na co dzień nie doświadczycie. Jasne, z pewnością są to osoby kochające adrenalinę, bo nie wyobrażam sobie innej możliwości ? ten sport jest niebezpieczny i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej. Łatwo się w nim zatracić, łatwo stracić kontrolę, czego przykłady James Nestor przytacza w swojej książce. Ale co z tymi widokami? Co z niesamowitym kontaktem z naturą? W środku tej lektury znajduje się kilka fascynujących, przepięknych zdjęć prezentujących freediving: pływanie u boku rekina wielorybiego, pływanie z delfinami? To musi być niesamowite przeżycie i tego na pewno im zazdroszczę. James Nestor wplótł do tego reportażu wiele informacji z dziedziny czystej biologii i oceanologii, pięknie opowiada o życiu morskich stworzeń i wierzcie mi, nawet koralowce potrafią być niesamowite!
Głębia to znakomity reportaż, który wciągnął mnie już od pierwszych stron. Dzięki niej możemy się na chwilę stać freediverem, zagłębić się w przestrzeń oceanu, zapomnieć się. James Nestor ma niesamowicie lekkie pióro i naprawdę genialnie snuje swoją opowieść ? bo tak to właśnie wygląda, autor opowiada o swoich doświadczeniach z nurkami, o całym dochodzeniu, jakie odbył, aby napisać tę książkę. Jego zaangażowanie zdecydowanie zasługuje na uwagę, a sposób przedstawienia tak wielu ciekawych informacji tym bardziej! Gorąco polecam! To nie tylko czysty freediving, to również sekrety oceanu, który do tej pory pozostaje najbardziej niezbadanym obszarem kuli ziemskiej.

www.bookeaterreality.blogspot.com

Czy recenzja była pomocna?

Bookendorfina

ilość recenzji:1534

brak oceny 3-08-2017 10:06

"Lazurowa kula, którą widzimy z kosmosu, to tylko ładna okleina. Nasza planeta nie jest tak naprawdę błękitna; nie jest pełna źdźbeł trawy, chmur, kolorów i światła. Jest czarna."

Czy życie na Ziemi mogło rozpocząć się nie na otulanej przez promienie słoneczne powierzchni planety, lecz we wrzących toksycznych wodach oceanicznych głębin? Z wnętrza kominów hydrotermalnych, podwodnych wulkanów zamieszkiwanych przez dziwaczne zwierzęta, mikroorganizmy, biliony mnożących się komórek. James Nestor zabiera czytelnika w niesamowitą podróż w coraz głębsze strefy oceaniczne, do środowiska znikomo dotąd poznanego, z mnóstwem zaskakujących morskich zagadek, czekających na zrozumienie i wyjaśnienie przez naukowców. Interesujące poznawanie tajemnic oceanów, odkrywanie siedmiu nowych gatunków na godzinę, odnajdywanie pierwotnej więzi łączącej człowieka z oceanem. Zajmująca przygoda czytelnicza, łatwo wciągamy się w jej porywające opowieści, przybliżane zadziwiające historie, świadectwa niezłomnej ludzkiej ciekawości w poznawaniu głębinowych zakątków świata i nieustannych prób przekraczania wydawałoby się niemożliwych granic własnego organizmu.

"Głębia to żywe muzeum."

Fascynująca wędrówka śladem psychicznych i fizycznych możliwości człowieka w zakresie freedivingu, nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, w głębinach, bez akwalungu, kamizelki ochronnej i płetw. Przekonujemy się do idealnej pływalność ludzkiego ciała w naturalnej postaci. Obserwujemy zmagania sportowców uprawiających wyczynowo ten ekstremalny sport, przez wielu uważany za jeden z najniebezpieczniejszych. Z jednej strony przyglądamy się wieloletnim przygotowaniom, uczestniczeniu w międzynarodowych zawodach, wykorzystywaniu okazji do bicia rekordów, często okupionych utratą zdrowia. A z drugiej strony freediving skupiający się na własnych uczuciach, instynktach, szacunku wobec własnej wytrzymałości, a przy tym instrument pozwalający przyglądać się oceanicznemu otoczeniu, poznać i badać życie głębinowego świata, będący jednym z kluczy do odkrycia przeszłości naszej planety, bo im głębiej schodzimy, tym bardziej cofamy się w czasie.

"Ludzkość zrodzona ze wszystkich oceanów świata".

Podziwiamy wyjątkowe umiejętności "morskich kobiet" (ama), których dziś pozostała zaledwie garstka, podążających wytycznymi starożytnej japońskiej kultury nurkowania w celu zdobywania pożywienia z dna oceanu, będącej świadectwem doskonałego zrozumienia rytmu wód i ich wewnętrznych współzależności. Spędzamy chwilę w podwodnej stacji badawczej, gdzie za oknem zaskakuje nas bogactwo życia, endemiczność gatunkowa. Zadziwia nas inteligencja kaszalotów, zmysł elektrorecepcji rekinów, zdolności echolokacji waleni, język jakim posługują się delfiny, chęć drapieżców do zabawy z człowiekiem, jednak bez wyrządzania krzywdy. Dzięki maszynom do eksploracji zaglądamy do Rowu Mariańskiego, najgłębiej położonego naturalnego punktu dna morskiego. Mimo, że brakuje energii słonecznej, tlenu i ciepła, życie i tak potrafi tu powstać, nowe biologiczne układy napędzane są przez związki chemiczne, zaś odizolowane biosfery imponują największą bioróżnorodnością wśród zwierząt.

bookendorfina.pl

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

brak oceny 4-07-2017 20:53

Czy człowiek może zanurkować na głębokość ponad 90 metrów i wrócić na powierzchnię na jednym oddechu, bez sprzętu? Trudno to sobie wyobrazić, a jednak to możliwe. Ludzie, którzy potrafią ?wyczyniać takie cuda? to freediverzy. Uprawiają oni jeden z dwóch najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych na świecie.

Freediving to dyscyplina, o której słyszało niewielu. Tak samo było w przypadku Jamesa Nestora. Wszystko zaczęło się, gdy otrzymał on polecenie zrelacjonowania mistrzostw we freedivingu - wydarzenia sportowego, o którym nie miał pojęcia. To przypadkowe spotkanie z dotąd nieznaną dyscypliną rozbudziło w dziennikarzu tak wielką ciekawość, iż później przemierzył on tysiące kilometrów, rozmawiał z freediverami, naukowcami i badaczami. Co więcej sam poszedł nawet na kurs freedivingu. Wszystko po to, aby poznać tajniki ekstremalnego sportu, a także by zgłębić sekrety oceanicznych wód i ich mieszkańców. O swojej niezwykłej przygodzie James Nestor opowiada w książce ?Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych?.

?Ocean zmienia nas nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym.?

Podobnie jak autor przed lekturą książki nie miałam zielonego pojęcia o freedivingu, dlatego też z wielką ciekawością przystąpiłam do czytania. Książka od samego początku niesamowicie wciąga. Trzyma w napięciu, zaskakuje, uczy. To pozycja niezwykła, ponieważ sport przeplata się tutaj z nauką. ?Głębia? to książka w równej mierze dla pasjonatów sportów ekstremalnych, co miłośników biologii. To niezapomniana podróż w głąb oceanu. W fascynujący i dotąd mało poznany świat.

Podczas swojej podróży James Nestor odkrył różne oblicza freedivingu. Z jednej strony był to typowo sport ekstremalny, nastawiony na bicie rekordów. ?Egocentryczne zmagania?, w których na porządku dziennym są drgawki, krew cieknąca z nosa i ust, utraty przytomności, zatrzymanie akcji serca oraz ryzyko utonięcia. Z drugiej strony dziennikarz zobaczył zastosowanie freedivingu ?w imię większego dobra?, między innymi w celu znakowania rekinów, by poznać ich zwyczaje i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego te zwierzęta czasem atakują ludzi.

?Głębia to żywe muzeum.?

Czytając tę książkę dowiecie się, do jakiej wielkości kurczą się płuca człowieka na głębokości 93 metrów, gdzie odbyło się pierwsze wyczynowe nurkowanie na bezdechu, a także czy freediving jest dla każdego. Odkryjecie jak wyglądają mistrzostwa świata we freedivingu, na jakiej głębokości dokonuje się najbardziej niewiarygodna przemiana oraz jakie fazy przechodzi ludzkie ciało reagując na ekstremalne zatrzymanie oddechu.

Przeczytacie, jaka jest śmiertelność wśród freediverów, dlaczego nurkom bezdechowym nie grozi choroba dekompresyjna, czy też, na czym polega suche utonięcie. Dowiecie się, w czym tkwi sekret związany z nurkowaniem na bezdechu, która kategoria jest najbardziej ekstremalną formą freedivingu oraz w jaki sposób freediver z Austrii zszedł na głębokość 214 metrów ustanawiając tym samym jeden z rekordów świata.

?We freedivingu własne ego to śmiercionośny bodziec i poniekąd klapki na oczy.?

Ta książka to również swoista lekcja biologii. James Nestor przybliża wiele badań i doświadczeń, które naukowcy na przestrzeni lat przeprowadzali na temat świata podwodnego i jego wpływu na ludzi i zwierzęta. Podaje fascynujące fakty z życia morskich stworzeń. Wyjaśnia, dlaczego ?tropikalne wody wydają się mieć intensywną niebieskawofioletową barwę?, choć woda, jako żywioł jest przecież bezbarwna.

Czy człowiek może używać zmysłu echolokacji niczym delfiny i walenie nawigujące po mrocznych wodach oceanicznych głębi? Kiedy wydłużone zatrzymanie oddechu może skutkować uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu? Dlaczego większość nurków wyczynowych nurkuje z zamkniętymi oczami?

?Ocean to inny świat, rządzący się swoimi prawami.?

James Nestor zabierze Cię na mistrzostwa we freedivingu. Wyruszysz wraz z nim na spotkanie z wielorybami, rekinami i delfinami. Zasiądziesz nawet w ciasnej, wręcz klaustrofobicznej, łodzi podwodnej. Krótko mówiąc ta książka to niezwykła, ekstremalna przygoda. Weź lekturę do ręki i zanurz się w fascynującą głębię oceanu!

...

Czy recenzja była pomocna?