Diabeł / Nola Alfonso M. Di | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Diabeł (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Universitas
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 415
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność mały zapas
  Brak na naszym magazynie.
  Spróbujemy go sprowadzić dla Ciebie.
  Szansa na realizację 60%.
  Potrzebny czas 3-5 dni roboczych.

Diabeł - opis produktu:

Diabeł. O formach, historii i kolejach losu Szatana, a także o jego powszechnej a złowrogiej obecności wśród wszystkich ludów, od czasów starożytnych aż po teraźniejszość - to jedno z najgłośniejszych dzieł poświęconych obecności diabła w kulturze i dziejach ludzkości.

Wygląda na to, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat diabeł wydostał się z zamknięcia, w jakim trzymała go teologia zajmująca się demonami, i opuścił labirynt archaicznych roztrząsań doktrynalnych, aby niepokojąco zadomowić się w naszej codzienności. Tym sposobem doszło poniekąd do niespodziewanego wtargnięcia w mass media pierwiastka tajemnego i irracjonalnego, wyobrażeń całkowicie sprzecznych z mentalnością logiczną i naukową. W sytuacji płynnej, ciągle się zmieniającej, której nauki humanistyczne nie potrafią jeszcze uchwycić i jasno określić, nadal istotne pozostaje pytanie, czy obecna inwazja diabelska to tylko epizod spowodowany naszą sytuacją historyczną, czy też mamy tu do czynienia z powtarzaniem się mitycznej fantasmagorii należącej do każdej epoki i każdej kultury (...)
S
Szczegóły

Zobacz również

 • RRecenzje
 • Książka
 • Diabeł
4.6/5 ( 14 ocen )
  5
  12
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Aga CM

 • 20-07-2014
 • 16:21

Niniejszy tom to pierwsza, uniwersalna opowieść o demonicznej sile, jej historii, naturze i atakach na duszę człowieka. Ostatnio diabeł jest znowu w modzie. Jego podobizna pojawia się w mediach, a czary, satanizm są ciągle praktykowane. Jednak ta książka odkrywa więcej. Ukazuje obecność zła, terroru, tajnych obaw, agresji w różnych kulturach, poczynając od dualizmu starożytnego Iranu, poprzez Majów do Azteków. Kreśli duchowość na pustyni po czym przenosi nas do tajnych spraw europejskich klasztorów. Ukazuje władcę czasu ludzkiego, legendy z nim związane, przemoc, prześladowanie, zło przyrody i historii. Ale diabeł to nie tylko złudzenie, archaiczny stwór z mitologicznych światów. On nadal jest bardzo niebezpieczny.

Nieżyjący już antropolog przedstawił tu swoje badania nad rytuałami i przesądami. Studiował mity, obrzędy, magię w kontekście historycznym i kulturalnym. Nola zawsze czujny wobec wszelkich form okultyzmu i nadużycia popularnej łatwowierności i przesądów z podejściem nacechowanym wyraźnie etyką i psychologią opublikował tą książkę mającą na celu uwypuklenie form ideologicznych nadużyć, czasami tak poważnych jak przemoc.

Przedmiotem tej książki jest postać diabła, w różnych formach, w swojej historii w kulturach na całym świecie od starożytności do współczesności. Oczywiście nie we wszystkich wierzeniach diabeł miał rogi i ogon. Jednak wszędzie odczuwano w stosunku do niego bojaźń. W systemie zdominowanym przez racjonalność w którym żyjemy, diabeł ma bardzo szczególną rolę - dąży do odzyskania dusz części z nas, tych najbardziej "uwolnionych".

Nola przedstawia tu diabła jako projekcję zła, która reaguje na uniwersalne mechanizmy społeczno-psychologiczne, których chrześcijaństwo jest jedynie historyczną fenomenologią. Następnie ukazuje szatana jako twór zagrażający naszemu bytowi, zaprzeczający rzeczywistości, który nadal wyzwala ciągłe poszukiwania motywów zła, których zaprzestanie nastąpi tylko w przypadku identyfikacji pochodzenia demonologicznego wszechświata.

Niestety diabeł służy nie tylko do usprawiedliwienia niepokoju, tragedii - uosabia się go również z prześladowaniami etnicznymi, ostracyzmem, uprzedzeniami i przemocą. Zjawisko demonizowania jest nadal obecne. Widać to jasno w rozdziale "Diabeł w naszej epoce".

Książkę czyta się jak powieść grozy, która opisuje historię szatana, jego uniwersalne zło, ciągłą obecność wśród wszystkich narodów od starożytności do naszych czasów. To rodzaj podróży, w której autor przedstawia wiele źródeł używając prostego i atrakcyjnego języka pomimo naukowego charakteru pracy. Publikację wzbogacają liczne czarno-białe fotografie starych rycin i sztychów. Bogata bibliografia ułatwia dotarcie do źródeł, dzięki którym można poszerzyć wiedzę. Polecam.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 38.81 zł
  29.11 zł

  Książę Ainswood, dostał od losu wszystko tytuł, bogactwo i szatańską urodę tymczasem jego życiowym celem stało się trwonienie tych darów. Nieokiełznany, dziki i nieprzewidywalny, zmierza ku zatraceniu aż do dnia, gdy na jego drodze pojawia się piękna i odważna Lydia Grenville. W świecie jej...

 • 38.90 zł
  32.68 zł

  Premierowy zbiór opowiadań niesamowitych, pełnych tajemnic, mrocznych kryminalnych zagadek i niezwykłych sytuacji rodem z horroru. I łącząca je postać Domenica Jordana medyka, socjopaty, błyskotliwego detektywa, tropiciela magii i spraw nierozwiązanych. Nastrojowe intrygi i tajemnice przyprawiające...

 • 36.87 zł
  28.76 zł

  Trzecia część serii o rodzinie Ravenelów. Większość debiutantek, uroczyście wprowadzanych na salony, marzy jedynie o znalezieniu tam męża. Lady Pandora Ravenel, ambitna piękna dziewczyna, ma inne plany. Zamiast męczyć się udziałem w kolejnych balach składających się na słynny londyński Sezon,...

 • 39.81 zł
  27.07 zł

  Niektórzy ludzie rodzą się po to, by można ich było pochować. Uznany autor Knockemstiff - obwołany przez Los Angeles Times jako "nadzwyczajny, godny najwyższej uwagi i wybitnie uzdolniony" - serwuje nam mroczną i wciągającą wizję Ameryki, będącej źródłem literackiej ekscytacji...

 • `Największym zwycięstwem diabła jest przekonanie nas, że on nie istnieje`. Przez wiele lat ojciec Amorth powtarzał te słowa, przestrzegając współczesność, która już dawno temu zabiła zarówno Boga, jak i Jego nieprzyjaciela. W tej ostatniej książce, napisanej ze szczególnym oddaniem, słynny...

 • 21.76 zł

  Piątka pozornie przypadkowych ludzi zatrzaskuje się w windzie jednego z drapaczy chmur. Każdy z nich ma przeszłość skrywającą mroczny sekret. Wszystko wydaje się być w porządku aż do momentu, kiedy gasną światła... i rozlega się krzyk. Uwięzieni, bez żadnej możliwości ucieczki, odkrywają, że...