Fins de siecle - Enki Bilal - Książka | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Fins de siecle (twarda)

Falangi czarnego porządku Polowanie

 • Promocja
  image-promocja

książka

 • Wydawnictwo Egmont
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 200
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy
 • Okazje na książki w promocji!

Fins de siecle, Falangi czarnego porządku Polowanie - opis produktu:


Fins de siecle - o czym jest?


Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi- Fins de siecle, od Enki Bilal, Pierre scen. Christin. Fins de siecle spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, sięgnij po inne tytuły autora- Enki Bilal, Pierre scen. Christin. Nie będziesz żałował! Fins de siecle i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl!

`Falangi Czarnego Porządku` i `Polowanie` - dwa znakomite dzieła komiksowe Enkiego Bilala i Pierre`a Christina w jednotomowym, nowym wydaniu w powiększonym formacie pod wspólnym tytułem `Fins de siecle`. Artystyczne świadectwo wydarzeń zamykających XX wiek.

`Falangi Czarnego Porządku` to gorzka, krwawa epopeja, stworzona w okresie, gdy w Europie zachodniej rozwijał się skrajnie lewicowy terroryzm. Akcja opowieści dzieje się w 1979 roku, czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. Ludność niewielkiej wioski w Aragonii, znanej z długotrwałego oporu przed siłami faszystowskimi, zostaje doszczętnie wymordowana. Do rzezi przyznają się Falangi Czarnego Porządku - grupa weteranów frankistowskich, która postanowiła po latach dokończyć krucjatę przeciw komunistom. Wiadomość ta elektryzuje dawnych bojowników republikańskich Brygad Międzynarodowych, którzy planują zemścić się na odwiecznych przeciwnikach. Tak rozpoczyna się niezwykła wojna starców... `Polowanie` w metaforyczny sposób oddaje atmosferę ostatnich lat Związku Radzieckiego, ojczyzny realnego socjalizmu, naznaczoną śmiercią kolejnych członków politbiura. Pod pretekstem polowania na zwierzynę do położonej w Bieszczadach górskiej rezydencji przyjeżdża kilku prominentnych działaczy partyjnych z krajów komunistycznych. W rzeczywistości planują jednak polityczne zabójstwo. Nie chcą dopuścić do zmiany układu sił w Europie. W albumie `Fins de siecle` Enki Bilal i Pierre Christin, stosując nowatorskie środki artystyczne, odmalowali polityczny obraz Europy, który po latach nie przestaje zaskakiwać wyjątkową przenikliwością.

Fins de siecle - opinie


Jeśli nadal nie jesteś pewny książki Fins de siecle, zapoznaj się z ocenami i recenzjami naszych klientów. Może oni przekonają Cię, że Fins de siecle - Enki Bilal, Pierre scen. Christin to pozycja warta Twojej uwagi. Po przeczytaniu książki Fins de siecle nie zapomnij zostawić swojej recenzji i wziąć udziału w konkursie! Wybierz książkę Fins de siecle, sprawdź inne tytuły, których autorem jest Enki Bilal, Pierre scen. Christin i przeczytaj biografię. To wszystko tylko na Gandalf.com.pl!


Książka Fins de siecle Falangi czarnego porządku Polowanie, pochodzi z wydawnictwa Egmont. Autorami książki są Enki Bilal, Pierre scen. Christin. Należy do gatunków: komiks, dla dorosłych. Książka Fins de siecle liczy 200 stron. Jej wymiary to 240x320. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: komiks,  dla dorosłych
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 240x320
 • Ilość stron: 200
 • ISBN: 9788328160385
 • Wprowadzono: 13.07.2021

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Enki Bilal, Pierre scen. Christin - przeczytaj też

RECENZJE - Książka - Fins de siecle, Falangi czarnego porządku Polowanie

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Froszti

ilość recenzji:570

26-08-2021 10:49

Fins de Siecle to kolejna porcja twórczości legendy komiksowego świata Enki Bilala, która pojawia się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Egmont w ramach serii Mistrzowie Komiksu. Jeśli więc ktoś pragnie dojrzałego dzieła naznaczonego silnym akcentem polityczno-społecznym, to zdecydowanie powinien zainteresować się tym tytułem.

Album składa się z dwóch odrębnych i niepowiązanych ze sobą historii, które pierwotnie były wydane jako osobne dzieła powstałe w różnych okresach twórczości artysty. Obie części łączy jednak pewna tematyka i mocno nietuzinkowy klimat będący znakiem rozpoznawczym dzieł Bilala.
Falangi Czarnego Porządku to sięgnięcie po sprawdzony motyw ?zemsty? i osadzenie go w realiach Hiszpanii, która z wielkim trudem podniosła się po wyniszczającej wojnie domowej i następujących po niej rewolucjach społecznych (dziesiątkujących ludzi stawiających się po jednej ze stron ideologicznych barykad). Dzieło skupia się na brutalnym mordzie dokonanym na mieszkańcach niewielkiej wioski w Aragonii. Miejscu, które kiedyś najdłużej opierało się siłą faszystowskim. Czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej, grupa identyfikująca się jako Falanga Czarnego Porządku decyduje się na ostateczne rozprawienie się z tamtejszymi ?komunistami?. Krwawa zbrodnia nie może zostać niezauważona przez ich przeciwników, którzy już dawno powinni odłożyć waśnie na bok i cieszyć się w miarę spokojną starością. ?Zemsta? przyćmiewa jednak zdrowy rozsądek i staje się podwaliną do ponownego sporu, który nie może zakończyć się dobrze dla nikogo.

Rozdział zatytułowany Polowanie przenosi z kolei nas w bardziej swojskie klimaty, bo do położonej w Bieszczadach rezydencji, w której to planowane jest polityczne zabójstwo. W urokliwym otoczeniu przyrody grupka partyjnych działaczy jest zdeterminowana, aby zrobić wszystko aby tylko nie dopuścić do nadchodzących zmian w układzie sił w Europie. Przyszłość maluje się bowiem dla nich w naprawdę przykrych barwach, a wspaniały komunizm może przestać istnieć. Dla kogoś, kto ?totalitarny? system wykorzystuje dla własnych korzyści, widmo ?wolności? jest niebywale przerażające.

Tak jak zostało to już wspomniane, dzieła Bilala mocno przesiąknięte są jego własnymi przekonaniami. Jak mało który twórca potrafi on pokazywać w swoich komiksach skrajne nurty ideologiczne, które prędzej czy później prowadzą do zniewolenia i wyniszczenia jednostki. Nie inaczej jest w przypadku opisywanych tutaj historii, w których to zawarł on komiksowe odbicie historycznej prawdy dodatkowo mocno nacechowane politycznymi i społecznymi elementami.
W ?Falangi Czarnego Porządku? stara się on głównie pokazać niegasnący ogień ideologicznej nienawiści, która trawiła wiele krajów Europy. Pokusił się on również tutaj o mniej jasne ukazanie zmian zachodzących w bohaterach, którzy uświadamiają sobie, że ich młodzieńcze ideały dawno już przestały mieć znaczenie, nie potrafią się oni jednak ich wyzbyć. Tytułowi temu na pewno nie można odmówić dużej złożoności i niejednoznaczności treści. Pomimo tego nie każdemu przypadnie on do gustu, szczególnie jeśli porówna się go bezpośrednio z historią ?Polowanie?. Być może wpływ na mocno pozytywną ocenę drugiej historii ma okres czasu, w którym się dzieje i bardziej ?swojskie? klimaty. Trudno jednak nie docenić świetnej i co najważniejsze udanej próby ukazania tutaj powolnego upadku Związku Radzieckiego, czego świadomi byli prominentni politycy. Bilal idealnie obrazuje tu również realia bloku wschodniego, głównie dzięki temu, że sam ich doświadczył.

Czy recenzja była pomocna?

Michał

ilość recenzji:1557

28-07-2021 12:22

ZIMA KOMUNIZMU

Zebrane w trym tomie ?Polowanie? to komiks, który swego czasu magazyn komiksowy ?Produkt? uznał za najlepszy komiks roku, porównując go do ?Mausa?. Porównanie to jest trochę na wyrost, ale rzeczywiście, jest to wielkie dzieło europejskiego komiksu, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym. I nawet jeśli druga opowieść wchodząca w skład tego tomu, ?Falangi Czarnego Porządku? już takiego wrażenia nie robi, komiks ten to dzieło, które powinno znaleźć się na półce każdego dojrzałego miłośnika tego medium.

W ?Falangach? w roku 1979 lewicowi terroryści z Falang Czarnego Porządku doprowadzają do ludobójstwa w aragońskiej wiosce. Dawni bojownicy republikańskich Brygad Międzynarodowych poprzysięgają zemstę. Zaczyna się wyniszczająca wojna? starców.
?Polowanie? utrzymane jest w podobnym klimacie. Zima roku 1983. Eminencje Państw Układu Warszawskiego spotykają się w Bieszczadach na trwającym trzy dni polowaniu. Wspominają swoje życie, komentuję rzeczywistość i powoli wdrażają w życie pewien plan?

Enki Bilal to twórca znany i ceniony. Belgradzki rysownik zasłynął głownie zekranizowaną przez siebie samego ?Trylogią Nikopola? (film pt. ?Kobieta Pułapka?). Ale to ?Polowanie? właśnie należy do największych dzieł nie tylko w jego karierze, ale też i w historii komiksu europejskiego w ogóle. Nie jest to jednak historia dla przeciętnych czytelników komiksów. Poważna, ciężka, mocna, kontrowersyjna? I głęboka. Może nie jest to głębia wybitnych dzieł literackich, ale jednocześnie mamy tu fascynującą i przerażającą przestrogę przed totalitaryzmem i pełen goryczy obraz końca XX wieku w krajach komunistycznych.

Scenariusz to jednak, o dziwo, spokojna, leniwa narracja pełna rozmów, ale też i napięcia, które narasta z kolejnymi stronami. Nie brak w niej jednak brutalności, która, pomimo sporej dozy krwi, mieści się głownie w brudnych dialogach i pozornie nic nieznaczących gestach. Nie brak tu także pewnej dozy fantastyki typowej dla autora,

Prawdziwą jednak siłą, są tu rysunki Bilala. Zimne, surowe, szczegółowe? Filmowo wręcz poprowadzone długie ujęcia i plenery wzbudzają zachwyt, szczególnie las we mgle, który po prostu wciąga czytelnika i zachwyca. Bo ?Fins de si?cle? to album, który graficznie potrafi porazić i zostać w pamięci na lata.

Czy jest to wielki komiks? Niemalże, bo nie wszystkie elementy się w nim udały. Niemniej i tak jest jednym z najlepszych w swojej kategorii, jeśli nie najlepszym. Nie jest to jednak dzieło dla wszystkich, jak już pisałem. Przeciętny czytelnik ceniący komiksy środka nie zachwyci się tak trudnym albumem. Albumem, który czyta się tak, jak ogląda choćby filmy Smarzowskiego. Pięknie wydanym i stanowiącym ozdobę domowej biblioteczki. Czy muszę dodawać, ze polecam bardziej, niż gorąco?

Czy recenzja była pomocna?